Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół Przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej Im. Zygmunta Mineyki w Atenach Nauplion (Nafplio) Daniel Jankowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół Przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej Im. Zygmunta Mineyki w Atenach Nauplion (Nafplio) Daniel Jankowski."— Zapis prezentacji:

1 Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół Przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej Im. Zygmunta Mineyki w Atenach Nauplion (Nafplio) Daniel Jankowski

2 Spuścizna starożytności, piękne widoki to główne symbole naszej drugiej ojczyzny-Grecji. Hellada posiada od 1200-1600 wysp w tym 227 zamieszkałych, a 78 zamieszkuje powyżej 100 osób. Każde greckie miejsce jest inne i z każdym związana jest ciekawa historia. Grecja jest jednym z niewielu miejsc na świecie gdzie na ”każdym kroku” towarzyszą nam piękne widoki. Niezależnie od tego czy jesteśmy na wyspie czy też w centrum Aten. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły wzieli udział w projekcie który nosi nazwę „Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP im. Zygmunta Mineyki w Atenach”

3 W projekcie wzięli udział: Wiktoria Czółno - Rodos Szymon Skok - Kreta Angelika Dobrzańska – Akropol Nikoleta Staryńska – Kos Daniel Jankowski – Nafplio Gabriela Mrozowska- Zakhyntos

4 Poło ż enie

5

6

7 Średnia temperatura roczna, dzienna wyrażona w °C

8 Podstawowe informacje :

9 Nauplion (Nafplio) – miasto w Grecji, na Peloponezie, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej ArgolidaSiedziba gminy Nauplion. W 2011 roku liczyło 14 203 mieszkańców..

10 Pierwsze ślady osadnictwa w okolicy pochodzą z XII w. p.n.e.; dalszy jego rozwój dokumentują groby z VIII w. p.n.e. w okolicy Pronoia. Dzięki strategicznemu położeniu w głębokim zakolu Zatoki Argolidzkiej Nafplion był początkowo obok Argos jednym w ważniejszych miast portowych Argolidy, padając też ofiarą stałej rywalizacji z Argejczykami. W epoce klasycznej nastąpił powolny upadek miasta – aż do II wieku n.e. zostało ono całkiem opuszczone, o czym mówi świadectwo Pauzaniasza. Do naszych czasów dotrwały starożytne ruiny widoczne na niewielkim stanowisku archeologicznym w mieście. Na zdjęciu : Radość z odzyskanej niepodległości - powitanie króla Ottona

11 W czasach bizantyjskich miasto założono ponownie, a na tamtejszym akropolu (zob. Akronauplia) wzniesiono twierdzę obronną. Na początku XIII w. Nauplion dostaje się pod władzę "Franków" (krzyżowców), pod koniec XIV stulecia przechodzi w ręce Wenecjan, którzy utrzymali się tam stosunkowo długo (1530) i zbudowali obronny zamek Bourtzi na przybrzeżnej wysepce. Dopiero w XVI wieku zdobyte miasto weszło w skład państwa Turków osmańskich. W latach 1686-1715, podczas drugiej okupacji weneckiej, na wzgórzu sąsiadującym z Akronauplią wzniesiono rozległą twierdzę Palamidi.

12 Najważniejsze do zwiedzenia jest Muzeum Archeologiczne, przy placu Konstytucji (Syntagma) – tj. głównym placu będącym rynkiem starego miasta; od 1930 r. zajmuje ono dwupiętrowy budynek weneckiego arsenału marynarki, wzniesiony w 1713 r. Warto w nim zwrócić na uwagę na wyjątkowy zabytek wśród europejskich militariów – niemal kompletną zbroję z płyt półcylindrycznych pochodzącą z epoki mykeńskiej (XIV w. p.n.e.), odnalezioną w 1960 r. w miejscowości Dendra (Dendroi) opodal Myken. Muzeum Wojskowości (ul. Amalias 22) znajduje się w budynku pierwszej nowożytnej, greckiej akademii wojskowej, powstałej z inicjatywy J.Kapodistriasa, w okresie wojny o niepodległość Grecji, kiedy w Nafplion służyli także oficerowie Polacy. Eksponaty obrazują historię tej placówki i ilustrują dzieje wojen toczonych przez Greków od 1904 (podziemna i partyzancka walka o Macedonię, tzw. Makedonikos Agonas), poprzez wojny bałkańskie, aż po obie wojny światowe, łącznie ze zjawiskiem ruchu oporu.

13 Założone w 1974 Muzeum Etnograficzne (ul. V. Aleksandru 1) uchodzi w tej dziedzinie za jedno z najważniejszych w kraju, pozostając pod opieką Peloponeskiej Fundacji Folkloru im. V. Papantoniu; wydaje własny rocznik naukowy. Zgromadzono w nim ok. 25 tys. eksponatów w postaci sprzętów, okolicznościowych strojów i ubiorów ludowych oraz wyrobów tkactwa, narzędzi i artykułów domowego użytku z obszaru całego Peloponezu.

