Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia elektryczności od starożytności. Spis treści Starożytny Egipt Starożytny Rzym i Grecja Starożytny Rzym i Grecja Od renesansu do romantyzmu Od.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia elektryczności od starożytności. Spis treści Starożytny Egipt Starożytny Rzym i Grecja Starożytny Rzym i Grecja Od renesansu do romantyzmu Od."— Zapis prezentacji:

1 Historia elektryczności od starożytności

2 Spis treści Starożytny Egipt Starożytny Rzym i Grecja Starożytny Rzym i Grecja Od renesansu do romantyzmu Od renesansu do romantyzmu Wiek XIX Dziś…

3 Starożytny Egipt – co i jak ? Odkrycia archeologiczne dokonane w XX wieku wskazują na dwa miejsca Starożytności, których mieszańcy prawdopodobnie znali zjawisko elektryczności. Krajami tymi były: starożytny Egipt oraz tereny pomiędzy Eufratem, a Tygrysem. Ślady wskazujące na to, iż kapłani egipscy znali zjawisko elektryczności można zauważyć dzięki rysunkom naściennym pozostawionym w świątyniach. Na reliefach uwidocznione są zamknięte naczynia w kształcie lampy, w których zamknięte są węże, ułożone na podobieństwo dzisiejszych żarników. Do naczyń dochodzą przewody, wyprowadzane z naczyń poprzez zatopione w nich pręty.

4

5 Materialnych dowodów na posługiwanie się starożytnych ludów elektrycznością dostarczyły wykopaliska prowadzone w latach 30 i 80 - tych XX wieku przez niemieckich archeologów w okolicach Bagdadu. W trakcie prac wykopaliskowych natknięto się tam na gliniane dzbany, w środku których zamocowano odizolowany od naczyń cylinder z miedzianej blachy, w którego środek wprowadzono stalowy pręt. Wysunięta przez badacza hipoteza, iż naczynia te przypominają ogniwa elektryczne znalazła potwierdzenie w eksperymencie, w czasie którego cylinder napełniono różnego rodzaju kwasami naturalnymi. Okazało się, iż między cylindrem, a prętem wystąpiła różnica potencjału świadcząca o prawdziwości założenia o odnalezieniu protoplasty współczesnej baterii. Najstarsze odkryte naczynia w kształcie ogniw galwanicznych odnalezione na terenie dzisiejszego Iraku pochodzą z okresu ok. 2500 lat przed naszą erą.

6 Starożytny Rzym i Grecja Wkład cywilizacji Starożytnych Greków w naukę o elektryczności to zdefiniowanie pojęcia atomu. Twórcami teorii istnienia cząstek elementarnych, opartych na rozważaniach filozoficznych, byli w IV w.p.n.e Demokryt z Abdery oraz Epikur. Tales z Miletu jako pierwszy zauważył elektrostatyczne właściwości bursztynu, które opisał. Kontynuatorem teorii atomistycznej Greków był Rzymianin - Titus Lucretius Carus, autor dzieła „O naturze wszechrzeczy”. Teorie filozofów greckich, choć oparte jedynie o hipotezy i proces myślowy doprowadziły do powstania podwalin racjonalnej teorii studiów nad Światem, traktowanej jako początek nowoczesnej nauki.

7 Od Renesansu do Romantyzmu Właściwie dopiero wiek XVI przyniósł definicję elektryczności - stworzył ją William Gilbert. Kontynuował on eksperymenty Talesa i dzięki temu dokładnie w 1600 roku odkrył, że poprzez pocieranie elektryzuje się nie tylko bursztyn, ale również inne ciała stałe. Dwa naelektryzowane ciała odpychają się - takie stwierdzenie poczynił jako pierwszy Niccolo Cabeo. Podstawową różnicę między magnetyzmem a elektrycznością zauważył jeszcze w 1551 roku Girolamo Cardano, który pokusił się o stwierdzenie, że naturalne właściwości magnetytu, a elektryzowanie się bursztynu to dwa różne zjawiska. Autorem kolejnego istotnego odkrycia był nijaki Stephen Grey, który udowodnił, że elektrony przemieszczają się po wilgotnych przewodnikach oraz za pomocą metali. Tak powstało pojęcie "przewodnika".

