Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

R OLA DOŚWIADCZENIA W NAUCE. ŹRÓDŁA DANYCH NAUKOWYCH OBSERWACJEEKSPERYMENTY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "R OLA DOŚWIADCZENIA W NAUCE. ŹRÓDŁA DANYCH NAUKOWYCH OBSERWACJEEKSPERYMENTY."— Zapis prezentacji:

1 R OLA DOŚWIADCZENIA W NAUCE

2 ŹRÓDŁA DANYCH NAUKOWYCH OBSERWACJEEKSPERYMENTY

3 OBSERWACJE Są podstawą wszelkiego poznania, odbywają się bez ingerencji obserwatora w przebieg zjawiska czy procesu;

4 DOŚWIADCZENIA Polegają na celowym wywoływaniu określonego zjawiska (w warunkach laboratoryjnych, sztucznie stworzonych przez eksperymentatora).

5 HIPOTEZA „Naukowe przypuszczenie” będące próbą wyjaśnienia natury zaobserwowanych zjawisk lub zależności.

6 TEORIA NAUKOWA Jeżeli hipotezę potwierdzą liczne obserwacje i doświadczenia przeprowadzone niezależnie od siebie w ośrodkach naukowych na całym świecie, może ona stać się teorią naukową.

7 PRAWO NAUKOWE Jeżeli teoria naukowa uzyska powszechną akceptację to może zostać uznana za prawo naukowe. Pawłow

8 OBSERWACJE EKSPERYMENTY WYNIKI SPRAWDZANIE HIPOTEZA POTWIERDZENIE TEORIA NAUKOWA POWSZECHNA AKCEPTACJA PRAWO NAUKOWE

9 Problem badawczy – pytanie, na które odpowiedź uzyskujemy w wyniku przeprowadzonego doświadczenia. Celem doświadczenia jest rozwiązanie problemu badawczego.

10 E TAPY EKSPERYMENTU NAUKOWEGO Określenie problemu badawczego Podstawowe hipotezy Odrzucanie hipotezy Wybór metody badawczej Przeprowadzenie doświadczenia Wynik przeczy hipotezie Wynik potwierdza hipotezę Rozwiązanie problemu badawczego

11 C ODZIENNE PROBLEMY BADAWCZE Przykład: Karolina nie może znaleźć swoich skarpetek. Wie, że są w jednej z 6 szuflad, ale nie pamięta, w której. Problem badawczy: W której szufladzie są skarpetki? Hipoteza: W drugiej od góry (Karolie wydaje się, że tam mogą być) Eksperyment: Karolina otwiera szufladę i sprawdza czy są tam skarpetki Wynik: Skarpetek nie ma. Wniosek: Hipoteza okazała się fałszywa (Karolina ją obaliła) Następna hipoteza: Skarpetki są w trzeciej szufladzie od góry. Tym razem okazuje się, że rzeczywiście tam są, hipoteza zostaje potwierdzona, a problem badawczy rozwiązany.

12 C ODZIENNE PROBLEMY BADAWCZE Michał znalazł na strychu starą lampę bez żarówki. Chce sprawdzić, czy lampa jest sprawna. Sformułuj problem badawczy, postaw hipotezę, zaproponuj, jak można ją przetestować.

13 R OZWIĄZANIE ZADANIA Problem badawczy: Czy lampa jest sprawna? Hipoteza: Lampa jest sprawna Weryfikacja hipotezy (testowanie): Wkręcenie żarówki i podłączenie jej do prądu. Wyniki testu: Lampa działa lub Lampa nie świeci, bo 1. jest zepsuta lub 2. żarówka albo gniazdko są zepsute Próba kontrolna( kontrola pozytywna): Sprawdzenie żarówki i sprawności gniazdka przy użyciu sprawnej lampy.

14 K ORZYSTAŁAM Z : https://www.google.pl/search http://slideplayer.pl/slide/12852/ http://www.biocen.edu.pl/volvox/Protocols/PDFs/ metodologia_PL.pdf http://www.google.pl/imgres


Pobierz ppt "R OLA DOŚWIADCZENIA W NAUCE. ŹRÓDŁA DANYCH NAUKOWYCH OBSERWACJEEKSPERYMENTY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google