Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stany zagrożenia życia Joanna Kucfir Anna Kozioł Weronika Kruźlak Joanna Łopadczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stany zagrożenia życia Joanna Kucfir Anna Kozioł Weronika Kruźlak Joanna Łopadczak."— Zapis prezentacji:

1 Stany zagrożenia życia Joanna Kucfir Anna Kozioł Weronika Kruźlak Joanna Łopadczak

2 Pierwsza pomoc Zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się na miejscu zdarzenia.

3 Numery alarmowe służb ratunkowych  Numer alarmowy- 112  Policja -997  Staż Pożarna- 998  Pogotowie Ratunkowe- 999  Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR)- 601 100 300 lub 985  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR)- 601 100 100

4 Resuscytacja (wznowić, odnowić, wskrzesić)- przywrócenie krążenia, oddychania i niektórych funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Reanimacja- przywrócenie objawów życia łącznie z powrotem świadomości.

5

6

7

8 Ocena oddechu Sprawdzanie, czy u poszkodowanego występuje prawidłowy oddech- widzę, słyszę i czuję przez 10 sekund.

9 Uciskanie klatki piersiowej Wytwarza przepływ krwi poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej i bezpośrednie ściskanie serca. Dłonie należy ułożyć na dolnej połowie mostka.

10 Stosunek 30 uciśnięć do 2 oddechów ratowniczych. Częstotliwość uciskania klatki piersiowej powinna wynosić co najmniej 100/min. Głębokość uciśnięć 5-6 cm. Relaksacja po uciśnięciu pozwala na lepszy powrót krwi żylnej do klatki piersiowej.

11 Oddechy ratownicze Udrożnienie dróg oddechowych! Sposoby wykonania oddechów: metoda usta-usta oraz usta-nos.

12 Czas wdmuchiwania powietrza- 1 sekunda wystarczy do uniesienia się klatki piersiowej- objętość wdechu 500-600ml. Ocena skuteczności- uniesienie i opadanie klatki piersiowej.

13 Nie przerywanie resuscytacji do momentu Przybycia służb medycznych- na ich polecenie, Gdy poszkodowany zacznie reagować (poruszać się, otworzy oczy, zacznie prawidłowo oddychać), Wyczerpanie własnych sił.

14 Pozycja bezpieczna Celem pozycji bocznej jest zapewnienie drożności dróg oddechowych, zmniejsza ona ryzyko aspiracji wymiotów lub wydzieliny do płuc, nie uciska klatki piersiowej (nie utrudnia oddychania).

15

16

17

18 Stany zagrożenia życia

19 Zawał mięśnia sercowego Przyczyną zawału jest zamknięcie jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do serca.

20 Objawy: Bardzo silny ból w klatce piersiowej piekący, gniotący, uciskający lub rozrywający. Często promieniuje do lewej ręki, żuchwy lub pleców. Nie przechodzi po odpoczynku, jest niezależny od pozycji ciała, oddychania czy poruszania się. Nie jest to ból kłujący! Odczuwanie braku powietrza, szybszy oddech, Osłabienie, pocenie się, niepokój, Nudności, wymioty.

21 Cukrzyca Hipoglikemia- zbyt mało glukozy we krwi Osoba jest ospała, zmęczona, ma bóle głowy, poci się, drżą mu ręce i często ma wojownicze (agresywne) zachowanie „w poszukiwaniu jedzenia” Daj coś do zjedzenia: cukierek, cola, napój z cukrem. Hiperglikemia- zbyt dużo glukozy we krwi. Osoba często oddaje mocz i jest bardzo spragniona, odczuwa bóle brzucha, nudności, wymioty…

22 Udar mózgu niedokrwienny- spowodowany zamknięciem jednego z naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mózgu. krwotoczny- spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego i wylewem krwi do mózgu.

23 Objawy: krótkotrwała utrata przytomności, paraliż lub osłabienie jednej strony ciała, np. opadnięcie kącika ust oraz osłabienie ręki po tej samej stronie, brak orientacji co do miejsca i czasu, zaburzenia równowagi, nierozpoznawanie najbliższych osób, bełkotliwa mowa, silny ból głowy, nudności i wymioty.

24 Apteczka

25 Co powinna zawierać? Jednorazowe, wytrzymałe rękawiczki, Maseczkę do sztucznego oddychania, Jałowe gaziki i gazy o różnej wielkości, Opaski dziane (bandaże) różnej wielkości, Chustę trójkątną, Plastry opatrunkowe różnej wielkości, Nożyczki ratownicze, Koc termoizolacyjny, Latarkę, Notes i długopis, Instrukcję pierwszej pomocy z nr alarmowymi w Polsce, Spis zawartości (producenci apteczek).

26 Czego nie powinna zawierać apteczka W apteczce nie wolno trzymać żadnych leków - to, że działają dobrze na nas nie znaczy, że komuś innemu nie zaszkodzą! W apteczce nie może być noży, skalpeli, igieł. Do niczego się nie przydadzą, za to mogą kogoś zranić! Do apteczki nie wkłada się opatrunków niejałowych oraz waty, ligniny. Nie wolno też mieć płynów dezynfekcyjnych - wody utlenionej, jodyny itd. Apteczka nie powinna zawierać elementów, których użycie wymaga sporego doświadczenia lub wykształcenia medycznego.

27 Pytania?

28 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Stany zagrożenia życia Joanna Kucfir Anna Kozioł Weronika Kruźlak Joanna Łopadczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google