14 Muzeum Dziecka umieszczone w zabytkowym składzie na dawnej stacji kolejowej, organizacyjnie stanowiące część Muzeum Etnograficznego, prezentuje różnorodność typowego dla kultury kraju wyposażenia (kołyski) i zabawek dziecięcych (koniki na biegunach, kółka, grzechotki itp.), włącznie z postaciami z popularnego i dziś, greckiego ludowego teatru cieni, traktującego o licznych przygodach garbusa imieniem Karagiozis (w Turcji znanego jako Karagöz). W swym zakresie tematycznym muzeum prowadzi też programy oświatowe dla dzieci. Najmniejsze ze wszystkich Muzeum Komboloi (ul. Staikopulu 25) jest placówką prywatną, założoną w 1998 przez Arisa Evangelinosa i działającą pod patronatem ministerstwa. W bogatych zbiorach z różnych czasów przedstawia tradycję i różnorodność sznura koralików (przypominającego różaniec z paciorków), od pokoleń towarzyszącego Grekom na co dzień. Nauplion jest miejscem festiwalu muzycznego prezentującego muzykę zarówno klasyczną, jak i współczesną, przyciągającego melomanów oraz muzyków-wykonawców z kraju i zagranicy.

15 Zabytkowa architekturatuj Na szczególną uwagę zasługuje monaster Agia Moni (widoczny na zdjęciu)(Areia) u podnóża Palamidi. Budynek główny z 1143 r. to przykład architektury bizantyjskiej z epoki Komnenów. Początkowo żeński, w okresie okupacji tureckiej ufortyfikowany i zamieniony na męski, współcześnie znów żeński. Wyruszyły stąd do historycznego szturmu na twierdzę oddziały Staikopulosa i Moschonisiotisa. Jedyny ocalały wśród zabytkowych świątyń miasta bizantyjski kościół Mądrości Bożej (Agia Sofia) u zbiegu ulic Kapodistriu i Lambrinidu (prawdopodobnie dawna kaplica przy fortecy Bizantyjczyków). Dwie inne to cerkiew św. Jerzego (Agios Georgios) – metropolitalna, i Przenajświętszej Bogurodzicy (Panagia Theotokos). Spośród historycznych świątyń zapewne bardziej zwraca uwagę cerkiew św. Spirydona (Agios Spiridonas) koło pl. Wolności (Eleftherias), gdzie dokonano zamachu na J. Kapodistriasa, o czym informuje tablica przy wejściu. Kościół katolicki znajduje się przy ul. Plaputas, pełniąc także funkcję polskiej parafii.

16 Warunki turystyczne Średnia temperatura roczna to 18°C. Lata są tu gorące i suche, dzięki temu nasze wakacje nie zostaną zniszczone przez deszcz. Zimy są łagodne. Obfitsze opady (50-70 mm) głównie w styczniu i październiku, chłodniej bywa jedynie w górach. Od lat sześćdziesiątych XX wieku Nafplio nabiera znaczenia jako miejscowość wypoczynkowa, modna wśród Greków, zwłaszcza w okresie świątecznym. Niemożliwe jest wtedy zapewnienie sobie miejsc noclegowych bez uprzedniej rezerwacji. O 8 km od zabytkowego centrum położone jest popularne, także wśród Polonii, nadmorskie letnisko Tolo, gdzie są noclegi łatwiej.

17 Ciekawostki Za mitycznego założyciela miasta uchodzi syn Posejdona – Nauplios, argejski żeglarz i astronom, król Eubei, który za śmierć skazanego niesłusznie swego syna Palamedesa zemścił się podstępnie zwabiając powracające spod Troi okręty Achajów na skały wyspy i doprowadzając do ich rozbicia. 11 lipca 1832 r. w Nafplion urodził się Charilaos Trikupis, polityk, w latach 1875-1895 siedmiokrotnie mianowany premierem rządu greckiego; zmarł w Cannes, w kwietniu 1896 r. Działa polska parafia Przemienienia Pańskiego w Nafplio kierowana przez ks. proboszcza Jerzego Chorzempę i wchodząca w skład kościoła rzymskokatolickiego w Grecji.

18 Zbiór pięknych widoków :

19

20

21 Port w Nauplio

22

23 Zamek wieloktrotnie był używany w filmach, GRECKICH jak i zagranicznych

24 Wiele osób twierdzi, że ta plaża jest najpiękniejszą plażą jaką widzieli

25

26

27 Zamek który stał się symbolem Nauplion

28

29 http://flagipanstw.info.pl/flagi-panstw/flaga-grecji.png http://www.traveltop.net/tempting-greek-colors-nafplio-greece/ http://4.bp.blogspot.com/-bckiGmiDORE/VBf-Izx_gII/AAAAAAAA4qU/E52VtEbJ42g/s1600/385.jpg http://mojahellada.blox.pl/resource/Nafplio1.JPG http://mojahellada.blox.pl/resource/nafplio4.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/20090728_palamidi90.jpg http://travelizer-podroze.s3-eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2015/10/13083102/twierdza-nafplio- 1170x778.jpg http://www.tolo.gr/tolo_photos/images_lg/tolo_view_kastraki. jpg https://www.azamaraclubcruises.com/sites/default/files/heros /nafplio-greece.jpg http://www.wnieznane.pl/

30 Prezentacje wykonał uczeń klasy „Ia” gimnazjum Daniel Jankowski Szkoły : Zespoł Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach


Pobierz ppt "Grecja oczyma gimnazjalisty Zespołu Szkół Przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej Im. Zygmunta Mineyki w Atenach Nauplion (Nafplio) Daniel Jankowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google