Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Medycznie czy społecznie? Małgorzata Perdeus-Białek Moffin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Medycznie czy społecznie? Małgorzata Perdeus-Białek Moffin."— Zapis prezentacji:

1 Medycznie czy społecznie? Małgorzata Perdeus-Białek Moffin

2 Konwencja Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych sporządzona w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 Ratyfikowana przez Polskę (bez protokołu dodatkowego) w dniu 6 września 2012

3 Niepełnosprawność Do osób niepełnosprawnych zalicza się te osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami.

4 Racjonalna adaptacja oznacza konieczne i stosowne modyfikacje i adaptacje niepociągające za sobą nieproporcjonalnych i niepotrzebnych utrudnień, które to modyfikacje i adaptacje są niezbędne w określonych przypadkach dla zapewnienia osobom niepełnosprawnym możliwości egzekwowania i korzystania z wszystkich praw człowieka i fundamentalnych swobód.

5 Dyskryminacja Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność oznacza (…) wszelkie formy różnicowania, wykluczania ograniczania ze względu na niepełnosprawność (…). Definicja obejmuje wszelkie przejawy dyskryminacji, w tym odmowę racjonalnego dostosowania środowiska do szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych.

6 MY jesteśmy otwarci, ale gdzie ONI są? Jak „grupa wykluczana” ma przestać być „grupą wykluczaną”?

7 Prawo śluzy Większość nie ma szans na pracę na otwartym rynku pracy, Nieliczni przedostają się na otwarty rynek pracy, ale zajmują się zadaniami z pogranicza, czyli pracują na rzecz innych niepełnosprawnych, Na drugą stronę śluzy przedostają się tylko jednostki.

8 Fenomen auli Dlaczego architekci pozostawiają niedostępną dla osób poruszających się na wózkach katedrę, w auli teoretycznie w pełni dostępnej dla osób niepełnosprawnych? Czy osoba niepełnosprawna może zostać szefem? Czy zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami oznacza zatrudnianie ich na wszystkich, także najwyższych, stanowiskach?

9 Wyzwanie Kilimandżaro Wędrówka na Kilimandżaro, rajd na wózku dookoła Polski – atrakcyjny wizerunek osoby niepełnosprawnej dla mediów – osoby niepełnosprawnej jako super bohatera. Czy podświadomie nie czekamy na super bohaterów w roli naszych przyszłych pracowników? Czy inny medialny wizerunek osób niepełnosprawnych jako ludzi biednych i wymagających charytatywnego wsparcia nie wpływa na nasze postrzeganie tego problemu?

10 Śluza szansy Niech śluza stanie się miejscem gdzie ludzie będą zdobywać umiejętności wspólnej pracy bez względu na to czy mają niepełnosprawność czy nie.

11 malgorzata.perdeus@moffin.eu


Pobierz ppt "Medycznie czy społecznie? Małgorzata Perdeus-Białek Moffin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google