Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to za kraj? Słowacja to kraj leżący w samym sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej części kraju, w urokliwym miejscu obok starego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to za kraj? Słowacja to kraj leżący w samym sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej części kraju, w urokliwym miejscu obok starego."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to za kraj? Słowacja to kraj leżący w samym sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej części kraju, w urokliwym miejscu obok starego kościoła św. Jana Chrzciciela znajduje się wielki kamień. Właśnie w tym miejscu jest geograficzny środek Europy.

3 Słowacja graniczy z Czechami, Austrią, Węgrami, Ukrainą i Polską.

4 Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława.

5 Symbole narodowe FlagaHerb

6 Hymn państwowy Nad Tatrami się błyska Nad Tatrami błyska się gromy dziko biją. Wstrzymajmy je, bracia, z pewnością przestaną, Słowacy ożyją. Ta Słowacja nasza mocno do dziś spała. Ale błyski gromu krzyczą głośno do niej, aby się zbudziła.

7 Góry ● Góry dominują w krajobrazie Słowacji. Warto wiedzieć, że oficjalne motto przyświecającego Słowacji brzmi: "Niech góry przynoszą ludziom pokój". ● Główne pasma górskie to Tatry, Mała i Wielka Fatra, Małe Karpaty i Rudawy Słowackie. ● Najwyższe są Tatry, które Słowacja dzieli z Polską. ● Góry słowackie (nie tylko Tatry) kryją mnóstwo jaskiń. Dwanaście w całym kraju udostępniono do zwiedzania, pięć z nich wpisanych jest na listę przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.

8 Góry

9 Kultura ● Folklor jest największą dumą Słowacji. Każdy obszar - wieś czy miasto - ma swój własny, niepowtarzalny charakter i folklor: stroje, muzykę, pieśni, architekturę, obyczaje, tradycje, tańce i dialekty. ● Językiem urzędowym jest język słowacki. Większość mieszkańców doskonale rozumie też czeski. Na południu powszechny jest również język węgierski.

10 Kultura Folklor Słowacji posiada wiele zwyczajów i obrzędów znanych także w Polsce. ● Wynoszenie Moreny czyli topienie Marzanny. ● Podobnie 6 stycznia chłopcy przebrani za biblijnych Kacpra, Melchiora i Baltazara wędrowali po domach we wsi śpiewając kolędy i odgrywając sceny pokłonu Trzech Króli. ● Podczas Nocy Świętojańskiej 23 na 24 czerwca pali się wielkie ogniska i skacze przez nie przy wtórach muzyki i śpiewu. ● Dzień zmarłych Słowacy obchodzą nie 1 a 2 listopada, odwiedzają wówczas cmentarze, kładąc na grobach wieńce i zapalając świece za dusze zmarłych. ● 6 grudnia dzieci wystawiają przed snem buty, do których św. Mikołaj wkłada słodycze, niegrzeczne dostają cebule albo węgiel.

11 Kuchnia ● Potrawy regionalne są tu tak różnorodne, jak sama kraina. ● Podstawowymi składnikami słowackiego wyżywienia były i są mleko, ziemniaki i kapusta. Z kombinacji tych produktów przygotowuje się smaczne pokarmy (np. strapaczki – kluseczki ziemniaczane z kapustą) ● Słowacką potrawą narodową są kluseczki ziemniaczane z bryndzą (bryndzové halušky), które dla Słowaków znaczą tyle, ile dla Japończyków sushi, a dla Włochów pizza.

12 Kuchnia ● Podstawą dla turysty przebywającego na Słowacji jest spróbowanie prażonego sera. ● Do tradycyjnych dań należą również inne dania przygotowywane z ziemniaków: (placki ziemniaczane, placki zwane loksze) ● Tradycyjnymi słowackimi ciastami są kołacze z ciasta drożdżowego albo bułeczki nadziewane powidłami, makiem, serem lub orzechami. ● Ulubionymi produktami z mleka były i są: maślanka, twaróg, śmietana, bryndza (słony owczy ser) oraz sery owcze.

13 Ciepłe ź ródła Słowacja to kraj obfitujący w wody termalne o właściwościach leczniczych. Na terenie kraju znajduje się aż osiem nowoczesnych kąpielisk i aquaparków, czynnych przez cały rok.

14 Zabytki Słowacja to nie tylko piękno natury, ale i bogate dziedzictwo kulturowe. Burzliwa historia tych ziem pozostawiła wyraźne ślady. Aż roi się tu od przeróżnych zamków i ruin. Spośród 168 zamków zaznaczonych na mapach kraju, 109 jest zarejestrowanych jako narodowe zabytki kultury.

15 Ciekawostki ● Štefan Banie, wynalazł spadochron, opatentował go w 1913 roku. ● Słowacja często mylona jest z podobnie brzmiącym krajem – Słowenią. ● W miejscowości Nižná Myšľa znaleziono czterokołowy wózek pochodzący z epoki brązu z przed 3,5 tysiąca lat. Jest to jedna z najstarszych zabawek w Europie. ● Średnia długość życia wynosi 76 lat. ● Najwyższą temperaturę zmierzono w Komarnie 5 lipca 1950 roku. Termometr pokazał 39,8 °C. ● Najniższą temperaturę zmierzono w Vígľaš-Pstruša 11 lutego 1929 roku. Termometr pokazał -41 °C.


Pobierz ppt "Co to za kraj? Słowacja to kraj leżący w samym sercu Europy. Pod miejscowością Kremnické Bane w środkowej części kraju, w urokliwym miejscu obok starego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google