Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYLI : DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYLI : DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM"— Zapis prezentacji:

1 CZYLI : DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM
MAGIA CZYTANIA CZYLI : DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM

2 „KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE”
Umberto Eco

3 DROGI RODZICU ! Na pewno jak każdy Rodzic chcesz przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chcesz, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu czy szkole, a na swojej drodze spotkało samych życzliwych ludzi. By tak się stało, wcale nie musisz stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla Rodziców.

4 Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie …
Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie …. czytanie mu książek. To właśnie w książkach Twój maluch znajdzie wskazówkę, w jaki sposób zbudować własny system wartości.

5 Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób Rodzice inwestują w moralny i intelektualny rozwój swoich dzieci, ponieważ te, którym Rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają , łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy Rodzicami a dziećmi.

6 KIEDY ZACZĄĆ CZYTAĆ DZIECIOM?
Dzieciom należy czytać jak najwcześniej! Czytanie niemowlęciu to jeden ze sposobów na stymulowanie rozwoju młodego mózgu. Możemy też zacząć czytać dziecku na głos przed jego narodzinami. Dziecko uczy się wtedy głosu swojej mamy na podstawie osłuchiwania się z melodią i rytmem jej wypowiedzi. W efekcie już w 7 miesiącu odróżnia go od wypowiedzi innych osób.

7 CO CZYTAĆ DZIECIOM? Książki ciekawe i emocjonujące;
Dostosowane do poziomu rozwoju dziecka; Niosące sensowny przekaz; Napisane poprawnym, bogatym i literackim językiem; Niewzbudzające lęku i niepokoju; Optymistyczne, wyrażające pozytywny stosunek do świata; Z pięknymi ilustracjami.

8 CO NA POCZĄTEK? Na rozpoczęcie przygody z książką polecane są książki z tekturowymi lub plastikowymi kartkami lub tzw. miękką „poduszeczkę”. Sztywne kartki, to gwarancja, że książka szybko się nie zniszczy. Książeczki, które wydają dźwięk lub pokryte są np. futerkiem oprócz funkcji zabawowej mają ogromny wpływ na stymulację wielu zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku). Takie książeczki, to pierwszy krok, by wyzwolić w dziecku ciekawość, a w przyszłości rozbudzić miłość do prawdziwej lektury.

9 Dla dziecka, które ma rok lub dwa najlepsze są książki z dużymi, kolorowymi ilustracjami i prostymi obrazkami oraz krótkim tekstem. Podczas czytania maluchom trzeba uzbroić się w cierpliwość . Dziecko zazwyczaj długo przygląda się każdemu obrazkowi i zadaje wiele pytań. Pozwólmy dziecku zatrzymać się na obrazku tak długo, jak tego potrzebuje. Cierpliwość, czas, atmosfera towarzysząca czytaniu, to nieodłączne elementy, by zachęcić dziecko do wspólnej lektury.

10 CO CZYTAĆ PRZEDSZKOLAKOM?
Przedszkolaka zainteresują już dłuższe historie. Warto dobierać je tak, by nie były zanadto skomplikowane. W przeciwnym wypadku maluch dość szybko się znudzi . Wartościowa książka to taka, która uczy jak odróżniać dobro od zła. Przybliża wzorce takich postaw jak przyjaźń, odwaga, tolerancja, daje możliwość przeżywania radości, zachwytu i tajemnic. Książki, w których bohaterami są misie i inne zwierzęta często gloryfikują przyjaźń i są pełne ciekawych przygód dlatego zawsze są lekturami godnymi polecenia.

11 KIEDY CZYTAĆ DZIECIOM? Najlepiej uczynić z czytania rodzinny rytuał. Można czytać przed pójściem spać, ponieważ dzieci z niecierpliwością oczekują spotkań z mamą czy tatą przy bajce. Czytać można trzymając dziecko na kolanach, jednocześnie je przytulając. Wtulone w Rodzica i zasłuchane w opowieść dziecko poczuje się bezpieczne i ważne. Najważniejsze jednak, by czytanie kojarzyło się dziecku zawsze z przyjemnością .

