Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Buddyzm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Buddyzm."— Zapis prezentacji:

1 Buddyzm

2 Tak naprawdę nazywał się
Kim był Budda? Tak naprawdę nazywał się Siddhartha Gautama.

3 Żył około 563-483 lat p.n.e., w Indiach.

4 Budda był księciem. Rodzice Gautamy byli bogaci
Budda był księciem. Rodzice Gautamy byli bogaci. Chronili swojego syna przed złem całego świata. Po raz pierwszy okrucieństwo ujrzał w wieku 29 lat.

5 Pragnął dowiedzieć się dlaczego istnieje tyle nieszczęścia.
Udało mu się to dzięki medytacji. Jego wyznawcy nazwali go Buddą (oświeconym).

6 Czym jest Buddyzm? Buddyzm był pierwszym systemem filozoficzno-religijnym, który został oparty na zasadach braterstwa i miłości bliźniego.

7 Budda konieczność pośredniczenia kapłanów między bogami a ludźmi uznał za zbędną. Uważał że bogowie nie mają wpływu na rozwój, cierpienie, doskonalenie się i podejmowane przez nas decyzje.

8 Budda obserwując cierpiących ludzi, doszedł do przekonania, że ludzie cierpią z własnej winy. Pragną miłości, władzy i bogactwa, co czyni ich nieszczęśliwymi.

9 By uwolnić się od cierpienia musimy uwolnić się od pożądania i osiągnąć stan spokoju, nicości zwany nirwaną.

10 Nirwanę możemy osiągnąć poprzez postępowanie ośmiokrotną ścieżką: doskonałego zrozumienia, doskonałych celów, mowy, działania, sposobu życia, wysiłku, myślenia i medytacji.

11 Buddyści wierzą w reinkarnację (po śmierci wszyscy zostajemy ponownie urodzeni w nowych ciałach). Ale przebieg naszego życia zależy od karmy (sposobu, w jaki zachowywaliśmy się w tym i poprzednich życiach).

12 Cztery prawdy buddyzmu
Cierpienie stoi u początku życia; Przyczyną cierpienia jest pragnienie zdobycia władzy i bogactwa; Reinkarnacja; Cierpienie można usunąć poprzez wyzbycie się pragnień.

13 Buddyzm na Ziemi Na świecie można spotkać około 300 milionów wyznawców buddyzmu : 200 tysięcy w Europie, 200 tysięcy w Ameryce Północnej, 500 tysięcy w Ameryce Łacińskiej, 300 tysięcy w byłym ZSRR. Najwięcej wyznawców mieszka na Cejlonie, w Birmie, Tajlandii, Japonii, Korei i Chinach. Do Polski buddyzm przybył w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

14 Moja opinia na temat Buddyzmu
Zdecydowałam się na prezentacje Buddyzmu ponieważ religia ta (oprócz chrześcijańskiej) wydaje się najbliższa moim poglądom. Nauki buddyjskie mają na celu pomóc ludziom się rozwijać. Buddyści nie zmuszają innych do nawrócenia się, starają się za to udostępnić buddyjskie nauki wszystkim zainteresowanym. Każdy bez względu na narodowość, kolor skóry czy religię może wyznawać buddyzm, medytować i korzystać z nauk Buddy.

15 Świątynia buddyjska, Nepal

16 Flaga buddyjska.

17

18 Stupa, dolina Marsyangdi, Nepal

19 Świątynia buddyjska w okolicach Bhraka, Nepal

20 Historyczny park Sukhothai

21 Bibliografia „Szkolna Encyklopedia” John Farndon COLLINS, Warszawa 2004 „Moje otoczenie, Historia i społeczeństwo, kl.6, podręcznik cz.1,” J.Machnicki, G.Liebrech, J.Wołowiec MAC, Kielce 2001, wyd. 2005

22 THE END Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Buddyzm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google