Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja komputerowa „Skazani za Ojczyznę” Przygotowana przez: Natalię Złotorzyńską Urszulę Siergiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja komputerowa „Skazani za Ojczyznę” Przygotowana przez: Natalię Złotorzyńską Urszulę Siergiej."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja komputerowa „Skazani za Ojczyznę” Przygotowana przez: Natalię Złotorzyńską Urszulę Siergiej

2 Godło Związku Sybiraków Fragment mapy ZSRR z zaznaczoną miejscowością Akkul w której na zesłaniu przebywała pani Krystyna Biziuk. Ta ziemia miała się stać „drugą Ojczyzną” wielu Polaków. To tu rozegrały się wydarzenia, o których nie zapomną do końca swoich dni 6000 km od domu, rodziny i przyjaciół walczyli z głodem, robactwem i samotnością. Ci, którym udało się przeżyć, nie zawsze mają tyle sił, aby sięgać pamięcią do tamtych chwil

3 Dokumentacja Pani Krystyny Biziuk: Pierwsza strona karty repatriacyjnej wydanej przez P.U.R. 7 lutego 1946 roku, wystawiona dla matki - Filomeny Kaziukiewicz i jej dwójki dzieci - Henryka i Krystyny Druga strona zaświadczenia Polsko - Radzieckiej Komisji Mieszanej do Spraw Ewakuacji o numerze 15086

4 Oświadczenie podpisane przez pana Kazimierza Połuszejko (wujka pani Krystyny Biziuk) w dniu 13 kwietnia 1940 roku. Zobowiązuje się do opieki nad ich rodzinnym domem podczas nieobecności jego właścicieli, których NKWD przesiedliło w głąb ZSRR. W przypadku spieniężenia posiadłości, zmuszony jest on do zwrócenia jej równowartości w momencie ich powrotu.

5 Upoważnienie wystawione na panią Filomenę Kaziukiewicz oraz na jej dzieci syna Henryka i córkę Krystynę, które zezwala na swobodne poruszanie się po terenie ZSRR, a po okresie 3 miesięcy zamieniające się na paszport. Jednocześnie jest to skierowanie do sowchozu w Akkulu.

6 Świadectwo ukończenia przez panią Krystynę Kaziukiewicz pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zostało wypisane 20 maja 1944 roku. Wśród takich przedmiotów jak język rosyjski, arytmetyka, czy śpiew dzieci miały do zaliczenia także przysposobienie obronne.

7 Pierwsza strona świadectwa ukończenia drugiej klasy szkoły podstawowej, wydana z braku papieru na rosyjskim formularzu – zestawieniu dochodów w rublach z gospodarki w kołchozie Druga strona tego samego świadectwa, zawierajaca arkusz ocen końcowych

8 Pierwsza strona świadectwa ukończenia trzeciej klasy szkoły podstawowej przez panią Krystynę Biziuk w 1946 roku Trzy lata nauki na obcej ziemi zostały uznane przez sokólską szkołę podstawową.

9 Dokumentacja Pani Alicji Klencner: Zdjęcie pani Alicji Klencner zrobione niedługo po wojnie Dokument wydany na panią Alicję dnia 7 lutego 1946 roku, do którego dopisana została jej młodsza siostra - Jadwiga. Dzięki niemu dwie dziewczynki opuściły tereny ZSRR i bez matki, która odbywała karę więzienia powróciły na ojczystą ziemię.

10 Kopia dokumentu pani Alicji Szwejkowskiej wydana 3 grudnia 1991 roku przez dyrektora Pawłodarskiej Filii Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego. Potwierdza on lata pracy pani Alicji na fermie numer 4 w kołchozie w Akkulu.

11 Schemat rozrysowany przez panią Alicję przedstawiający rozkład pomieszczeń w baraku wybudowanym dla Polaków. W izbie podpisanej numerem 2 mieszkała Krystyna Kaziukiewicz wraz z matką i bratem. Jak z opowiadań wynika wszystkie rodziny spały albo na gołej ziemi albo na podłodze na „sianie”. Nie potrzebowały dużo miejsca, ponieważ nie mieli żadnych mebli.

12 DZIĘKUJEMY ZA CZAS SPĘDZONY Z NAMI


Pobierz ppt "Prezentacja komputerowa „Skazani za Ojczyznę” Przygotowana przez: Natalię Złotorzyńską Urszulę Siergiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google