Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo przy pracy z ciekłym azotem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo przy pracy z ciekłym azotem"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo przy pracy z ciekłym azotem
Paula Goliasz

2 Ciekły azot Ciekły azot to substancja, która potrafi być równie efektowna co niebezpieczna. Efektowna, bo potrafi zmrozić różne przedmioty do tak niskich temperatur, że stają się kruche jak szkło. A niebezpieczna, ponieważ jego temperatura równa się -195,8°C, dlatego nawet najkrótsze zetkniecie się jakiegokolwiek metalu albo delikatnej tkanki z nim powoduje jego natychmiastowe zamrożenie

3 Indywidualne środki ochrony
gogle na oczy rękawice odzież ochronna fartuch maski

4 Ochrona rąk przed ciekłym azotem
Do prac z ciekłym azotem, helem, argonem, tlenem lub innymi gazami kriogenicznymi nadają się znakomicie specjalistyczne rękawice ze sztucznej dzianiny, zaprojektowane do użycia w bardzo niskich temperaturach. Chronią one przed kriogenicznym oparem, jak również przed odpryskami. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że rękawice z dzianiny nie nadają się jednak do zanurzania w kriogenicznych cieczach – do tego rodzaju prac nie ma w obecnej chwili na rynku żadnych rękawic ochronnych.W temperaturze od -80’C do -180’C materiał nieznacznie się kurczy więc rozmiar rękawic powinien gwarantować szybkie ich zdjęcie nawet w momencie ich skurczenia się.

5 Nieskuteczna ochrona Ciekły azot charakteryzuje się temperaturą -196°C. Przy pracach w fazie gazowej oscyluje ona w granicach od -80°C do -180°C, dlatego obowiązkiem każdego pracownika jest założenie skutecznych ochron osobistych: ubrania ochronnego, rękawic, fartucha oraz osłony twarzy. W praktyce wygląda to całkiem inaczej. Często do wielu prac nadal używane są rękawice i fartuchy ze skóry, które przy bardzo niskich temperaturach stwarzają ryzyko niebezpieczeństwa. Skóra bowiem posiada cechę wiązania wilgoci. W obszarach niskiej temperatury oznacza to zwiększoną możliwość przewodzenia zimna. Już przy normalnej wilgoci, wynoszącej w pomieszczeniach 40-60%, skóra robi się „wilgotna”. Używając takich wilgotnych rękawic do prac w bardzo zimnych temperaturach, np. w czasie styczności z oparami ciekłego azotu, każda cząsteczka wody zamarza, powstają kryształki lodu, wskutek czego materiał ten nie jest już odporny na zimno, a chłód przechodzi bezpośrednio na skórę.

6 Przechowywanie ciekłego azotu
Ciekły azot przechowywany jest w naczyniach termostatycznych naczyniami Dewara. Są to naczynia o podwójnych ściankach, między którymi jest szczelna przestrzeń, w której panuje bardzo niskie ciśnienie, zwane próżnią techniczną. Naczynie to służy głównie do przechowywania substancji o dużej różnicy temperatury względem otoczenia. Dawniej naczynia Dawara były wykonywane ze szkła oraz z tworzywa sztucznego służącego za obudowę. Obecnie coraz częściej stosuje się w pełni metalowe termosy, które mają nieco gorsze parametry izolacyjne niż termosy szklane ale ze względu na ich wytrzymałość wypierają z rynku tradycyjne termosy szklane.

7 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Termos
https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.sci.chemia/zEDa1qBBu3w


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo przy pracy z ciekłym azotem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google