Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oryginalni Papieże.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oryginalni Papieże."— Zapis prezentacji:

1 Oryginalni Papieże

2 Pomiędzy pontyfikatami św
Pomiędzy pontyfikatami św. Piotra i Franciszka było około dwustu sześćdziesięciu pięciu papieży. Niektórzy z nich byli święci, niektórzy byli grzesznikami. Każdy był inny. Od takich co kochali podróże, do tych którzy sprawowali swój pontyfikat spokojnie. Kolejni biskupi Rzymu pochodzili z różnych klas społecznych. Kalikst I był niewolnikiem, Pius IX szlachcicem, Pius XII arystokratą, a jego następca Jan XXIII, wychował się na wsi.

3 Wielu papieży w chwili wyboru nie miało żadnych święceń
Wielu papieży w chwili wyboru nie miało żadnych święceń. Pochodzili z Włoch, Grecji, Syrii, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Holandii. Tylko jeden był Anglikiem, jeden Polakiem. Dzisiaj pokaże Wam sylwetki kilku ostatnich następców św. Piotra.

4 Jan XXIII Jan XXIII (Angelo Giuseppe Roncalli) - urodzony 25 listopada 1881 w Sotto il Monte, zmarł 3 czerwca 1963 roku w Watykanie. Został wybrany na papieża 28 października 1958 roku. Pod koniec kwietnia tego roku wraz z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym.

5 Jan XXIII jako papież podbił serca wiernych
Jan XXIII jako papież podbił serca wiernych. Zawsze otwarty na kontakty z prasą, odważnie patrzył w obiektyw aparatu. Był pierwszym papieżem od 1870 r., który odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem. Spotkał się wówczas z więźniami, którzy sami do niego nie mogli przyjść. Przez ludzi zapamiętany został jako papież, który palił fajkę i zawsze się uśmiechał, a przede wszystkim jako papież, który zwołał Sobór Watykański II i na zawsze zmienił historię Kościoła.

6 Jan Paweł I Jan Paweł I (Albino Luciani) - urodzony 17 października 1912 roku w Forno di Canale, na papieża został wybrany 26 sierpnia 1978, a już 28 września tego samego roku zmarł. Oficjalną przyczyną śmierci, podaną przez Watykan, był atak serca . Po śmierci mówiono, że został otruty. Sugerowano także, że III Tajemnica Fatimska jest tak wstrząsająca, że to właśnie ona doprowadziła Jana Pawła I do zawału i śmierci.

7 Jan Paweł I zyskał wielu sympatyków wśród wiernych, wśród których zaskarbił sobie przydomek "Uśmiechniętego Papieża". Papież Jan Paweł I wygłosił 11 homilii i przemówień, odbył cztery audiencje generalne oraz odprawił pięć nabożeństw na Anioł Pański. Nie zdążył przedstawić głównych zamierzeń swojego pontyfikatu, wydać encykliki lub listów apostolskich.

8 Jan Paweł II Jan Paweł II (Karol Wojtyła) – urodzony 18 maja 1920 roku w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 zostanie ogłoszony świętym.

9 Był największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży
Był największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży. Chciał zostać aktorem, dlatego zaczął studiować polonistykę na UJ. Był poetą, poliglotą – swobodnie posługiwał wieloma językami. Był także aktorem, dramaturgiem , pedagogiem , filozofem, mistykiem. Jan Paweł II w ciągu swego pontyfikatu beatyfikował 1338 osób, kanonizował 487 osób; odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, był 9 razy w Polsce .

10 Bardzo lubił wadowickie kremówki.
Karol Wojtyła był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem. Jako jedyny papież odwiedził aż 135 krajów. W każdą podróż zagraniczną zabierał ze sobą pojemniki ze swoją własną krwią. Działo się tak, ponieważ miał bardzo rzadką grupę krwi. Bardzo lubił wadowickie kremówki. Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Był również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Tuż po wybraniu Karola Wojtyły na papieża przysłano do Polski tira po jego osobiste rzeczy. Okazało się, że papież miał do zabrania tylko narty i buty . Na moment przed śmiercią Jan Paweł II powiedział ''Amen''.

