Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„GDYBYŚMY MOGLI DAĆ KAŻDEMU WŁAŚCIWĄ ILOŚĆ POŻYWIENIA I ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH NIE ZA DUŻO, NIE ZA MAŁO, TO BYLIBYŚMY NA BEZPIECZNEJ DRODZE DO ZDROWIA”. Hipokrates.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„GDYBYŚMY MOGLI DAĆ KAŻDEMU WŁAŚCIWĄ ILOŚĆ POŻYWIENIA I ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH NIE ZA DUŻO, NIE ZA MAŁO, TO BYLIBYŚMY NA BEZPIECZNEJ DRODZE DO ZDROWIA”. Hipokrates."— Zapis prezentacji:

1

2 „GDYBYŚMY MOGLI DAĆ KAŻDEMU WŁAŚCIWĄ ILOŚĆ POŻYWIENIA I ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH NIE ZA DUŻO, NIE ZA MAŁO, TO BYLIBYŚMY NA BEZPIECZNEJ DRODZE DO ZDROWIA”. Hipokrates

3 Główny cel projektu propagowanie zdrowego stylu życia w zakresie aktywnego wypoczynku i zdrowego odżywiania.

4 Czynniki decydujące o długości życia czynniki genetyczne- ok. 15% medycyna i opieka zdrowotna - ok. 10% środowisko- ok. 20% styl życia- ok. 53%.

5 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA MŁODZIEŻY

6

7 DEKALOG ZDROWEGO ZYWIENIA.

8 1. Podstawą codziennej diety gimnazjalisty są produkty zbożowe czyli wszystkie rodzaje pieczywa, produkty z mąki, z nieprzetworzonych ziaren, ryż, kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, kuskus, makarony, płatki zbożowe i ziemniaki, a także fasola i inne nasiona roślin strączkowych. Powinny być one spożywane do każdego posiłku. Zawierają węglowodany (dostarczające energii), witaminy z grupy B - niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz selen, wapń i żelazo. Produkty te są bogatym źródłem błonnika pokarmowego.

9 WARZYWA I OWOCE 2. Jedz warzywa i owoce zarówno świeże, mrożone, a także w postaci soków. Zalecana ilość warzyw to 4-5 porcji dziennie, a owoców - 3 porcje (1 porcja - 100 g). Produkty te są bogate w witaminy (zwłaszcza A, C i E), minerały (wapń, magnez, potas i żelazo) oraz przeciwutleniacze chroniące przed niektórymi nowotworami, chorobami serca i szybkim starzeniem się skóry.

10 3. Pamiętaj o mleku i przetworach mlecznych (2 szklanki mleka dziennie!). Najlepsze dla starszych dzieci i osób dorosłych są chude jogurty, kefiry, mleko, twarogi oraz sery żółte. Stanowią one ważne źródła wapnia, dostarczają również białka. Wapń niezbędny jest do rozwoju kości.

11 4. Kilka razy w tygodniu jedz chude mięso i ryby. Produkty te stanowią główne źródło białka niezbędnego organizmowi zwłaszcza do wzrostu i regeneracji tkanek.

12 5. Uważaj na tłuszcze, możesz spożyć tylko 2 łyżeczki dziennie najlepiej w postaci surowej. Pamiętaj, że najbardziej obfite w tłuszcze są takie produkty jak: chipsy, paluszki, krakersy, ciastka i ciasta z kremami oraz słodycze i czekolada.

13 6. Słodycze jemy tylko kilka razy na miesiąc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

14 7. Nie zapomnij o wodzie. W zdrowej diecie trzeba pamiętać o wypijaniu dziennie ok. 6 szklanek napojów: wody mineralnej, soków owocowych, warzywnych, mleka i umiarkowanej ilości kawy, herbaty.

15 8. Każdy gimnazjalista powinien poświęcać 60 minut dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności.

16 9. Unikaj monotonii, dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Odżywiaj się regularnie. Jedz codziennie przynajmniej trzy posiłki dziennie, nie rezygnuj ze śniadania, bo to ono jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Spożywaj ostatni posiłek najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać.

17 10. OGRANICZ JEDZENIE FAST FOODÓW Jedz codziennie przynajmniej trzy posiłki dziennie, nie rezygnuj ze śniadania, bo to ono jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby.

18 Znaczenie mleka w diecie młodzieży

19 Znaczenie mleka w diecie młodzieży Mleko zawiera najlepiej przyswajalny wapń i białko. Wapń buduje kości oraz zęby i utrzymuje je w dobrej kondycji. Jest potrzebny mięśniom, gdyż odpowiada za skurcze włókien mięśniowych, a także za pracę serca. W mleku znajduje się także fosfor i magnez, które oprócz wapnia, są głównymi składnikami kości. Białko natomiast to podstawowy materiał budulcowy komórek i tkanek, bez którego organizm nie może normalnie funkcjonować.

20 Znaczenie mleka w diecie młodzieży Białko odpowiada również za odporność organizmu. Wchodzi w skład przeciwciał, które chronią przed chorobotwórczymi wirusami i bakteriami. W mleku dodatkowo znajduje się cynk pomagający regenerować organizm. Natomiast witamina A znajdująca się w tłuszczu mlecznym odpowiada za sprężystość skóry, co uniemożliwia przedostawanie się zarazków do organizmu. Ponadto wit. A korzystne oddziałuje na wzrok.

21 Znaczenie mleka w diecie młodzieży Mleko dobrze wpływa na sprawność umysłową, zwłaszcza na pamięć i zdolność uczenia się. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nim węglowodanów, a dokładnie cukru mlecznego – laktozy oraz witamin z grupy B, które usprawniają pracę mózgu.

22 ZESPÓŁ PROJEKTU „Puzzle zdrowia” ŻYCZY WSZYSTKIM WSZYSTKIEGO DOBREGO – BĄDŹCIE ZDOWI I AKTYWNI


Pobierz ppt "„GDYBYŚMY MOGLI DAĆ KAŻDEMU WŁAŚCIWĄ ILOŚĆ POŻYWIENIA I ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH NIE ZA DUŻO, NIE ZA MAŁO, TO BYLIBYŚMY NA BEZPIECZNEJ DRODZE DO ZDROWIA”. Hipokrates."

Podobne prezentacje


Reklamy Google