Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII. Kanonizacja 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie odbędzie się uroczystość religijna, podczas której dwaj błogosławieni papieże.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII. Kanonizacja 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie odbędzie się uroczystość religijna, podczas której dwaj błogosławieni papieże."— Zapis prezentacji:

1 Bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII

2 Kanonizacja 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie odbędzie się uroczystość religijna, podczas której dwaj błogosławieni papieże zostaną ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego. Będzie to miało miejsce w roku błogosławionych Karoliny Kózkówny i Edmunda Bojanowskiego.

3 Notki biograficzne Karol Wołtyła Urodzony 18.05.1920 r. w Wadowicach, zmarł 2.04.2005 r. w Watykanie. Papieżem został 16.10.1978 r., przybierając imię - Jan Paweł II. Angelo Giuseppe Roncalli Urodzony 25.11.1881 r. w Sotto il Monte, zmarł 3.06.1963 r. w Watykanie. Papieżem został 28.10.1958 r., przybierając imię - Jan XXIII.

4 Herby papieży

5 Też kiedyś byli dziećmi …

6 Ciekawostki Pierwszy papież pochodzący z Polski. Uwielbiał spacer po górach i kremówki z Wadowic. Został postrzelony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę 13.05.1981 r. Był niezadowolony, że obwozi się go w „szklanej klatce”. Ze względu na podeszły wiek, uznany za „papieża przejściowego”. Pierwszy papież, który odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem- w więzieniu. Nazywany był „Uśmiechniętym Papieżem” i „Janem Pokornym”.

7 Ciekawostki Pierwszy papież czytający bez okularów i noszący zegarek na ręce, jeżdżący na nartach, uprawiający wspinaczkę górską, i pływający kajakiem. Jego pierwsze słowa, jako papieża, brzmiały „Drżę i lękam się. ” W 1962 r. magazyn „Time” wybrał go człowiekiem roku. Do późnej starości palił fajkę.

8 Cechy wspólne obu papieży Obaj chcieli być dobrymi pasterzami. Byli niezwykle otwarci, pragnęli dialogu ze światem, niezależnie od różnic wiary. Mieli przyjazne nastawienie do żydów, muzułmanów oraz wyznawców innych religii. Byli serdeczni, życzliwi, obdarzeni naturalną prostotą, mimo świetnego wykształcenia, znajomości języków i pełnienia bardzo wysokiego urzędu. Lubili przebywać w towarzystwie innych ludzi. Zarówno Jana Pawła II, jak i Jana XXIII cechowało poczucie humoru. Przez ogromną część świata są wciąż podziwiani i szanowani.

9 Jan Paweł II na wesoło

10 Jan XXIII na wesoło

11 Słynne cytaty papieży "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi!". „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. „Nawet dla człowieka na moim stanowisku ważniejsze jest umieć milczeć, niż umieć mówić”. „Jestem przekonany, że chrześcijanie na tym świecie liczą się tylko wtedy, gdy przynoszą pokój”.

12 Cuda papieskie Zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie kobiety z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Uzdrowiona została siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo – Caterina Capitani. Zakonnica cierpiała na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Choroba postępowała i niemożliwa z punktu widzenia medycyny była jakakolwiek poprawa

13 Grobowce papieży

14 Takich ich pamiętamy …

15 Koniec Dziękuję za uwagę. Emilia Klimek, klasa IV B. Materiały z: www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Bł. Jan Paweł II i bł. Jan XXIII. Kanonizacja 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie odbędzie się uroczystość religijna, podczas której dwaj błogosławieni papieże."

Podobne prezentacje


Reklamy Google