Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapis cyfrowy. Technika cyfrowa W technice cyfrowej sygnał przetwarzany jest z naturalnej postaci do reprezentacji numerycznej, czyli ciągu dyskretnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapis cyfrowy. Technika cyfrowa W technice cyfrowej sygnał przetwarzany jest z naturalnej postaci do reprezentacji numerycznej, czyli ciągu dyskretnych."— Zapis prezentacji:

1 Zapis cyfrowy

2 Technika cyfrowa W technice cyfrowej sygnał przetwarzany jest z naturalnej postaci do reprezentacji numerycznej, czyli ciągu dyskretnych wartości liczbowych. Proces zapisu sygnału analogowego do postaci cyfrowej wymaga trzech czynności: -Próbkowania -Kwantowani -Kodowania

3 Próbkowanie Próbkowanie polega na pobieraniu wartości chwilowych sygnału w określonych chwilach czasowych, najczęściej co stały odstęp czasu. Uzyskuje się w ten sposób z analogowego sygnału ciągłego w czasie i w amplitudzie sygnał dyskretny w czasie

4 Kwantowanie Wartości próbek sygnału po przetworzeniu w przetworniku A/C tworzą sygnał cyfrowy. Ponieważ na wyjściu przetwornika A/C może pojawić się tylko skończony zbiór wartości, zależny od kwantu (rozdzielczości przetwornika), proces przypisania wartości próbkom napięcia nazywany jest Kwantowaniem.

5 Zapis optyczny Zapis sygnału cyfrowego na CD odbywa się za pomocą strumienia światła lasera na szklanej płycie pokrytej warstwą materiału światłoczułego, Płyta jest oświetlana od spodu wąską wiązką światła laserowego. Odczytywanie płyty kompaktowej odbywa się w odtwarzaczu laserowym za pomocą głowicy laserowej emitującej wąską wiązkę światła w kierunku płyty. Płyta jest oświetlana od spodu strumieniem światła laserowego, który przenika przez przezroczyste podłoże i padając na metaliczną powierzchnię warstwy informacyjnej, odbija się od niej, po czym wraca do głowicy i zostaje skierowany na fotodetektor.

6 Płyta CD Światło padające na krawędź wgłębienia, wskutek różnicy długości dróg optycznych w podłożu, ulega niemal całkowitemu wygaszeniu ze względu na interferencję światła. Jeżeli odbija się ona od obszaru zwanego landem, jej natężenie jest znacznie większe niż w przypadku, gdy odbija się od pitu. Stąd przy przejściach pomiędzy pitami i landami występują skoki natężenia światła.

7 Struktura płyty CD

8 CD Płyta CD posiada 12cm średnicy. Dane odczytywane są od środka do zewnątrz. Wgłębienie przedstawia pit a brak wgłębienia land.

9 Budowa napędu optycznego

10 Płyt y i kolory laserów

11 Rodzaje płyty DVD DVD-5 jednostronne, jednowarstwowe DVD-9 jednostronne, dwuwarstwowe DVD-10 dwustronne, jednowarstwowe DVD-18dwustronne, dwuwarstwowe

12 Rodzaje płyt DVD Płyta jednokrotnego zapisu - DVD+/-R Płyta wielokrotnego zapisu - DVD+/-RW Posiada wewnątrz specjalną warstwę Metalu, który po lekkim podgrzaniu umożliwia skasowanie danych Płyta dwuwarstwowa – DVD DL (D ual L ayer )

13 Płyta +R i -R

14 Płyta wielowarstwowa

15 Struktura płyty

16


Pobierz ppt "Zapis cyfrowy. Technika cyfrowa W technice cyfrowej sygnał przetwarzany jest z naturalnej postaci do reprezentacji numerycznej, czyli ciągu dyskretnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google