Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław August Poniatowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław August Poniatowski"— Zapis prezentacji:

1 Stanisław August Poniatowski
Lata życia Lata panowania

2

3 Młodość Przyszedł na świat 17 stycznia 1732 r. jako syn późniejszego kasztelana krakowskiego Stanisława i Konstancji z Czartoryskich. Dzięki wybitnej inteligencji, zdolnościom , podróżom na Zachód Stanisław w wieku młodzieńczym stał się pełnym kultury, mówiącym wieloma językami kandydatem do osiągnięcia świetnej kariery w swoich czasach. Ten dystyngowany, doskonale wykształcony arystokrata w drugim pokoleniu czuł wyraźny dystans wobec świata, który jeszcze jego działaniom mógł wydawać się bliski. Był politykiem pełnym umiaru, tak jak umiarkowany był system polityczny podziwianej przez niego Anglii. Człowiekiem ceniącym piękno, błysk myśli i wytworność manier.

4 Król Został Królem w czasie elekcji w 1764 r. z nominacji swojej niegdysiejszej ,,miłości” carycy Katarzyny. Wynikiem romansu z carycą były narodziny córki. Osoba Katarzyny miała duży wpływ na zmiany w Polsce.

5 Żony Stanisława Augusta
1.Henrietta Zofia de Puget - Francuzka, szlachcianka (późniejsza szambelanowa Lullier) 2.Joanna z Sułkowskich Sapieżyna 3.Zofia Augusta Fryderyka zu Anhalt-Zerbst, księżna holsztyńska (późniejsza caryca Katarzyna II) 4.Jadwiga ze Strutyńskich, wdowa po Janie Ciechanowieckim, staroście mścisławskim (późniejsza żona Mikołaja Manuzzi i starościna opeska) 5.Magdalena Agnieszka, córka księcia Antoniego Benedykta Konstantego Lubomirskiego, żona wojewody połockiego Aleksandra Sapiehy 6. Elżbieta Szydłowska, żona generała Jana Jerzego Grabowskiego (do 1789 roku) 7.Anna Maria, córka feldmarszałka austriackiego Andreasa Hadik von Futak, żona generała Jerzego Marcina Lubomirskiego

6

7 Żona Elżbieta W 1784 roku Stanisław August Poniatowski zawarł morganatyczne małżeństwo z Elżbietą z SzydłowskichGrabowską. Synami naturalnymi Stanisława Augusta ze związku z Elżbietą byli: Stanisław Grabowski, urodzony 29 października 1780 roku, który otrzymał tytuł hrabiowski w 1836 roku, Michał Grabowski, urodzony w 1773, późniejszy generał wojsk polskich Księstwa Warszawskiego oraz Kazimierz, marszałek Wołkowyski. Ze związku z nią miał także dwie córki: Aleksandrę i Izabelę.

8 Szkoła Rycerska W 1765 król założył pierwszą polską uczelnię świecką, Szkołę Rycerską, kształcącą przyszłe kadry dla armii Rzeczypospolitej. W 1766 z jego inicjatywy powstała Szkoła Języków Orientalnych w Stambule. W 1773 powstała Komisja Edukacji Narodowej – pierwsza na świecie centralna instytucja zajmująca się edukacją. W 1775 roku powstało zaś Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, zajmujące się opracowywaniem podręczników. W 1777 polski astronom Marcin Poczobutt-Odolanicki dla uczczenia króla nazwał nowoodkryty Gwiazdozbiór Ciołkiem Poniatowskiego.

9 Mecenas sztuki Król był wielkim mecenasem nauki, sztuki i literatury, organizował obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych, pisarzy, poetów. Nad królewskimi zbiorami sztuki pieczę sprawował malarz Marcello Bacciarelli. Częstymi gośćmi króla byli: poeta i historyk Adam Naruszewicz, poeta Stanisław Trembecki, twórca teatru narodowego Wojciech Bogusławski i inni. Do najwybitniejszych przedstawicieli epoki oświecenia należeli: biskup Ignacy Krasciki, ksiądz Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj.

10 Król Staś Niepodważalne są jego zasługi w zakresie edukacji oraz mecenat nad sztuką (zdaniem niektórych historyków jego wkład w polską kulturę i naukę stał się podstawą obrony wartości narodowych w czasie zaborów), jednak nie da się ukryć, że przez swoją słabość doprowadził w 1786 do utraty przez Rzeczpospolitą suwerenności, gdy stała się ona de iure protektoratem rosyjskim, a król stał się tylko marionetką w rękach wszechwładnych ambasadorów cesarzowej Katarzyny II. Miał światły umysł, trudno zarzucić mu brak chęci do reform państwa, nie miał jednak siły charakteru na miarę tego zadania. Współcześni mówili o królu Stanisławie – król Staś, co było w równej mierze określeniem pieszczotliwym, jak i lekceważącym.

11 Paulina Kaczmarek Klasa 3c
Wykonała: Paulina Kaczmarek Klasa 3c

12 Źródła pl.wikipedia.org www.piastowie.kei.pl historia.gazeta.pl


Pobierz ppt "Stanisław August Poniatowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google