Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urszula Sadowska kl. I bt. Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urszula Sadowska kl. I bt. Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle."— Zapis prezentacji:

1 Urszula Sadowska kl. I bt

2 Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

3 Dlaczego papierosy są szkodliwe? Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Palenie stanowi największe, możliwe do prewencji, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Palenie stanowi jeden z priorytetów w założeniach polityki zdrowotnej rządu polskiego. (Ustawa o ochronie zdrowie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995r.)

4 Co znajduje się w dymie papierosowym? W dymie tytoniowym występuje pod postacią gazu lub cząsteczek ponad 4000 związków chemicznych. Badania empiryczne udowodniły, że ponad 40 czynników ma działanie rakotwórcze. Dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy: podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, ma właściwości alergizujące, zatruwa układ oddechowy, sercowo- naczyniowy, nerwowy, trzustkę, pęcherz moczowy, prowadzi do mutacji oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Palenie ma negatywny wpływ na procesy życiowe m.in.: immunologiczne i hormonalne itp. Do najbardziej szkodliwych związków toksycznych należą: tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór.

5

6 Co może powodować palenie? Statystyki są bezlitosne – na skutek palenia papierosów każdego roku w Polsce umiera 70 tysięcy osób. Co więcej, dym papierosowy, szkodliwy także dla biernych palaczy, przyczynia się do: Powstania wielu rodzajów nowotworów (badania wykazują, że rak płuc to choroba dotykająca prawie wyłącznie palaczy, także biernych), chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób układu oddechowego, chorób przewodu pokarmowego, przedwczesnego starzenia się skóry. Statystycznie palenie papierosów skraca życie nawet o 10-20 lat w porównaniu do długości życia osób niepalących.

7 Mit nr 1: E-papieros pomaga zerwać z nikotynowym nałogiem Koronnym argumentem wielbicieli puszczania "elektronicznego dymka" jest opinia, że to po prostu świetna terapia pozwalająca wyzwolić się z nałogu. Prawda jest trochę inna. Elektroniczne fajki mogą zawierać dwukrotnie większą dawkę nikotyny niż np. popularny w terapii antynikotynowej inhalator. Nawet w tych reklamowanych jako "beznikotynowe" albo "mentolowe" znajdują się spore dawki szkodliwej nikotyny.

8 Mit nr 2: E-papieros nie uzależnia To, że paląc e-papierosa, możemy się obejść bez tej klasycznej wersji, nie oznacza, że nie jesteśmy uzależnieni od nikotyny. "Dymiące długopisy" zawierające nikotynę silnie uzależniają.

9 Mit nr 3: E-papieros nie powoduje problemu biernego palenia Przy spalaniu tytoniu powstaje silnie rakotwórcza substancja nitrozoamina, której szkodliwość jest bezsprzeczna. Niektórzy producenci e-papierosów dodają do wkładów podobną esencję, która potem wydychana jest przez użytkownika w postaci pary wodnej. Ryzyko zachorowania biernych palaczy jest mniejsze niż w przypadku papierosów, ale większe niż gdyby w ogóle pary z e-papierosa nie wdychali.

10 Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Łagodzić stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi. Tę sytuację można porównać do niektórych nerwic, kiedy to osoba cierpiąca na nią musi w stresie wykonać określone ruchy, np. kręcić młynka palcami, aby opanować zdenerwowanie. Stresem samym w sobie może być dla palacza niemożność zapalenia papierosa.

11 Palenie szkodzi kobietom bardziej!!! „Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami” – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Skutki palenia w przypadku kobiet są zatrważające – liczba zachorowań na raka płuc wśród kobiet w Polsce z roku na rok jest coraz większa. W 2011 roku w naszym kraju zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuc wśród kobiet; w tym samym czasie ponad 6 tys. Polek umarło z tego powodu. Nowotwór płuc, spośród wszystkich nowotworów, jest główną przyczyną śmierci kobiet w Polsce.

12 Dlatego rzucić palenie, a najlepiej w ogóle nie zaczynaj. Mogą z tego wyniknąć nieprzyjemne konsekwencje. Na opakowaniach jest trafnie napisane, że paląc, szkodzimy nie tylko sobie, ale też osobom w naszym otoczeniu.


Pobierz ppt "Urszula Sadowska kl. I bt. Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google