Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„PUSTYNIE LODOWE”. Co nie co o pustyni lodowej !!! Pustynia lodowa - nazwa obszarów wiecznych lodów w strefie polarnej, pozbawionych ro ś linno ś ci i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„PUSTYNIE LODOWE”. Co nie co o pustyni lodowej !!! Pustynia lodowa - nazwa obszarów wiecznych lodów w strefie polarnej, pozbawionych ro ś linno ś ci i."— Zapis prezentacji:

1 „PUSTYNIE LODOWE”

2 Co nie co o pustyni lodowej !!! Pustynia lodowa - nazwa obszarów wiecznych lodów w strefie polarnej, pozbawionych ro ś linno ś ci i bez sta ł ej ludno ś ci. Ludno ść ż yj ą ca poza ko ł em polarnym pó ł nocnym to Eskimosi. Na po ł udniowej pó ł kuli w strefie Antarktydy nie ma mieszka ń ców, a jedynie naukowcy w stacjach badawczych

3 Zimno czy ciepło?? Średnie roczne temperatury powietrza wahają się tu od -10 do -50 stopni Celsjusza

4 Zwierzęta w rejonie polarnym Zamieszkują tu zwierzęta takie jak : foki, morsy, wieloryby, ryby i czasami niedźwiedzie polarne. A na południu pingwiny

5 CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?? Charakteryzuje się on ujemnymi temperaturami powietrza w ciągu całego roku oraz opadami śniegu. Pory roku wyznaczane są przez dzień polarny i noc polarną.

6 Grubość lodu!!! Grubość lodu sięga miejscami na Antarktydzie do 4 tys. metrów.

7 Powietrze jest suche i mroźne. Przez większą część roku wieją tam bardzo silne wiatry.

8 CZYM ZAJMUJĄ SIĘ ESKIMOSI ?? Pustynie lodowe bieguna północnego zamieszkują Eskimosi. Do głównych zajęć Eskimosów należy myślistwo i rybołówstwo.

9 GDZIE MIESZKAJĄ ESKIMOSI ?! Mieszkaj ą na brzegu morza w namiotach ze skór fok i reniferów. Obok stoj ą namioty ich krewnych i przyjaciół. Namiot taki wcale nie jest szczelny deszcz przedostaje si ę do ś rodka.

10 Jak się ubierają?? Na wyprawę Eskimos ubiera się w specjalny skórzany kaftan, związany wokół kostek na rękach, pod brodą i dookoła otworu kajaka

11 Jak się ubierają na polowania?? Do polowań w kajakach Eskimosi używają ubrań ze skóry gładko wyprawionej. Zazwyczaj noszą kaftan oraz spodnie z foki lub rena, sięgające do kolan i buty z cholewami.

12 W jaki sposób zdobywają pożywienie?? Na rzece robili zagrodę z kamieni,długimi kośćmi morsa uderzali mocno powierzchnię wody, płosząc w ten sposób i naganiając ryby do zagrody, tam zabijali je dzidami i wyrzucali na brzeg. Polują też na foki leżące na lodzie, lub pływając kajakiem w obrębie zatok morskich.

13 Czym zajmują się podczas nocy polarnej?? Mężczyźni naprawiali i przygotowywali nową broń. Z kości morsa strugali ostrza do harpunów i strzał, a mimo że narzędzia ich to kamienie, kości i zwyczajne noże- ostrza wychodziły gładkie i zgrabne.

14 Jakie są zajęcia dzieci?? W lecie dzieci zbierają i suszą trawy, mchy i nawóz ptaków czy Renów. W zimie wytapiają lód na wodę do picia i czasem bardzo rzadko, podgotowują trochę mięsa nad płomieniem lampy

15 Wierzenia Eskimosów!!! Pieśni eskimoskie zwykle służyły celom obrzędowym. Z ich pomocą szamani zwracali się do duchów z prośbą o sprzyjające warunki pogodowe, udane łowy czy uzdrowienie chorego.

16 Jak wydobywają rytmy? Większości pieśni akompaniują rytmiczne uderzenia w bębny lub odsłonięte fragmenty ciała.

17


Pobierz ppt "„PUSTYNIE LODOWE”. Co nie co o pustyni lodowej !!! Pustynia lodowa - nazwa obszarów wiecznych lodów w strefie polarnej, pozbawionych ro ś linno ś ci i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google