Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykorzystanie wiedzy fizycznej.. Samochód,a fizyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykorzystanie wiedzy fizycznej.. Samochód,a fizyka."— Zapis prezentacji:

1 Wykorzystanie wiedzy fizycznej.

2 Samochód,a fizyka.

3 Zjawiska zachodzące w samochodzie lub z nim związane: - ruch prostoliniowy i krzywoliniowy; - ruch obrotowy; - tarcie (bez tarcia nie byłoby samochodu!) więcej o tarciu. Tarcie - opór powietrza - przepływ prądu elektrycznego - więcej o prądzie elektrycznym i jego źródłach Akumulator - wytwarzanie prądu elektrycznego - jakie urządzenia wytwarzają prąd elektryczny, jak działają Prądnice i alternatory - świecenie - światło jest ważnym elementem potrzebnym do bezpiecznej jazdy

4 Zjawiska zachodzące w samochodzie lub z nim związane: (C.d.) Źródła światła - pochłanianie światła - załamanie światła - spalanie - sprężanie gazów - wykonywanie pracy przez rozprężający się gaz - bez zjawiska rozprężania gazów nie byłoby silników spalinowych Silniki spalinowe - przepływ ciepła - każdemu zetknięciu się ciał o różnych temperaturach towarzyszy przepływ cieplny energii Czujnik temperatury - ruch cieczy - ruch gazów - rozciąganie i ściskanie - drgania

5 Katastrofy drogowe Katastrofy drogowe - nieustanna rozbudowa sieci dróg i różnorodność przewożonych ładunków zwiększają zagrożenie wystąpienia katastrofy i wypadku drogowego. Powszechność motoryzacji nakłada na obywateli obowiązek znajomości podstawowych zasad i czynności do wykonywania w razie wystąpienia katastrofy drogowej lub wypadku.

6 Pożary.

7 Czym jest ogień? Ogniem nazywamy sumę wszystkich zjawisk, które towarzyszą procesowi spalania danego materiału. Takie zjawiska to między innymi: emisja światła, emisja ciepła i emisja dźwięku (np. trzaski, czy syczenie). Wbrew naszej intuicji, a zgodnie z fizyko- chemicznym punktem widzenia, ogień nie jest jednolitym zjawiskiem. Ogień powstaje w wyniku spalania gazów obecnych w substancji palnej. Proces ten zaczyna się gdy danej substancji (np. kawałkowi papieru) dostarczymy porcję energii (np. z palącej się zapałki).

8 Wykorzystanie wiedzy fizycznej: przykład.

9 Gry. Stosowanie praw fizyki pomaga realistycznie i wiarygodnie modelować w grach, symulacjach i animacjach niemal wszystko, co wokół podskakuje, lata, toczy się, ześlizguje; ogólnie mówiąc, nie pozostaje w spoczynku. "Fizyka dla programistów gier" ma być punktem startowym dla osób zainteresowanych zapewnieniem tworzonym grom realistycznego działania opartego na stosowaniu zasad fizyki.

10 Fizyka w życiu codziennym.

11 Fizyka w medycynie. Zdjęcie twarzy wykonane w podczerwieni. Zdjęcie termowizyjne, widoczne jest wyraźne podwyższenie temperatury spowodowane zapaleniem nerwu.

12 Fizyka w bezpieczeństwie. Pomiar prędkości za pomocą radaru Alkomat Fotoradar

13 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Wykorzystanie wiedzy fizycznej.. Samochód,a fizyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google