Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstęp Serdecznie zapraszam do oglądania prezentacji multimedialnej. Stworzyłam ją głównie z myślą o innych dzieciach. Chciałabym, żeby od najmłodszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstęp Serdecznie zapraszam do oglądania prezentacji multimedialnej. Stworzyłam ją głównie z myślą o innych dzieciach. Chciałabym, żeby od najmłodszych."— Zapis prezentacji:

1

2 Wstęp Serdecznie zapraszam do oglądania prezentacji multimedialnej. Stworzyłam ją głównie z myślą o innych dzieciach. Chciałabym, żeby od najmłodszych lat umiały dbać o środowisko. Większość animacji będzie wyświetlała się automatycznie. Gdy po ok. 7 sekundach nic nie zmieni swojego położenia należy kliknąć. Zapraszam do oglądania z poważaniem autorka prezentacji: Gabriela Woźniczka

3

4 Cześć wszystkim ! Trochę to musiało potrwać zanim się poskładałem, ale mam już swoje lata. Jestem bateria Tomek. Miło mi was poznać. To mi przydzielono rolę waszego przewodnika po tej prezentacji. Liczę na to, że się wam spodoba. Dowiecie się tu m.in.. Jaki wpływ mają baterie na środowisko, jak się dzielimy oraz gdzie trzeba nas składować gdy się zużyjemy. OK zaczynajmy !

5 BATERIE TO ODPADY NIEBEZPIECZNE Baterie to odpady niebezpieczne ze względu na rodzaj lub skład. Mają groźne właściwości i potraktowane w niewłaściwy sposób mogą zagrażać środowisku. W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla zdrowia człowieka, stwarzają zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć)

6 Z CZEGO ZBUDOWANA JEST BATERIA ? Ołów - powoduje choroby w organizmach żywych, m.in.: uszkodzenia mózgu, choroby nerek i przewodu pokarmowego ! Rtęć – bywa przyczyną masowych skażeń środowiska, zatruwa organizmy u ludzi powoduje m.in.: uszkodzenia układu nerwowego, nerek ! Kadm – upośledza procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in.: uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę, anemię i zmiany nowotworowe. CZY WIESZ, ŻE 1 MAŁA BATERIA GUZIKOWA MOŻE SKAZIĆ 1 M3 GLEBY I ZATRUĆ 400 L WODY ? OŁÓW RTĘĆ KADM

7 ZBIÓRKA BATERII Właściwa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii. ZUŻYTE BATERIE WRZUCAJ DO TEGO TYPU PUDEŁEK !

8 CO SIĘ DZIEJE ZE ZUŻYTYMI BATERIAMI ? Proces przetwarzania i recyklingu zużytych baterii, akumulatorów można podzielić na trzy etapy: Zbiórka zużytych baterii i akumulatorów. sortowanie, np.: na baterie i akumulatory kwasowo- ołowiowe, niklowo-kadmowe i pozostałe. przetwarzanie poszczególnych rodzajów na odpowiednie frakcje materiałowe i recykling wyodrębnionych metali w instalacjach. SORTOWANIE BATERII

9 JAKIE SĄ RODZAJE BATERII ? CZ. 1 Bateria AAA jest idealna do użytku w małych urządzeniach elektrycznych, takich jak piloty TV, czy aparaty cyfrowe. AAA Bateria AA jest używana w średnich rozmiarów urządzeniach elektronicznych. AA Już wiesz jakiego typu baterii używasz !

10 JAKIE SĄ RODZAJE BATERII ? CZ. 2 D 9V Baterie typu D są najpojemniejszymi bateriami jednokrotnego użytku powszechnie dostępnymi na rynku Baterie 9V są używane w detektorach dymu, telefonach, mikrofonach i innych urządzeniach działających na napięciu wyższym niż 1,5 V, które występuje w innych typach baterii. Moją rodzinką są baterie typu „D”

11 ECO SŁOWNIK Zacznijmy od zapoznania cię z ECO SŁOWNIKIEM Po kolei przy kliknięciu myszki będą się wyświetlać ekologiczne definicje, a wraz z nimi obrazki. Na koniec będą czekać na ciebie różne Quizy ! Udanej zabawy ! AKUMULATOR (bateria wtórna) – rodzaj ogniwa wtórnego, które dzięki mechanizmowi ładowania odzyskuje pierwotne właściwości. BATERIA ALKALICZNA – rodzaj ogniwa nieodnawialnego, jednakże o nieco szerszym zastosowaniu z uwagi na trwałość i moc. ELEKTRON – cząstka elementarna o ujemnym ładunku elektrycznym. Stanowi jeden z elementów atomu. JON – atom lub zespół atomów obdarzony ładunkiem elektrycznym. Jony są nośnikami ładunku elektrycznego w elektrolicie. METALE CIĘŻKIE – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się dużą gęstością, często także właściwościami toksycznymi. WOLT – jednostka napięcia elektrycznego, oznaczana skrótem V METALE CIĘŻKIE – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się dużą gęstością, często także właściwościami toksycznymi. ODPADY NIEBEZPIECZNE – odpady, które ze względu na toksyczność, zakaźny charakter, radioaktywność, łatwopalność lub inne cechy stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska. RECYKLING – rodzaj odzysku, polegający na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym przeznaczeniu, także recykling organiczny, ale z wyjątkiem odzyskania energii.

12 MYŚLĘ, ŻE NA POCZĄTEK WYSTARCZY TYLE POJĘĆ TERAZ SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ ! PO KLIKNIĘCIU MYSZKĄ DOWIESZ SIĘ CZY DOBRZE ODPOWIEDZIAŁEŚ 1) AKUMULATOR TO INACZEJ: A.OGNIWO ALKALICZNE B.BATERIA WTÓRNA C.WOLT CO TO JON ? A.SUROWIEC WTÓRNY B. ATOM LUB ZESPÓŁ ATOMÓW OBDARZONY ŁADUNKIEM ELEKTRYCZNYM C.NAJWIĘKSZA BATERIA CO TO JEST RECYKLING ? A.PONOWNE WYKORZYSTANIE I PRZETWORZENIE MATERIAŁÓW B.JEDNOSTKA NAPIĘCIA C.TO INACZEJ ELEKTRO ŚMIECI

13

14 SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !!! PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁAM GŁÓWNIE Z MYŚLĄ O INNYCH DZIECIACH. PRAGNĘŁAM ABY TEN POKAZ SLAJDÓW NIE BYŁ ZWYKŁY. TWORZĄC GO CHIAŁAM ABY DZIECI, KTÓRE BYĆ MOŻE KIEDYŚ BĘDĄ GO OGLĄDAĆ NIE ZANUDZIŁY SIĘ. NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM !!! Autorka prezentacji: Gabriela Woźniczka kl. VI A ZSP im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy ŹRÓDŁA: BATERIA POMYSŁÓW GRAFIKA GOOGLE EUROBATT


Pobierz ppt "Wstęp Serdecznie zapraszam do oglądania prezentacji multimedialnej. Stworzyłam ją głównie z myślą o innych dzieciach. Chciałabym, żeby od najmłodszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google