Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWOZDANIE Z DNIA EKSPERYMENTU W SP9 PODCZAS SZKOLNEGO FESTIWALU NAUKI SOPOT 15 MAJA 2009.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWOZDANIE Z DNIA EKSPERYMENTU W SP9 PODCZAS SZKOLNEGO FESTIWALU NAUKI SOPOT 15 MAJA 2009."— Zapis prezentacji:

1 SPRAWOZDANIE Z DNIA EKSPERYMENTU W SP9 PODCZAS SZKOLNEGO FESTIWALU NAUKI SOPOT 15 MAJA 2009

2 Dnia 15 maja 2009r. odbył się na sali gimnastycznej w SP nr 9 w Sopocie Szkolny Festiwal Nauki pod hasłem Dzień Eksperymentu.  Wykonane zostały dla wszystkich uczestników i rozdawane na wejściu do sali gimnastycznej samoprzylepne znaczki z logo tego ważnego dnia (zaprojektowane przez syna p. K. Szczeciny)  Jeden wielki znak stanął na sali gimnastycznej, tak aby go wszyscy mogli zobaczyć.

3 Rozpoczęcie Dnia Eksperymentu  Rozpoczęcie SFN było o godz. 8.00.  Na sali zawrzało, jak to u pierwszaków – pełnych chęci poznawania nowego i niecierpliwiących się tym co ich może spotkać, zaskoczyć itp….  Wiedzieli o tym dniu i czekali na tę chwilę z niecierpliwością.  Przywitałam wszystkich i dzieci z zainteresowaniem zaczęły słuchać swoich kolegów z klasy 1c.

4 Pokaz zaczął się od grupy Pani Małgosi Formelli. Poszczególni uczniowie prezentowali swoje prace, a były to wykonane w grupach zabawki i gry na przerwę szkolną. I i II grupa pracowała nad realizacją projektu „Skrzynia hałasu”.

5 Kolejne III i IV wykonały gry planszowe pt. „Gra sportowa” oraz „Podwodny Świat”.

6 V grupa zrealizowała projekt „Rura do czołgania”.

7 Członkowie poszczególnych zespołów klasy I c, dokonali prezentacji wykonanych przez siebie zabawek. Prezentacja przebiegała według następującego harmonogramu: Przedstawienie osób pracujących w poszczególnych zespołach. Omówienie rodzaju materiałów z jakich zostały wykonane zabawki. Odczytanie instrukcji obsługi. Prace cieszyły się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników festiwalu, sprawiając dzieciom wiele radości. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, obecnie dzieci wykorzystują wykonane przez siebie zabawki podczas wybranych przerw lekcyjnych, zapraszając rówieśników z innych klas do wspólnej zabawy. Grupa VI wykonała zabawkę edukacyjną pt. „Czołg”.

8 Grupa Pani Beaty Gołębiewskiej Uczniowie przygotowali materiały (kartony i puszki), z których uczestnicy festiwalu tworzyli swoje wspaniałe budowle.

9 Tak tworzyli swoje budowle dzieci z Przedszkola nr 12

10 Z czego robi się największe bańki? Były do sprawdzenia 3 płyny: płyn do mycia naczyń, mydliny, woda.

11 Grupa Pani Bogumiły Kalwarczyk klasa 1b Dzięki przygotowanym pomocom dzieci ćwiczyły logiczne myślenie, kojarzenie, docierali do wniosków poprzez puzzle, układanki, memory.

12 Dzieci bawiły się w odkrywanie zadając sobie pytania: gdzie, co, jak, dlaczego? - Co to są te złudzenia? - Zadawały pytanie przedszkolaki. Najciekawsze okazało się „Zmęczenie wzroku kolorem”

13 ZABAWY Z MAGNETYZMEM przygotowała grupa p. Katarzyny Szczeciny  Pracę, którą przygotowała nasza grupa zaprezentowaliśmy na Szkolnym Festiwalu Nauki. Makieta wzbudziła ogromne zainteresowanie i stała się przyczynkiem do wytłumaczenia przez dzieci, pozostałym uczestnikom i gościom Festiwalu "zasady działania" magnesu.

14 Zabawy z magnetyzmem - makieta

15 Tą samą "zasadę" w swojej pracy zastosowała grupa dziewcząt (powstała już w trakcie prac nad makietą), przygotowując łowienie rybek z metalowymi elementami na wędki z magnesami.

16 Tangramy Chińska łamigłówka składająca się z 7 elementów. Zadanie polega na układaniu przeróżnych obrazków, zawsze używając 7 części układanki.

