Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wspierać dziecko w procesie uczenia się? Opracowały: Aniela Leśkiewicz Małgorzata Tic.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wspierać dziecko w procesie uczenia się? Opracowały: Aniela Leśkiewicz Małgorzata Tic."— Zapis prezentacji:

1 Jak wspierać dziecko w procesie uczenia się? Opracowały: Aniela Leśkiewicz Małgorzata Tic

2 Znów zaczyna się szkoła. Wróciło do niej po wakacjach ok. 4 milionów 700 tysięcy wypoczętych uczniów. Poszli też do niej debiutanci – pierwszoklasiści. Dlatego, aby pomóc Państwu i Państwa dzieciom w przystosowaniu się do nowej sytuacji, a także ułatwić rozwiązywanie problemów szkolnych przygotowaliśmy specjalny poradnik.

3 1. CZY POMAGAĆ PRZY ODRABIANIU LEKCJI? Pomagać, ale nie wyręczać. Co to oznacza? Bądź blisko, gdy dziecko np. pisze czy rozwiązuje zadania, nie narzucaj się jednak zbytnio ze swoją pomocą. Najlepiej, by uczeń dopiero w razie trudności prosił Cię o wskazówki. A wtedy nie podsuwaj od razu gotowych rozwiązań, tylko raczej naprowadzaj na nie pociechę (np. poprzez zadawanie odpowiednich pytań). Dzięki temu dziecko bardziej się usamodzielni oraz dostrzeże, że wysiłek umysłowy może być przyjemnością!

4 2. JAK POMAGAĆ DZIECKU W NAUCE?  Warto zadbać o odpowiednie miejsce pracy dla dziecka – uporządkowane biurko, bez zbędnych, rozpraszających uwagę rzeczy.  Telewizor, komputer ( jeżeli nie jest potrzebny), a zwłaszcza telefon komórkowy dziecka, powinny być wyłączone.  Warto wprowadzić stałą porę odrabiania lekcji i konsekwentnie jej przestrzegać. Nie można przyzwyczajać dziecka do tego, że odrabia lekcje tylko wtedy, gdy rodzic siedzi przy nim.

5  Najlepiej jest czuwać przy dziecku, pojawiać się tylko w pokoju dziecka, nie trzeba być z nim cały czas. Dobrze jest usiąść koło niego na początku odrabiania lekcji i sprawdzić, czy rozumie polecenie. Następnie, jeżeli widzimy, że dziecko radzi sobie, pozostawmy je same. Pojawić się trzeba dopiero po to, by sprawdzić, czy zadania zostały wykonane. Koniecznie należy pochwalić za wysiłek i włożoną pracę.  Nie ma sensu pisać prac za dziecko. Pamiętajmy, człowiek uczy się na własnych błędach!  Zaplanujmy pracę dziecka, zwracając uwagę na dobry i gorszy czas na naukę.

6 Najlepszy czas na naukę 9 - 12 i 16 – 18

7 Gorszy czas na naukę (dobry na odpoczynek) 13 – 15 i 18 – 21

8 3. SPRAWDZONE SPOSOBY UCZENIA SIĘ  Po 45 minutach nauki 10 minut przerwy na relaks, np. na przekąskę. To ważne, bo uczenie się bez chwili przerwy jest mało efektywne.  Unikamy monotonii. Niech dziecko nie odrabia zaraz po matematyce trudnych zadań z innych przedmiotów. Gdy po przedmiocie ścisłym weźmie się humanistyczny (np. historię), nauka będzie ciekawsza.  Powtórki są konieczne. Niech dziecko co pewien czas „odgrzewa” sobie wyuczony materiał. To dużo lepiej utrwala wiedzę niż kilkugodzinny maraton naukowy na dzień przed klasówką.

9 4. NIE ŻAŁUJ POCHWAŁ Do zeszytów dziecka zaglądaj nie tylko w celu wyłapania błędów. Także po to, żeby pochwalić malca za dobrze wykonane zadania. Starannie napisał literki? Ładnie namalował szlaczek? Zauważ to, a malec będzie dumny z dobrze wykonanego zadania i poczuje się pewniej! Czy płacić dziecku za dobre wyniki w nauce? To kontrowersyjny sposób motywowania do nauki. Naukowcy uważają, że dziecko nagradzane pieniędzmi staje się interesowne. Dobre słowo, ulubiony deser, wspólna wycieczka – to jest wartościowa motywacja.

10 5. KONSEKWENCJA W POSTĘPOWANIU Z DZIECKIEM Rodzice powinni wykazywać się konsekwencją wobec dzieci. Chodzi o to, aby na poszczególne zachowania dziecka rodzic zawsze reagował w jednaki sposób. Niektórym rodzicom wydaje się, że jeśli czasem odstąpią od ustalonych reguł, to uszczęśliwią swoje dziecko. Nic bardziej błędnego! Pobłażając i ulegając dziecku burzymy jedynie jego system reguł. Niszczymy poczucie bezpieczeństwa, jak i poczucie przewidywalności. Dziecko w takiej sytuacji czuje się zbite z tropu i zdezorientowane. Konsekwencja jest bardzo ważna i wcale nie unieszczęśliwia dziecka, pamiętaj, że twoja nieugiętość nauczy pociechę brać odpowiedzialność za swoje czyny i słowa.

