Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EM FARMA DZIECIĘCA® EDUKACYJNA FARMA PRZED i SZKOLNA® Chcemy uczyć się pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i umysły i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EM FARMA DZIECIĘCA® EDUKACYJNA FARMA PRZED i SZKOLNA® Chcemy uczyć się pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i umysły i."— Zapis prezentacji:

1 EM FARMA DZIECIĘCA® EDUKACYJNA FARMA PRZED i SZKOLNA® Chcemy uczyć się pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i umysły i uszlachetnimy nasze dusze […] Ernest Thompson Seton

2 OGRODY EDUKACYJNE EDUKACJA EKOLOGICZNA DLA NAJMLODSZYCH Jeszcze kilkanaście lat temu, ogrody uprawne były podstawą funkcjonowania wielu ówczesnych szkół i placówek wychowawczych, później ta piękna idea wychowawcza wyparta „łatwiejszymi” rozwiązaniami zanikła i została prawie całkowicie zapomniana. Osobiście doświadczyłam funkcjonowania takiego systemu ucząc się i mieszkając w internacie szkoły średniej gastronomicznej w Gołdapi w latach 1981- 1985, gdzie całe żywienie szkoły i internatu opierało się na owocach pracy uczniów czyli plonach z farmy - ogrodu, który uprawiała młodzież kształcąca się w tej szkole. Ogrody te przede wszystkim uczyły pracy, odpowiedzialności i samodyscypliny, bowiem każdy uczeń miał swoje przydzielone grządki do uprawiania i zadania z tym związane a tym samym uczył się ogrodnictwa i uprawy, przetwórstwa i żywienia oraz miał zapewniony kontakt z NATURĄ, z ziemią i wypełniony czas. Młodzi ludzie wspólnie spędzając czas na łonie Natury budowali dobre i przyjacielskie relacje między sobą i uczyli się zasad życia rzetelnej i uczciwej pracy, szacunku do ziemi, zieleni i żywności. Edukacja jaką wyniosłam z tej szkoły do dzisiaj przynosi dobre i wartościowe owoce w moim życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym, łącząc moją odwzajemnioną miłość do ogrodów i Natury z pasją do kuchni i żywienia.

3

4 EDUKACYJNE OGRODY DZISIAJ Dzisiaj Edukacyjne Ogrody Szkolne poszły w zapomnienie, żywność kupuje się na bazarach i mało kto wie i interesuje się tym, jak są one naprawdę uprawiane, skąd pochodzą i co zawierają, zaś nasze dzieci i młodzież nie ma zielonego pojęcia o tym co je i nie mając żadnego kontaktu z Naturą i z ziemią nie potrafi współistnieć z zielenią, ze środowiskiem naturalnym i nie mając podstawowej wiedzy ani świadomości co to takiego jest to naturalne środowisko, mimowolnie z nadmiaru niezagospodarowanego czasu wolnego staje się wandalami, którzy zupełnie nieświadomi tego co robią niszczą i tak skromną i ubogą a jednocześnie niezbędną do życia zieleń w mieście. Edukacyjne Ogrody Szkolne mają na celu przywrócić kontakt i zbudować szacunek do środowiska naturalnego, do zieleni i nauczyć młodych ludzi zgodnego z Naturą współistnienia oraz pracy i połączyć to z nauką. EOS to również budowanie świadomości ekologicznej i żywieniowej od najmłodszych lat.

5 FARMY SZKOLNE W krajach Unii Europejskiej w przedszkolach i szkołach coraz częściej powstają i rozwijają się Szkolne Ogrody Edukacyjne, które wspierają wyżywienie a wielokrotnie i żywią całą placówkę ucząc uczniów samowystarczalności i gospodarności, pracy, samodyscypliny, bawiąc i budując świadomość ekologiczną poprzez doświadczanie i kontakt z naturą już od najmłodszych lat. Ekologiczne farmy i ogrody szkolne to nie tylko źródło zdrowej, naturalnej, organicznej i ekologicznej żywności dla szkół, lecz także nauka na łonie natury, poprawa wizerunku przedszkoli i szkół oraz dodatkowe samodzielnie zagospodarowane i tak bardzo potrzebne przyszkolne tereny zielone i edukacyjne i w polskich przedszkolach i szkołach powinno ich powstawać jak najwięcej dla dobra przyszłych pokoleń.

6 Edukacyjna Farma Szkolna Projekt Edukacyjnej Farmy Szkolnej zapewni: Własną, Zdrową i ekologiczną, organiczną i naturalną żywność; Wykorzystanie odpadów zielonych – liści, gałęzi, łodyg kwiatów itp, co automatycznie zmniejszy koszty utrzymania ogrodu terenu szkolnego, wywożenia i utylizacji odpadów; Wzmocni relacje wewnątrz szkolne; Poprawi wizerunek zewnętrzny i wewnętrzny szkoły- przedszkola; Budowanie świadomości ekologicznej i żywieniowej u dzieci i młodzieży; Naukę i zabawę pod gołym niebem, na łonie Natury; Warsztaty ekologiczne, ogrodnicze i żywieniowe dla dzieci i rodziców; Zintegruje dzieci i ich rodziców z przedszkolem - szkołą.

7 Wartości dodane Edukacyjna Farma Szkolna buduje: Świadomość współistnienia z Natura od najmłodszych lat; Świadomość ekologiczną; Poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności dzieci i młodzieży za zieleń i szkołę; Szacunek do żywności, zieleni, otoczenia, miejsca, w którym żyjemy; Tworzy ekologiczną przestrzeń zieleni szkolnej; Daje wytchnienie, spokój i relaks uczniom i nauczycielom poprzez kontakt z naturą i z kojącą zielenią; Aktywizuje dzieci i młodzież do pracy i odpowiedzialności. Generuje możliwości rozwoju młodych talentów.

8 Edukacja Projekt Edukacyjnych Ogrodów Szkolnych to warsztaty i szkolenia w zakresie: Wizji Ogrodów Szkolnych, Ogrodów żywieniowych, Ogrody Funkcjonalnych, Mini Ogrodów Wertykalnych, Eko Żywności i żywienia, Budowanie Świadomości Ekologicznej, Wiedzy o roślinach, Kontakt dziecka z Natura.

9 Koszty Eksploatacji Koszty eksploatacji EOS pokrywane będą ze środków własnych placówek oświatowych publicznych i prywatnych oraz jednostek budżetowych finansujących szkoły publiczne oraz ze środków i funduszy z pozyskanych dotacji przeznaczonych na inicjatywy edukacyjne, ekologiczne oraz szkolenia i warsztaty. Praca w utrzymaniu i uprawach w zakresie pracy i edukacji dzieci i uczniów.

10 Ewa Milewska tel: +48 660 480 275 e-mail: kontakt@rewitalizacjabiologiczna.com


Pobierz ppt "EM FARMA DZIECIĘCA® EDUKACYJNA FARMA PRZED i SZKOLNA® Chcemy uczyć się pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i umysły i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google