8 Ciekawym momentem w dziejach elektryczności było doświadczenie Beniamina Franklina. Współautor amerykańskiej deklaracji niepodległości oraz konstytucji w swoim eksperymencie z latawcem w czasie burzy odkrył, że chmury są naładowane elektrycznie, natomiast że błyskawica jest wielkim wyładowaniem elektrycznym. Franklin jest również autorem dwu praw, które są kamieniem węgielnym elektrostatyki: zasady zachowania ładunku elektrycznego oraz indukcji elektrostatycznej. Z kolei Charles Coulomb sformułował dwa kolejne ważne prawa: o odpychaniu się jednoimiennych ładunków oraz przyciąganiu się różnoimiennych. Wyliczył także, że siły działające między ładunkami są proporcjonalne do iloczynu tych ładunków i odwrotnie proporcjonalne do odległości pomiędzy nimi podniesionej do potęgi drugiej. Charles CoulombBeniamina Franklina

9 W 1771 roku Galvani przeprowadził ciekawy eksperyment na żabim udku, czy nóżce - przyłożone do mięśnia dwa różne metale powodowały drgania mięśnia. Ten eksperyment był podstawą do odkrycia przepływu prądu elektrycznego. Zjawisko to zinterpretował dobrze Alessandro Volta. Stwierdził on mianowicie, że dwie różne elektrody przyłożone do mokrego ciała wywołują reakcję chemiczną. Był też konstruktorem pierwszego na świecie ogniwa galwanicznego, do budowy którego wykorzystał srebrne i złote płytki i odseparował je od siebie papierem.

10 Wiek XIX W 1820 roku Ampere zapoczątkował już nową dziedzinę fizyki, czyli elektrodynamikę, opisując siłę pola elektromagnetycznego, które jest wytwarzane przez prąd. Następnym ważnym odkryciem było ustalenie przez Michaela Faradaya w 1830 roku, że magnes przesuwany w pobliżu przewodu w kształcie spirali powoduje przepływ prądu. Zasada indukcji elektromagnetycznej została wykorzystana później przez Lenza, który skonstruował silnik elektryczny. Kolejnym ważnym wkładem w naukę o elektryczności było matematyczne opisanie przez Maxwella zależności pomiędzy polem magnetycznym i elektrycznym. Jest on również autorem teorii fal elektromagnetycznych.

11 Jeszcze pod koniec XIX wieku Marconi nadał pierwszy w historii telegram za pomocą transmisji radiowej. Innymi znanymi wynalazcami korzystającymi praktycznie ze zjawiska elektryczności byli: 1. Morse - wynalazca telegrafu 2. Bell - wynalazca telefonu 3. Edison - wynalazca żarówki i fonografu. 4. Tesla - konstruktor generatora prądu zmiennego 5. Dobrowolski - konstruktor prądnicy prądu trójfazowego 6. Roentgen - odkrywca promieniowania X

12 Aleksander G. Bell, Samuel F.B. Morse

13 A dziś… …elektryczność jest wygodną i stosunkowo tanią formą przesyłania energii i obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez energii elektrycznej. Obecnie naukowcy zajmują się opracowaniem tańszych metod wytwarzania i przekształcania energii elektrycznej, zwiększaniem wydajności istniejących urządzeń, opracowywaniem jeszcze lepszych materiałów na przewodniki i izolatory itp. Istotną sprawę stanowi ochrona życia i mienia. Mimo iż elektryczność jest już żywiołem ujarzmionym, ciągle nierozważne posługiwanie się nią może być przyczyną nieszczęścia. Choć większość praw i reguł rządzących światem elektrycznym wydaje się być znana, ciągle jeszcze pozostaje wiele do odkrycia lub rozwinięcia.

14 Koniec Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. Ania Dudzik, Ania Skrobała Kl. II c


Pobierz ppt "Historia elektryczności od starożytności. Spis treści Starożytny Egipt Starożytny Rzym i Grecja Starożytny Rzym i Grecja Od renesansu do romantyzmu Od."

Podobne prezentacje


Reklamy Google