Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku"— Zapis prezentacji:

1 Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku 2013 - 2016
wybrane zagadnienia z przepisów gry w piłkę siatkową

2 Sytuacje w grze Kiedy piłka jest w grze, a kiedy poza grą?
8.1 Piłka jest w grze od momentu uderzenia piłki przez zawodnika wykonującego zagrywkę, na którą zezwolił sędzia pierwszy. 8.2 Piłka jest poza grą od momentu popełnienia błędu, który został odgwizdany przez jednego z sędziów; w przypadku niewystąpienia błędu, piłka jest poza grą od momentu gwizdka sędziego.

3 9.1.3 Odbicie z pomocą Wewnątrz pola gry zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy członka swojego zespołu lub dowolnego przedmiotu w celu odbicia piłki za wyjątkiem gdy: zawodnik, znajdujący się w sytuacji, w której może popełnić błąd (dotknąć siatkę, przekroczyć linię środkową boiska itd.), może być zatrzymany lub przytrzymany przez członka swojego zespołu.

4 Charakterystyka odbicia piłki
9.2.2 Piłka może dotykać kilku części ciała, pod warunkiem że jest to kontakt jednoczesny. Wyjątek: blok 9.2.4 Błędem jest podwójne odbicie oraz złapanie lub rzucenie piłki przy odbiorze zagrywki palcami sposobem górnym. Wyjątek 2: przy pierwszym odbiciu piłki

5 9.3 Błędy w grze piłką Podwójne odbicie Cztery odbicia
Odbicie z pomocą Piłka rzucona

6 10 Piłka przy siatce pytanie: Czy piłka może być odzyskiwana spoza wolnej strefy po stronie przeciwnika? odpowiedź: NIE Piłka, która przeszła pionową płaszczyznę siatki w kierunku wolnej strefy przeciwnika całkowicie lub częściowo przez przestrzeń zewnętrzną, może być skierowana z powrotem w ramach przysługujących zespołowi odbić.

7 11 Zawodnik przy siatce. 11.1 Sięganie nad siatką na stronę przeciwnika pytanie: Zawodnik zaatakował piłkę nad polem przeciwnika, po trzecim odbiciu zespołu przeciwnego (piłka przeleciałaby nad siatką). Czy popełnił błąd? odpowiedź: TAK Po ataku dozwolone jest przełożenie ręki na drugą stronę siatki, pod warunkiem, że dotknięcie piłki miało miejsce we własnej przestrzeni.

8 11 Zawodnik przy siatce c.d.
pytanie: Czy po złym przyjęciu zagrywki przez przeciwnika, jeśli piłka ma tendencję do przejścia na stronę blokującego, a po stronie przyjmującej zagrywkę nie ma zawodnika, który mógłby piłkę zaatakować, wolno taką piłkę zablokować z przełożeniem rąk? odpowiedź: TAK Podczas blokowania blokujący może dotykać piłkę znajdującą się po drugiej stronie siatki, pod warunkiem, że nie wpływa na grę przeciwnika przed lub w czasie wykonywania przez niego ataku.

9 11.2 Przejście pod siatką pytanie: Zawodnik przekroczył linię środkową stopą, której część znajdowała się nad linią. Sędzia II odgwizdał błąd. Czy postąpił słusznie? odpowiedź: NIE Dotknięcie boiska po stronie przeciwnika stopą (stopami) jest dozwolone, pod warunkiem że co najmniej część stopy (stóp) ma kontakt z linią środkową lub znajduje się nad tą linią.

10 11.3 Kontakt z siatką Kontakt zawodnika z siatką nie jest błędem, chyba, że wpływa na przebieg gry. Zawodnik może dotknąć słupek, linki lub inny przedmiot znajdujący się na zewnątrz antenek, z siatką włącznie, pod warunkiem, że nie ma to wpływu na przebieg gry.

11 11.4 Błędy zawodnika przy siatce
Zawodnik dotyka piłkę lub zawodnika drużyny przeciwnej w przestrzeni przeciwnika przed lub w czasie wykonania przez przeciwnika ataku. Zawodnik wpływa na grę przeciwnika, wkraczając pod siatką w jego przestrzeń. Zawodnik dotyka całą stopą (stopami) boisko przeciwnika.

12 11.4 Błędy zawodnika przy siatce c.d
Zawodnik wpływa na grę przeciwnika przez (między innymi): dotknięcie górnej taśmy siatki lub górnej części antenki (80 cm) w czasie jego gry piłką lub - korzystanie z pomocy siatki w czasie gry piłką, lub - stwarzanie sobie przewagi nad przeciwnikiem, lub - działanie, które przeszkadza przeciwnikowi w próbie gry piłką

13 Pytania

14 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google