Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie mgr Sylwia Szczepaniak - lider.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie mgr Sylwia Szczepaniak - lider."— Zapis prezentacji:

1 w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie mgr Sylwia Szczepaniak - lider

2 We wrześniu 2014 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji pilotażowego projektu „Etyka nie tylko dla smyka”, który posłużył jako inspiracja i pomoc do wprowadzenia dzieci w świat wartości oraz ułatwił kształtowanie postaw moralno – społecznych. Konferencja wprowadzająca w Toruniu

3 Rodzice uczniów wszystkich oddziałów edukacji wczesnoszkolnej zostali zapoznani z programem. Wyrazili zainteresowanie, aprobatę, a wręcz zadowolenie, że ich dzieci mogą być uczestnikami takiego projektu w naszej szkole.

4 Rodzice uczestniczyli w zajęciach otwartych.

5 Osoby realizujące to nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i pedagodzy:  Iwona Baran – pedagog  Anna Zaniewska – pedagog  Dorota Pyć – wychowawca w oddziale I a  Beata Wiśniewska – wychowawca w oddziale I b  Marlena Sadowska – wychowawca w oddziale I c  Jolanta Kalinko – wychowawca w oddziale I d  Małgorzata Brzóskiewicz – wychowawca w oddziale II a  Maria Piszczatowska – wychowawca w oddziale II b  Anna Lubocka – wychowawca w oddziale II c  Anna Brzezińska – wychowawca w oddziale III a  Danuta Kurzyńska – wychowawca w oddziale III b  Sylwia Szczepaniak – wychowawca w oddziale III c - lider

6 Zrealizowano następujące scenariusze:  Wybór przewodniczącego – III a  Serial matematyczny – III c, III a, II a, III b, II b, II c – cykl 8 zajęć.  Dobre uczynki – I a, III a, III b  Co jest ważne, co cenne, wartościowe? – III c, I a.  Gazetowe zakupy- III c, III a, I a, I c, I b  Przygody małej mrówki – III a, III c, Id, Ic.  Mój wybór, moja odpowiedzialność – II c, III c.  Wyobraźnia to coś wspaniałego – II a, III c.  O wartości współpracy – III c, I a.  Gdy jestem uczciwy, czuję się dobrze sam ze sobą, inni mi ufają – II c, III c, I a, II b.  Bawmy się – III c.

7  Co to znaczy być dobrą koleżanką, dobrym kolegą? II c, III c.  Lubimy dawać i otrzymywać prezenty- I b, I a, III c, II b, III c, II c, Id, III a.  Bezpieczeństwo w sieci – III b.  Co się dzieje zimą w lesie? – II a.  Korzystamy z Internetu – III a, III c.  Znam i troszczę się – II a.  Królik i zając – I b ,,Kupuj z głową ‘’ I c ,, Przygody królewicza Bielinka’’ I c  Jestem członkiem grupy – zajęcia z pedagogiem ( I. Baran) – III b.  Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne w II b – 2 godz. ped. A. Zaniewska.

8 Jak widać największą popularnością cieszył się cykl scenariuszy, seriali matematycznych przeprowadzony w całości w sześciu oddziałach. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wcieliły się w role mieszkańców Figurowa Geometrycznego. Każdemu z tych zajęć towarzyszy wątek etyczny np. obietnic należy dotrzymywać, obowiązek może niekiedy stać się przyjemnością, nie należy spóźniać się, oszczędność, a odpowiedzialność. Przez zabawę i ciekawe doświadczenia dzieci zostały wprowadzone w świat wartości.

9

10 Lubimy dawać i otrzymywać prezenty to kolejny scenariusz, który cieszył się wielkim powodzeniem. W dobie konsumpcjonizmu żeby sprawić komuś prezent potrzebne są nie tylko pieniądze, ale tez własny czas i wysiłek – jak np., wtedy, kiedy wykona się go własnoręcznie.

11 Kolejnym scenariuszem wykorzystanym wielokrotnie były Gazetowe zakupy. Dzieci nauczyły się jak dokonywać zakupów potrzebnych, niezbędnych, jak również tych upragnionych, ale niekoniecznych.

12 W środowisku szkolnym pilotaż spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zawsze mogłam liczyć na pomoc dyrekcji jak i innych nauczycieli. Wszystkie informacje z przebiegu pilotażu umieszczone są na stronie internetowej naszej szkoły i facebooku ( strona internetowa naszej szkoły – Lidia Jabłońska, Janusz Przybyło, szkolny facebook – Anna Piórkowska). Największym sukcesem pilotażu była zauważalna zmiana w zachowaniu uczniów, korelacja odziaływań wychowawczych szkoła – dom, wzmocnienie współpracy w zespole – praca w grupach. Udział w pilotażu pozwolił spojrzeć na edukację w sposób twórczy, właśnie dzięki niemu można było więcej czasu poświęcić na zagadnienia etyczne.

13 Ukazały się także dwa artykuły dotyczące jego realizacji: w CWA i czasopiśmie KPCEN – Uczmy. Autorem artykułu w CWA był Krzysztof Zaniewski Wąbrzeźno Etyka nie tylko dla smyka Nikogo nie trzeba przekonywać, że w powiedzeniu „czym skorupka za młodu na­siąknie, tym na starość trąci” zawarta jest jedna z najważniejszych życiowych zasad. Pa­miętają o niej nauczyciele wąbrzeskiej „dwójki”…

14 12 czerwca 2015 roku w Warszawie w MSW za aktywny udział w pilotażu otrzymaliśmy certyfikat „Etycznej szkoły”.


Pobierz ppt "W Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie mgr Sylwia Szczepaniak - lider."

Podobne prezentacje


Reklamy Google