Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ą Ą ONI S Ą DLA NAS INSPIRACJ Ą. Marco Polo Marco Polo urodził się w 1254 roku we Włoszech w Wenecji lub na wyspie Korczuli w dzisiejszej Chorwacji, zmarł.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ą Ą ONI S Ą DLA NAS INSPIRACJ Ą. Marco Polo Marco Polo urodził się w 1254 roku we Włoszech w Wenecji lub na wyspie Korczuli w dzisiejszej Chorwacji, zmarł."— Zapis prezentacji:

1 Ą Ą ONI S Ą DLA NAS INSPIRACJ Ą

2 Marco Polo Marco Polo urodził się w 1254 roku we Włoszech w Wenecji lub na wyspie Korczuli w dzisiejszej Chorwacji, zmarł w 1324 roku w Wenecji. Był kupcem i podróżnikiem. Wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Byli oni jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka

3 Wielka podróż Marco Polo do Chin nie byłaby możliwa bez wcześniejszej wyprawy do tego kraju, jaką odbyli jego ojciec Niccolò i stryj Matteo. Obecnie Marco Polo jest uważany za jednego z największych podróżników, chociaż współcześni uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne.

4 Niccolò, Matteo i Marco opuścili Wenecję wiosną 1271 r., płynąc do Akki. Marco Polo miał wtedy 17 lat. Odwiedził wiele miejsc, podróż była długa i męcząca. Marco Polo nauczył się wiele o podróżowaniu do nieznanych krajów. Podróżował do Chin Jedwabnym Szlakiem, który łączy Europę z Chinami. W czasie tej podróży widział wiele miasteczek i dużych miast. Poznał wielu nowych ludzi, widział wiele nowych rzeczy. Poznawał nowe zwyczaje i nowe religie, uczył się akceptacji dla innych kultur i obyczajów. Dotarcie do Chin zajęło mu ponad trzy lata.

5 Marco Polo zaimponował cesarzowi tak bardzo, że ten uczynił go swoim wysłannikiem i ambasadorem. Marco reprezentował cesarza podróżując w jego imieniu po całej Azji. Ta chińska przygoda Marco Polo trwała przez 17 lat. W 1292 roku wypłynął z Chin 14 statkami i skierował się do Włoch. Po drodze do ojczyzny zwiedził wiele krajów, zobaczył, że każdy kraj jest inny. Ta podróż trwała 2 lata. Po przybyciu do Chin podróżnicy z Europy udali się na dwór cesarza Kubilaj-chana. Był on postępowym władcą, ciekawym innych ludzi, dlatego przyjął podróżników z dużym szacunkiem.

6 Kiedy dotarł do kraju opowiedział o swojej podróży i o bogactwach, które widział w innych krajach. Pokazał Włochom rubiny, szmaragdy i diamenty. Pokazał wyroby z chińskiej porcelany, opowiedział o cudownej mocy napoju nazywanego przez nas po prostu herbatą, o nieznanych zwierzętach- lwach i krokodylach. Opowiedział im też o papierowych pieniądzach i systemie pocztowym, który był dla Europejczyków nowością oraz o zwyczaju robienia tatuaży. Opowiedział jak bardzo Europa różni się od Azji i jak ważne jest, aby ludzie korzystali z mądrości innych narodów. Pokazał też, że chociaż kraje różnią się religiami, przyrodą i zwyczajami to ludzie mogą się od siebie uczyć i współpracować.

7 Pelé Pelé naprawdę nazywał się Edson Arantes do Nascimento. Używał też pseudonimów: O Rei (Król), Pérola Negra (Czarna Perła). Urodził się w Brazylii 23 października 1940, czyli ponad 75 lat temu, był piłkarzem, działaczem sportowym i politykiem. Obecnie jest honorowym prezydentem klubu piłkarskiego New York Cosmos

8 Pelé od urodzenia był związany z piłką nożną. Jego ojciec także był piłkarzem, lecz kontuzja uniemożliwiła mu kontynuowanie kariery. Jego rodzina nie należała do zamożnych i jako chłopiec dorabiał jako pucybut. Nie miał pieniędzy, żeby kupić prawdziwą piłkę. Jako piłki używał wypchanej skarpetki, orzecha kokosowego lub grejpfruta.

9 1.Pelégo poznał były reprezentant Brazylii, Waldemar de Brito i zachwycony jego talentem, uczynił go piłkarzem klubu, Santos. Nasz bohater miał wtedy 15 lat. 2.Pelé występował w Santosie 18 lat, a zdobył z nim Puchar Interkontynentalny i Klubowy Puchar Ameryki Południowej. 3.W wieku 18 lat po raz pierwszy zagrał jako reprezentant Brazylii i grał w niej do roku 1971 4.Pelé wystąpił w 91 oficjalnych meczach reprezentacji narodowej i strzelił w nich 77 bramek. Razem z drużyną Brazylii zanotował 66 zwycięstw, 14 remisów i 11 porażek. Gole strzelał w 51 meczach.

