Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Urodził się w rodzinie Stefana, wojewody siedmiogrodzkiego i Katarzyny Telegdii. Obok widać krajobraz Siedmiogrodu, gdzie od 1571 r. był księciem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Urodził się w rodzinie Stefana, wojewody siedmiogrodzkiego i Katarzyny Telegdii. Obok widać krajobraz Siedmiogrodu, gdzie od 1571 r. był księciem."— Zapis prezentacji:

1

2 1. Urodził się w rodzinie Stefana, wojewody siedmiogrodzkiego i Katarzyny Telegdii. Obok widać krajobraz Siedmiogrodu, gdzie od 1571 r. był księciem.

3 2. Brał udział w walkach pretendenta do tronu węgierskiego, Jana Zygmunta Zapolyi, (przedstawionego obok) i jego matki, Izabeli Jagiellonki, przeciw Habsburgom. 3. Swoją kandydaturę na tron polski wysunął zaraz po ucieczce Henryka Walezego, którego podobiznę mamy obok. 4. Poparty przez Zborowskich, prymasa Karnkowskiego, (przedstawionego na górnej fotografii) i Jana Zamoyskiego, (u dołu), zgodził się na poślubienie Anny Jagiellonki.

4 (18 października 1523, Kraków - 9 września 1596, Warszawa), królowa Polski od 1575, do 1548 mieszkała na Wawelu, popadła jednak w konflikt z bratem, Zygmuntem Augustem po jego małżeństwie z Barbarą Radziwiłłówną i przeniosła się na Mazowsze, później do Wilna.

5

6

7 5. 15 XII 1575 r. okrzyknięty został przez szlachtę królem, wbrew woli większości senatu i pomimo ogłoszenia trzy dni wcześniej królem Polski Maksymiliana II. Na fotografii widnieje Stefan Batory.

8 6. Po koronacji w Krakowie i objęciu rządów zmusił do uległości stronnictwo prohabsburskie, przełamał także opór Gdańska. 7. Starał się wzmocnić władzę królewską, lawirując między średnią szlachtą a magnaterią. 8. Wojna z Rosją, zakończona rozejmem w Jamie Zapolskim, umocniła panowanie Rzeczypospolitej w Inflantach i rozszerzyła granice Litwy. Niespodziewana śmierć przeszkodziła realizacji planów związanych z ligą antyturecką, wyzwoleniem Węgier i zadaniem klęski Turcji. Król musiał także liczyć się z opozycją magnacką, która po ścięciu Zborowskiego (1581 r.) rozpoczęła przeciw niemu kampanię.

9 Zmarł 12 XII 1586 r. w Grodnie. Jego ciało zostało złożone w Katedrze na Wawelu.

10 Za czasów króla Stefana Batorego można było spotkać charakterystyczną rycerską ozdobę – szkofię. Jest to miniaturowe orle skrzydło z metalu wysadzane drogimi kamieniami noszone przy hełmie. Ozdoba ta była swego rodzaju rycerskim godłem, które otrzymywało się jako wyraz uznania dla zasłużonych rycerzy. Szkofię którą nosił Batory została zachowana i można ja oglądać w zbiorach Muzeum Czartoryskich.

11 Jest to jedna z pamiątek, która możemy dzisiaj oglądać, a jest związana ze Stefanem Batorym. Bursztynowe serduszko w srebrnej pozłacanej oprawie podarowane przez Batorego Annie Jagiellonce. Znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Katedralnego na Wawelu.

12 Jednym z najwcześniejszych zabytków, były właśnie guzy. Zostały one wyjęte z grobu Batorego przez Tadeusza Czackiego. Przekazał on te cenne dary Izabeli Czartoryskej i jej Muzeum w Puławach. Obecnie muzeum to nie istnieje, ale zostało ono przeniesione do krakowskiego starego miasta. Zabytkowe Guzy zostały wykonane z filigranu srebrnego pozłacanego i wyłożone masą szklistą przypominającą turkusy.


Pobierz ppt "1. Urodził się w rodzinie Stefana, wojewody siedmiogrodzkiego i Katarzyny Telegdii. Obok widać krajobraz Siedmiogrodu, gdzie od 1571 r. był księciem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google