11 6. KOMPUTER WAŻNIEJSZY OD NAUKI Wyznacz dziecku limit czasu, jaki wolno mu spędzać przed ekranem. Dla ucznia nie powinno być to dłużej niż godzina – półtorej dziennie. Potem oczywiście kontroluj, czy ustalenia są przestrzegane. A gdy okaże się, że nie? Na pewien czas zabroń dziecku tej rozrywki, w zamian proponując inne (choćby wyjście na boisko).

12 7. CO ROBIĆ, GDY DZIECKO MA TRUDNOŚCI W NAUCE? Jeśli uczeń z trudem składa literki w wyrazy, bazgrze, ma kłopoty z liczeniem, skonsultuj problem w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Gdy PPP stwierdzi problem, dziecku zostaną zalecone specjalne ćwiczenia dla pokonania trudności. Pokaż opinie nauczycielowi.

13 8. PO CZYM MOŻNA ROZPOZNAĆ NERWICĘ SZKOLNĄ? Jej objawy to bóle brzucha, głowy, wymioty, biegunka, gorączka, duszności … nie można tych symptomów bagatelizować! Wywołuje je bowiem autentyczny lęk związany ze szkołą (np. gdy uczeń ma problemy w kontaktach z rówieśnikami), co często ma miejsce w wypadku dzieci nieśmiałych, lękliwych, niepewnych siebie. WAŻNE: Twoje wsparcie może nie wystarczyć, by dziecku pomóc. Porozmawiaj o tym z wychowawcą. Koniecznie zgłoście się do psychologa!

14 DZIESIĘĆ SPOSOBÓW NA TO, ABY STAĆ SIĘ LEPSZYM RODZICEM: 1. Okazuj swojemu dziecku dużo miłości, akceptacji i ciepła. 2. Ustal jasne zasady i granice postępowania. 3. Bądź konsekwentny/a wobec swojego dziecka. 4. Bądź przykładem dla dziecka – rozmawiaj z nim i słuchaj. 5. Zauważaj każdy przejaw dobrego zachowania – „przyłap je na dobrym uczynku”! 6. Nie ignoruj zachowań, których nie popierasz.

15 7. Krytykuj wyłącznie zachowanie, a nie dziecko; stosuj upomnienia i okazuj dezaprobatę, gdy dziecko narusza zasady. 8. Zawsze wyjaśniaj dziecku powody stosowanych przez Ciebie zakazów, kar i decyzji. 9. Daj dziecku możliwość współdecydowania w sprawach, które go dotyczą. 10. Pamiętaj, że nałożenie dodatkowych obowiązków, odebranie przywilejów lub czasu wolnego dziecka działa lepiej niż bicie.

16 TU ZNAJDZIESZ POMOC  Wychowawca wspiera uczniów w trudnych sytuacjach.  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Pracujący tam specjaliści pomagają m.in. rozpoznać problemy dziecka ( np. dysleksję ) i zaradzić im. Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Głogowie ul. Folwarczna 52 67 – 200 Głogów Telefon (76) 833 32 93 e-mail: centrum@pcpppidn.eucentrum@pcpppidn.eu

17  GOPS raz w miesiącu udziela porad psychologicznych, wystarczy zadzwonić do GOPS – u i umówić się. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żukowicach z siedzibą w Nielubi Nielubia 51 a 67-231 Żukowice e-mail: gopszukowice@neostrada.plgopszukowice@neostrada.pl Telefon/fax:(076) 831-42-84 Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek w godz. 7.30-15.30

18  Rzecznik Praw Ucznia. Zwróć się do niego, gdy masz np. wątpliwości co do obiektywnej oceny postępów w nauce. Rzecznik Praw Ucznia Al. Jerozolimskie 32 00 – 024 Warszawa Telefon 022 826 64 92 w. 372

19  W drastycznych wypadkach, gdy uważasz, że prawa ucznia nie są respektowane (np. dziecko jest poniżane przez nauczyciela), możesz zwrócić się do Rzecznika Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka ul. Przemysłowa 30/32 00 – 450 Warszawa Telefon 22 583 66 00 ( biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 – 16.15)

20  W trudnych sytuacjach wychowawczych: Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA ul. Perseusza 13 67 – 200 Głogów Telefon (76) 727 60 70 (76) 8321 804


Pobierz ppt "Jak wspierać dziecko w procesie uczenia się? Opracowały: Aniela Leśkiewicz Małgorzata Tic."

Podobne prezentacje


Reklamy Google