10 W 1974 roku Pelé zdecydował o zakończeniu kariery. Pożegnalny mecz oglądało z trybun ponad 200 tys. kibiców. W następnym roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Po pewnym czasie postanowił kontynuować karierę w klubie New York Cosmos. Dzięki Pelemu piłka nożna stała się w Stanach Zjednoczonych popularna. Został też najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie. Ostatni oficjalny mecz z jego udziałem odbył się 1 października 1977 roku. Spotkały się w nim drużyny Cosmosu i Santosu, czyli obie drużyny, w których grał ; Pele w każdym z klubów rozegrał po jednej połowie.

11 Po zakończeniu kariery sportowej został międzynarodowym ambasadorem sportu, pomagał młodym piłkarzom na całym świecie. Był też ministrem sportu w Brazylii. Pele jest jednym z największych piłkarzy wszech czasów. W 1980 roku otrzymał tytuł Sportowca Stulecia, a w 2014 roku- honorową „Złotą Piłkę”. Pele swoim życiem pokazał, że warto walczyć o swoje marzenia. Dzięki temu, że był wytrwały i mimo trudności dużo ćwiczył doskonaląc swój talent i umiejętności został wspaniałym piłkarzem, idolem wielu pokoleń młodych sportowców.

12 Bill Gates na prawd ę nazywa si ę William Henry Gates III i urodził si ę 28 pa ź dziernika 1955 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest ameryka ń skim przedsi ę biorc ą i filantropem oraz współzało ż ycielem, głównym architektem oprogramowania i byłym prezesem zarz ą du korporacji Microsoft. Jego rodzice byli bogaci wi ę c Bill chodził do bardzo dobrej prywatnej szkoły. Był bardzo dobrym uczniem, najch ę tniej uczył si ę matematyki i innych przedmiotów ś cisłych.

13 W tamtych czasach było niewiele komputerów, były bardzo duże i bardzo drogie. Dlatego szkoła do której chodził Bill Gates wypożyczyła komputer dla uczniów. Bill był zauroczony komputerem, chciał się o nim nauczyć jak najwięcej. Dowiedział się, że komputerami sterują programy i zaczął sam takie programy pisać. Coraz więcej czytał na temat komputerów i coraz więcej czasu spędzał w pracowni komputerowej. Kiedy miał 15 lat, w 1970 roku wraz z przyjacielem ze szkoły założył swoją pierwszą firmę. Firma nazywała się Traf-O-Data, wspólnicy złożyli mały komputer, którym mierzyli natężenie ruchu drogowego. Zarobili wtedy dużo pieniędzy, ale kiedy wydało się, ile mają lat nie było już tylu zleceń.

14 W 1973 roku poszedł na uniwersytet, nie był jednak zainteresowany nauką. Chciał otworzyć firmę tworzącą oprogramowanie. Wiedział, że komputery domowe to przyszłość, że w niedługim czasie będą wykorzystywane przez wielu ludzi w wielu dziedzinach życia i że te maszyny będą potrzebowały oprogramowania. W następnym roku Bill Gates i jego wspólnik Paul Allen napisali pewien program komputerowy przeznaczony dla komputerów osobistych, czyli takich jakich używamy na co dzień. Działał doskonale, a wspólnicy byli już gotowi, aby założyć własną firmę tworzącą oprogramowanie.

15 Firma powstała w 1975 roku pod nazwą „ Micro-soft ” potem zmieniono nazwę na Microsoft Corporation. Jest to największa na świecie firma produkująca oprogramowanie do komputerów. Microsoft stworzył nowe oprogramowanie, które nosiło nazwę Microsoft Windows, i które okazało się najlepszym oprogramowaniem, jakie do tej pory powstało. Dzięki niemu firma Microsoft stała się najbogatszą firmą na świecie, a Bill Gates – najbogatszym człowiekiem na świecie. W 2000 roku założył Fundację, która pomaga ludziom w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach. Pieniądze Fundacji przeznaczane są na stypendia dla uczniów z biednych rodzin oraz na walkę z chorobami cywilizacyjnymi.

16 Bill Gates zmienił nasz sposób uczenia się i zabawy. To co było jego pasją, kiedy chodził do szkoły i kiedy zaczynał swoją drogę zawodową towarzyszy nam dzisiaj na co dzień. Nie wyobrażamy sobie przecież żadnej dziedziny naszego życia bez komputerów.

17 KONIEC Uczestnicy projektu: Borys Bębenek (jako Pele), Brajan Ciurzik (jako Bill Gates), Natan Siwik (jako Marco Polo). Opiekun : mgr Róża Hryszko


Pobierz ppt "Ą Ą ONI S Ą DLA NAS INSPIRACJ Ą. Marco Polo Marco Polo urodził się w 1254 roku we Włoszech w Wenecji lub na wyspie Korczuli w dzisiejszej Chorwacji, zmarł."

Podobne prezentacje


Reklamy Google