12 JAK CZYTAĆ, BY DZIECKO SŁUCHAŁO?
Dla maluchów bardziej interesujące są wyższe dźwięki. Pamiętaj, żeby starać się czytać wyraźnie, ponieważ dzieci uczą się przez naśladowanie. Niebagatelną rolę ma również to, jak czytasz. Postaraj się nie robić tego z przymusu, bo to słychać w głosie. Dzieci uwielbiają kiedy bawisz się głosem. Czytając dziecku używaj właściwej intonacji i moduluj głos. Najlepiej razem wybierzcie książkę. Na początek pokaż mu okładkę i przeczytaj tytuł. Zachęcaj, aby dziecko aktywnie uczestniczyło w czytaniu bajki, wydawało odgłosy zwierzątek, które występują w książce…

13 7 NAJWAŻNIEJSZYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH „WARTO DZIECIOM CZYTAĆ KSIĄŻKI’

14 1 Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. „słownik bierny”. Ta prawidłowość jest związana z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu, kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową.

15 2 Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych . Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytycznie – często możemy zaobserwować, że maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Oczywiście ważne jest więc , aby mogły uczyć się na dobrych wzorcach.

16 3 Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Książki ubogacają tak bierny (rozumienie) jak i czynny (mowa) słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagając w ten sposób odnosić sukcesy w przedszkolu i szkole. Czytanie pomaga także w przezwyciężaniu dysleksji

17 4 Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób inwestujesz w moralny i intelektualny rozwój swojego dziecka. Dzieci, którym Rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane.

18 5 Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko czytając wraz z Rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia.

19 6 Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy Rodzicami a dziećmi. Wspólne czytanie jest formą spędzania czasu z dzieckiem, co przynosi zarówno korzyści natychmiastowe jak i procentuje na przyszłość. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, z korzyścią dla wszystkich.

20 7 Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświecić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

21 PAMIĘTAJ! Codzienne czytanie dziecku :
Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka; Rozwija język, pamięć i wyobraźnię; Uczy myślenia, poprawia koncentrację; Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka; Poszerza wiedzę ogólną; Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole; Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu; Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera; Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury; Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

22 FAKTY DOTYCZĄCE GŁOŚNEGO CZYTANIA

23 1 Dzieci, które wychowują się wśród książek i którym Rodzice czytają na głos w ciągu pięciu pierwszych lat życia, zazwyczaj szybciej opanowują zdolność czytania.

24 2 Czytanie małemu dziecku na głos nie tylko najlepiej stymuluje zdolności językowe i poznawcze, ale również kształtuje motywację, ciekawość i pamięć.

25 3 Wszystkie zdolności językowe, będące podstawą umiejętności czytania i gotowości szkolnej, bazują na kontakcie z językiem – czyli tym, jak Rodzice i inni dorośli mówią do dziecka.

26 4 Badanie wykazują, że im więcej słów Rodzic używa, zwracając się do ośmiomiesięcznego niemowlęcia, tym większy zasób słów dziecko będzie miało w wieku trzech lat.

27 5 Książki zawierają wiele słów nie używanych na co dzień w języku mówionym. W rzeczywistości w dziecięcych książeczkach jest o 50 % więcej rzadko spotykanych słów niż w programach telewizyjnych , a nawet w rozmowie licealistów.

28 6 Troska i uwaga, którą Rodzic skupia na dziecku podczas czytania na głos sprawia, że dziecko kształtuje w sobie pozytywne skojarzenia z książkami i czytaniem na przyszłość.

29 7 Udowodniono, że czytanie na głos stanowi technikę pomagającą dziecku radzić sobie w stresujących sytuacjach.

30 RODZICU PAMIĘTAJ ! 10 – 20 minut dziennie - codziennie
Ta prosta czynność czytania na głos może zmienić przyszłość Twojego dziecka. Dlatego: czytaj, czytaj, czytaj…. dziecku każdego dnia 10 – 20 minut dziennie - codziennie


Pobierz ppt "CZYLI : DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google