Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II Mała Wojewódzka Liga Przyrodnicza Wykonali: Nikodem Nalecziński Łukasz Ciesielski Kacper Szatkowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II Mała Wojewódzka Liga Przyrodnicza Wykonali: Nikodem Nalecziński Łukasz Ciesielski Kacper Szatkowski."— Zapis prezentacji:

1 II Mała Wojewódzka Liga Przyrodnicza Wykonali: Nikodem Nalecziński Łukasz Ciesielski Kacper Szatkowski

2 Zad.1 Pokaż jak wzrost temperatury może wpłynąć na morski organizm. Doświadczenie: wpływ temperatury na pantofelka. Potrzebne będą: dwie hodowle pantofelka, szkiełka, mikroskop. Przebieg doświadczenia: postaw jedną z hodowli w ciepłym i nasłonecznionym miejscu np. na parapecie, a drugą, w chłodnym. Po kilku dniach, nanieś trochę wody z jednej i drugiej hodowli na szkiełka i sprawdź pod mikroskopem.

3

4 Wniosek: pantofelek z hodowli leżącej w cieplejszym miejscu jest większy i szybciej się rozwinął. ----------------------------------------------------------------

5 Zad.2 Pokaż jakie zwierzęta będą żyły w ciepłych i zimnych morzach na nieznanej planecie – opisz jak ich wygląd i życie zależy od środowiska. Zwierzęta żyjące w morzu ciepłym powinny posiadać: -narząd oddechowy który umożliwia oddychanie pod wodą lub wstrzymywanie oddechu na bardzo długi czas -opływowy kształt ciała i ciało pokryte śluzem co ułatwia pokonywanie oporu -kończyny przekształcone w płetwy co uławia pływanie.

6

7 Zwierzęta żyjące w morzu zimnym oprócz tych cech, powinny posiadać grubą warstwę tłuszczu co chroni je przed zimnem, oraz gęste futro lub upierzenie i małe uszy, aby ciepło nie uciekało. Wyglądały by podobnie jak nasza foka lub waleń. ----------------------------------------------------------------

8

9 Zad.3 Pokaż jaką rolę mogą mieć lodowce dla arktycznych zwierząt morskich. Arktyka,część kuli ziemskiej, obejmująca zarówno lądy, jak i obszary wodne, stanowiąca strefę polarną na półkuli północnej. Środkową jej część zajmuje Morze Arktyczne, nalężące do Oceanu Atlantyckiego, wyróżniane niekiedy jako odrębny Lodowaty Ocean Północny.

10 Arktyka znika: Lodowce na całym świecie się kurczą, lód każdego roku cofa się o 37 metrów Naukowcy twierdzą, że w tym tempie do 2050r. Arktyczny lód stanie się przeszłością

11 Co ze zwierzętami? Lodowce niezbędne są do polowania i karmienia młodych zwierzętom takim jak np. niedźwiedzie polarne czy morsy arktyczne. Topnienie pokrywy lodowej zagrozi ich istnieniu.

12

13 Lodowce mogą spełniać rolę dla zwierząt: Przez mieszanie się wody morskiej i słodkiej przy czołach lodowców następuje obumieranie morskich organizmów wrażliwych na obniżenie zasolenia - a to z kolei ściąga w te miejsca wielkie ilości ryb, ptaków, biełuch i fok, które żerują na łatwym do zdobycia pokarmie. W zagłębieniach dna morskiego przy lodowcach gromadzi się też, zimna, słona woda, w której znajdują schronienie morskie zwierzęta uciekające przed wodą ciepłą. ------------------------------------------------------------------

14 Zad.4 Pokaż jak różne kolory zmieniają temperaturę na słońcu, ja zastosować to w życiu codziennym? Ciemne kolory pochłaniają światło, a jasne kolory je odbijają. Jak można zastosować to w codziennym życiu? : W słoneczne i ciepłe dni zakładać jasne ubrania. W ciepłych krajach malować domy na biało, aby promienie słoneczne się odbijały zamiast być pochłaniane.

15


Pobierz ppt "II Mała Wojewódzka Liga Przyrodnicza Wykonali: Nikodem Nalecziński Łukasz Ciesielski Kacper Szatkowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google