11 Benedykt XVI Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) –urodzony 16 kwietnia 1927 w Marktl. Swój pontyfikat zaczął 19 kwietnia 2005 roku, a zakończył 28 lutego 2013 roku, po swojej abdykacji. Obecnie jest emerytowanym papieżem.

12 Benedykt XVI jest miłośnikiem kotów
Benedykt XVI jest miłośnikiem kotów. W 2010 roku złamał przepisy dotyczące papieskiego ubioru i założył baseballówkę. W czapce widziano go, kiedy spacerował na wakacjach wokół letniej rezydencji w Castel Gandolfo.. Benedykt XVI przywrócił również do użycia tron papieski, z którego ostatecznie zrezygnował Jan Paweł II .Podczas dwóch audiencji generalnych papież założył camauro -nakrycie głowy z czerwonego aksamitu obszyte białym futrem z gronostaja, które nie było używane od czasów Jana XXIII.

13 Franciszek Franciszek(Jorge Mario Bergolio) -urodzony17 grudnia roku w Buenos Aires. W marcu 2013roku został papieżem po abdykacji Benedykta XVI.

14 Oryginalnością papieża jest bezpośrednia komunikacja i bliski kontakt z ludźmi, a także ścisły związek jego czynów, gestów i słów. Nowością są wyrażane bardzo bezpośrednim językiem codzienne homilie. Nowo wybrany papież bardzo lubi podróżować autobusem. Od 50 lat żyje z jednym płucem. Drugie usunięto mu w młodości. Jak przystało na typowego Argentyńczyka, jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej.

15 Ciekawostki o innych papieżach
-Św. Soter (166–174) Ustalił zwyczaj obchodów Wielkanocy i błogosławienia par małżeńskich. Umocnił pozycję biskupa Rzymu. Zmarł śmiercią męczeńską, w nieznanych okolicznościach. -Św. Marcin I (649–655) Pochodził z Umbrii. Zwołał Synod Laterański, który wzmocnił Kościół wobec herezji. Za obronę wolności Kościoła, porwany przez cesarza bizantyjskiego Konstansa II, został skazany na śmierć, którą zamieniono na wygnanie. Był ostatnim papieżem męczennikiem i zamykał epokę, którą rozpoczął Piotr, rozpięty na krzyżu w cyrku Nerona.

16 -Mikołaj I (858–867)- był pierwszym papieżem, którego ukoronowano potrójną koroną – tiarą. Miała ona symbolizować papieską władzę duchową, ziemską i władzę nad czyśćcem. Przez ponad tysiąc lat tiara była jednym z symboli papiestwa. -Pius IX (1792–1878) − Był człowiekiem pełnym wdzięku i osobistego uroku, dowcipnym i pobożnym. Te cechy nie wystarczyły jednak wobec trudności, z jakimi musiał się zmierzyć. Zmarł po najdłuższym, bo 32-letnim pontyfikacie. Pochowano go w Watykanie.

17 -5 czerwca 1409 na soborze w Pizie w wyniku braku zgody co do jednego kandydata na stanowisko papieża, wybrano dwie osoby, które miały pełnić funkcję głowy Kościoła: Benedykta XIII i Grzegorza XII. Co więcej, w trzy tygodnie później obrano jeszcze jednego papieża, Aleksandra V. -Nie każdy papież zasiadający na tronie w Stolicy Piotrowej był wybierany zgodnie z prawem. W historii pojawiło się wielu uzurpatorów, którzy bezprawnie mianowali się głowami Kościoła. Takie osoby nazywane są antypapieżami. -Papieże nie zawsze byli wybierani w Rzymie, przykładowo jeszcze pod koniec XVIII wieku wyboru Piusa VII dokonano w Wenecji.

18 Koniec

19 Dziękuję za uwagę  Prezentacje wykonał Jakub Leszczyński Źródła: -Google Grafika - rodzinne zdjęcia -opracowanie internetowe -wikipedia.org.pl


Pobierz ppt "Oryginalni Papieże."

Podobne prezentacje


Reklamy Google