17 Kolorowe bączki – jaki kolor zobaczę po zakręceniu bączkiem?

18 Jak złożyć papier aby samolot dobrze latał? - Pani Joasia ze świetlicy wspomagała uczniów w origami

19 Grupy Pani Marty Koluszko  Na Szkolnym Festiwalu Nauki uczennice, które pracowały nad wybranymi przez siebie tematami, przedstawiły uczniom z innych klas efekty swojej pracy.  Uczennica, która przygotowała projekt na temat: "Dlaczego mydło myje?", na początku swojego wystąpienia opowiedziała o tym, kto wynalazł mydło i od jak dawna ludzkość ma możliwość korzystania z tego wynalazku, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie życia. Następnie wykorzystując wykonaną planszę obrazującą budowę cząsteczki mydła, omówiła jej budowę (cząsteczka mydła składa się z części polarnej i niepolarnej), a następnie omówiła, jakie substancje nazywamy polarnymi, a jakie niepolarnymi. Następnie, demonstrując doświadczenie, pokazała, że substancje polarne (np. cukier) rozpuszczają się w polarnych, a niepolarne (np. olej) nie mają takich właściwości. Po tym doświadczeniu uczennica zademonstrowała doświadczenie, w którym pokazała, że z użyciem mydła o wiele łatwiej umyć brudne ręce, niż tylko stosując samą wodę. W tym celu wybrudziła ręce w piasku (w drugim doświadczeniu na rękę pokropiła kilka kropel oleju) i raz próbowała umyć rękę samą wodą, a drugim razem wodą z użyciem mydła. Oczywiście od razu wysunięty został wniosek, że mydło wraz z wodą stanowi bardzo dobry środek myjący. Uczennica na drugim, przygotowanym przez siebie schemacie, omówiła w jaki sposób, dzięki takiemu środkowi jak mydło, zostaje usunięty brud. Uczniowie, którzy oglądali ten pokaz mogli samodzielnie sprawdzić, że łatwiej usunąć brud wtedy, gdy zastosujemy mydło.  Jako drugie wystąpiły dwie uczennice, które przedstawiły prezentację na temat: "Jak to jest, że będąc w dwóch różnych częściach świata możemy rozmawiać ze sobą przez telefon?". Uczennice swoją prezentację rozpoczęły od wyjaśnienia jak bardzo użytecznym i, wydaje się, nie zastąpionym wynalazkiem jest telefon. Przybliżyły pozostałym uczniom osobę wynalazcy telefonu, Alexandra Grahama Bella. Dziewczynki omówiły budowę słuchawki telefonicznej i w jaki sposób telefony są ze sobą połączone. Następnie uczennice zapoznały pozostałych uczniów z zasadą działania telefonu stacjonarnego. Wytłumaczyły, w jaki sposób fala dźwiękowa wysyłana przez jednego rozmówcę dociera do drugiego (omawiając jednocześnie budowę mikrofonu i głośnika). Na zakończenie pokazały jaka jest różnica między telefonem stacjonarnym i komórkowm. Omówiły, w jaki sposób fale radiowe wysyłane z jednego telefonu komórkowego, trafiają do drugiego.

20 Grupa Pani Katarzyny Kałużny  Dnia 09.05 Dzień otwarty szkoły- wystawa kaktusów. 23. 05- Festyn Osiedlowy- Stanowisko z mikroskopem elektronowym.  Dnia 15.05 klasa IV B i V B uczestniczyły podczas Szkolnego Dnia Eksperymentu w zajęciach Wyspy Odkryć.  Dnia 16. 05 klasa IV B zorganizowała w swojej klasie na lekcji przyrody Szkolny Festiwal Nauki. Na SFN klasa IV B przedstawiła prezętację multimedialną,opowiadającą o przebiegu projektu Woda Darem Życia.Dzieci wzieły udział w konkursie,na który to pytania przygotowały uczennice tejże klasy.Obejżeliśmy też prezentację na temat rzek i jezior Polski.Spotkanie zakończyliśmy wspólnym jedzeniem lodów.Oglądaliśmy slajdy z naszych spotkań.

21 OGROMNE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO EKSPERYMENTOWANIA PRZEZ DZIECI W DNIU 15V2009r PODCZAS SFN Koordynator: Bogusia Kalwarczyk Joasi Pyrzyńskiej Kasi Szczecinie i jej rodzinie Kasi Kałużny Marcie Koluszko Sobie Beacie Gołębiewskiej Małgosi Formelli Wojtkowi Drzewińskiemu Basi Osińskiej Marianowi Chwastniewskiemu Joli Ratyńskiej i Basi Omieczyńskiej DZIĘKUJĘ: Więcej zdjęć można zobaczyć na www. sp9.pl (SFN, Szkoła Myślenia, Dzień Eksperymentu)


Pobierz ppt "SPRAWOZDANIE Z DNIA EKSPERYMENTU W SP9 PODCZAS SZKOLNEGO FESTIWALU NAUKI SOPOT 15 MAJA 2009."

Podobne prezentacje


Reklamy Google