Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁOWACJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁOWACJA."— Zapis prezentacji:

1 SŁOWACJA

2 Co to za kraj? Słowacja to kraj leżący w samym sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej części kraju, w urokliwym miejscu obok starego kościoła św. Jana Chrzciciela znajduje się wielki kamień. Właśnie w tym miejscu jest geograficzny środek Europy.

3 Słowacja graniczy z Czechami, Austrią, Węgrami, Ukrainą i Polską.

4 Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława.

5 Symbole narodowe Flaga Herb

6 Hymn państwowy Nad Tatrami się błyska Nad Tatrami błyska się
gromy dziko biją. Wstrzymajmy je, bracia, z pewnością przestaną, Słowacy ożyją. Ta Słowacja nasza mocno do dziś spała. Ale błyski gromu krzyczą głośno do niej, aby się zbudziła.

7 Góry Góry dominują w krajobrazie Słowacji. Warto wiedzieć, że oficjalne motto przyświecającego Słowacji brzmi: "Niech góry przynoszą ludziom pokój". Główne pasma górskie to Tatry, Mała i Wielka Fatra, Małe Karpaty i Rudawy Słowackie. Najwyższe są Tatry, które Słowacja dzieli z Polską. Góry słowackie (nie tylko Tatry) kryją mnóstwo jaskiń. Dwanaście w całym kraju udostępniono do zwiedzania, pięć z nich wpisanych jest na listę przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.

8 Góry

9 Kultura Folklor jest największą dumą Słowacji. Każdy obszar - wieś czy miasto - ma swój własny, niepowtarzalny charakter i folklor: stroje, muzykę, pieśni, architekturę, obyczaje, tradycje, tańce i dialekty. Językiem urzędowym jest język słowacki. Większość mieszkańców doskonale rozumie też czeski. Na południu powszechny jest również język węgierski.

10 Kultura Folklor Słowacji posiada wiele zwyczajów i obrzędów znanych także w Polsce. Wynoszenie Moreny czyli topienie Marzanny. Podobnie 6 stycznia chłopcy przebrani za biblijnych Kacpra, Melchiora i Baltazara wędrowali po domach we wsi śpiewając kolędy i odgrywając sceny pokłonu Trzech Króli. Podczas Nocy Świętojańskiej 23 na 24 czerwca pali się wielkie ogniska i skacze przez nie przy wtórach muzyki i śpiewu. Dzień zmarłych Słowacy obchodzą nie 1 a 2 listopada, odwiedzają wówczas cmentarze, kładąc na grobach wieńce i zapalając świece za dusze zmarłych. 6 grudnia dzieci wystawiają przed snem buty, do których św. Mikołaj wkłada słodycze, niegrzeczne dostają cebule albo węgiel.

11 Kuchnia Potrawy regionalne są tu tak różnorodne, jak sama kraina.
Podstawowymi składnikami słowackiego wyżywienia były i są mleko, ziemniaki i kapusta. Z kombinacji tych produktów przygotowuje się smaczne pokarmy (np. strapaczki – kluseczki ziemniaczane z kapustą) Słowacką potrawą narodową są kluseczki ziemniaczane z bryndzą (bryndzové halušky), które dla Słowaków znaczą tyle, ile dla Japończyków sushi, a dla Włochów pizza.

12 Kuchnia Podstawą dla turysty przebywającego na Słowacji jest spróbowanie prażonego sera. Do tradycyjnych dań należą również inne dania przygotowywane z ziemniaków: (placki ziemniaczane, placki zwane loksze) Tradycyjnymi słowackimi ciastami są kołacze z ciasta drożdżowego albo bułeczki nadziewane powidłami, makiem, serem lub orzechami. Ulubionymi produktami z mleka były i są: maślanka, twaróg, śmietana, bryndza (słony owczy ser) oraz sery owcze.

13 Ciepłe źródła Słowacja to kraj obfitujący w wody termalne o właściwościach leczniczych. Na terenie kraju znajduje się aż osiem nowoczesnych kąpielisk i aquaparków, czynnych przez cały rok.

14 Zabytki Słowacja to nie tylko piękno natury, ale i bogate dziedzictwo kulturowe. Burzliwa historia tych ziem pozostawiła wyraźne ślady. Aż roi się tu od przeróżnych zamków i ruin. Spośród 168 zamków zaznaczonych na mapach kraju, 109 jest zarejestrowanych jako narodowe zabytki kultury.

15 Ciekawostki Štefan Banie, wynalazł spadochron, opatentował go w roku. Słowacja często mylona jest z podobnie brzmiącym krajem – Słowenią. W miejscowości Nižná Myšľa znaleziono czterokołowy wózek pochodzący z epoki brązu z przed 3,5 tysiąca lat. Jest to jedna z najstarszych zabawek w Europie. Średnia długość życia wynosi 76 lat. Najwyższą temperaturę zmierzono w Komarnie 5 lipca roku. Termometr pokazał 39,8 °C. Najniższą temperaturę zmierzono w Vígľaš-Pstruša 11 lutego roku. Termometr pokazał -41 °C.


Pobierz ppt "SŁOWACJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google