Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

William Szekspir. Herb Szekspira Rodzice William Szekspir ur. 23.04.1564 r. w miejscowości Stratford-upon-Avon. Był trzecim z ośmiorga dzieci Johna Szekspira.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "William Szekspir. Herb Szekspira Rodzice William Szekspir ur. 23.04.1564 r. w miejscowości Stratford-upon-Avon. Był trzecim z ośmiorga dzieci Johna Szekspira."— Zapis prezentacji:

1 William Szekspir

2 Herb Szekspira

3 Rodzice William Szekspir ur. 23.04.1564 r. w miejscowości Stratford-upon-Avon. Był trzecim z ośmiorga dzieci Johna Szekspira i Mary Arden. Podobno urodził się w domu przy Hanley Street. Dom rodzinny Szekspira

4 Nauka Młody Szekspir uczęszczał do lokalnej szkoły w Stratford, gdzie uczono go- łaciny, historii, retoryki i literatury antycznej. Musiał przerwać naukę z powodu kłopotów finansowych ojca. Nie wiadomo czy podjął się nauki w późniejszym czasie.

5 Młode lata Szekspir ożenił się z Anne Hathaway, która była starsza od niego o 8 lat. Pierwsze dziecko, Susanne, urodziło się 6 miesięcy po ślubie. Następnie w roku 1585 urodziły się im bliźnięta- Hamnet i Judith. Hamnet zmarł kiedy miał 9 lat. Jego śmierć była podobno inspiracją do napisania Hamleta.

6 C.D. Okres ten był burzliwy dla młodego Szekspira. O jego życiu nie było wiadomości przez następne 7 lat. Przypuszczano, że służył w wojsku holenderskim, został aresztowany, był nauczycielem lub służył w szlacheckiej rodzinie. Najbardziej prawdopodobna historia zniknięcia to praca w teatrze w zespole, który przekształcił się w King’s Men.

7 Twórczość Pierwsze dzieło Szekspira ukazało się w broszurze Roberta Greene’a w roku 1592, kiedy miał 28 lat. Należał on już wtedy do Trupy Lorda Szambelana. Był mocno zaangażowany w pracach artystycznych tego zespołu. Ponadto zajmował się finansami i był współwłaścicielem Globe Theatre. Globe Theatre

8 C.D. Następne dzieła Szekspira były oparte na już istniejących dziełach artystycznych. Hamlet był napisany na podstawie nieistniejącego już dzieła Ur- Hamlet, Król Lear bazowany na powieści pod tym samym tytułem. Szekspir uwielbiał pozytywną reakcję publiczności i zawsze starał się podporządkować jej oczekiwaniom.

9 Inne zainteresowania Szekspir był świetnym menagerem. Dbał o finanse zespołu, a także starał się o dofinansowanie ze strony elit Londynu. Pośredniczył w licznych transakcjach finansowych i wzbogacił się na tyle, aby móc wykupić herb ojca w roku 1596. Motto herbu brzmiało Non Sanz Droict (pl. Nie bez prawa)

10 Ostatnie lata życia Wiliam Szekspir zmarł w Stratford 23 kwietnia 1616 r., w dniu swoich 52 urodzin. Został pochowany w absydzie (kościele) św. Trójcy, ponieważ zdążył wcześniej wykupić to miejsce za 440 funtów, a nie za swoje zasługi pisarskie. Zasługi były jednak uznane, gdyż na pomniku przedstawiony jest jako poeta z piórem w ręku.

11 C.D. Na nagrobku widnieje napis IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET. Co można przełożyć na język polski w następujący sposób: „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce”. Słowa te odnoszą się do mądrego króla Nestora, władcy Pylos, filozofa Sokratesa i Wergiliusza [jego cognomen (przydomek) brzmiał Maro]. Druga część znaczy: „Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy", co jest odwołaniem do mitologicznej Góry Olimp. Grób Szekspira

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!! Sara Brenner kl. 6c


Pobierz ppt "William Szekspir. Herb Szekspira Rodzice William Szekspir ur. 23.04.1564 r. w miejscowości Stratford-upon-Avon. Był trzecim z ośmiorga dzieci Johna Szekspira."

Podobne prezentacje


Reklamy Google