Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rosja. Rosja rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rosja. Rosja rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni."— Zapis prezentacji:

1 Rosja

2 Rosja rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni. Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce. Należy do największych gospodarek świata, pod względem PKB zajmuje 6. miejsce na świecie. Dysponuje największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji i odgrywa znaczącą rolę w polityce światowej. Flaga RosjiGodło Rosji Mapa Walutą Rosji jest rubel rosyjski.1 rubel = 100 kopiejek

3 Moskwa Moskwa – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 12,1 mln mieszkańców, przy czym cała aglomeracja liczy 15,5 mln mieszkańców. Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji. Kreml moskiewski – rezydencja prezydenta Rosji. Plac Czerwony - najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla. Sobór Wasyla Błogosławionego

4 Petersburg Peterburg - drugie co do wielkości miasto w Rosji. Mieszka w nim około 4,9 mln ludzi. Rocznie odwiedzany jest przez ponad 6 mln turystów. Petersburg wchodzi tym samym w dwudziestkę najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. Ermitaż - rosyjskie muzeum państwowe. Mieści się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Petersburg jest często nazywany Wenecją Północy. W jego obszarze znajduje się ponad 40 wysp, połączonych 396 mostami, z których 14 największych jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga. Aurora – rosyjski okręt krążownik, z początku XX wieku. Symbol rewolucji październikowej w Rosji. Obecnie okręt muzeum.

5 Soczi Soczi - największy letni kurort w Rosji. Soczi organizowało w 2014 dwudzieste drugie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W mieście odbywały się zawody w dyscyplinach „lodowych”, powstały tam też najważniejsze obiekty związane z igrzyskami, m.in. stadion olimpijski, obiekty treningowe oraz centrum prasowe i telewizyjne. Druga część imprezy sportowej odbywała się w oddalonej o godzinę drogi od Soczi Krasnej Polanie – tam olimpijczycy rywalizowali w dyscyplinach „śniegowych”. Widok na Soczi od strony morza Stadion Olimpijski „Fiszt” podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk olimpijskich w 2014 roku. Znicz olimpijski

6 Ural Ural -pasmo górskie w Rosji. Długość ponad 2000 km, szerokość 40-150 km. Stanowi umowną granicę między Europą i Azją. Dzieli się na: Ural Północny, Ural Środkowy i Ural Południowy. Region bogaty jest w złoża, m.in.: żelaza, miedzi, chromu, niklu, manganu, boksytu, złota, platyny, węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego. Powstał tu jeden z największych okręgów przemysłowych Rosji, obejmujący miasta: Jekaterynburg, Czelabińsk, Niżni Tagił, Magnitogorsk, Pierwouralsk.

7 Kungurska Jaskinia Lodowa Kungurska Jaskinia Lodowa - jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Syberii i Uralu, będąca pomnikiem przyrody o znaczeniu ogólnorosyjskim. Jest unikalnym pomnikiem geologicznym, jedną z największych jaskiń krasowych w europejskiej części Rosji i siódmą w świecie jaskinią gipsową pod względem długości. Długość jej wynosi około 5700 m, a z nich 1500 m przygotowano i udostępniono dla ruchu turystycznego.

8 Kaukaz Kaukaz – łańcuch górski w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. Kaukaz tworzy zwarty, wysokogórski łańcuch z poprzecznymi grzbietami, pomiędzy którymi leżą liczne doliny i kotliny. Długość łańcucha wynosi około 1500 km, szerokość wynosi 110-180 km. Powierzchnia około 440 tys. km². 8 szczytów osiąga wysokość ponad 5000 m n.p.m.

9 Elbrus Elbrus – najwyższy szczyt Rosji i Kaukazu (5 642 m). Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, niedaleko granicy z Gruzją. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.

10 Kamczatka Kamczatka – półwysep w azjatyckiej cz ęści Rosji. Rozdziela Morze Ochockie i Morze Beringa. Jego powierzchnia wynosi około 370 tys. km² (wraz z przylegającym fragmentem części kontynentalnej i Wyspami Komandorskimi i Karagińskimi – ok. 470 tysięcy km²). Obszar jest aktywny sejsmicznie. Występuje tam ponad sto wulkanów (22 czynne), pokrywy lawowe, gorące źródła i gejzery. Kluczewska Sopka – największy i najbardziej aktywny wulkan Kamczatki Wulkan Klyuchevskaya

11 Dolina Gejzerów Dolina Gejzerów na Kamczatce - jest to jedyne skupisko gejzerów w Azji i na dodatek jedno z największych na całym świecie. W 6 kilometrowej dolinie, będącej częścią narodowego rezerwatu biosfery Kronotsky, znajduje się ich w sumie aż 90.

12 Lena Lena – największa rzeka Rosji. Jest jedną z największych rzek Azji, 10. pod względem długości na świecie oraz 9. pod względem powierzchni dorzecza. Jej długość wynosi 4400 km; powierzchnia dorzecza 2 490 000 km². Lena jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Syberii. Obfituje w ryby, w górnym biegu szczupak, okoń, lipień; w dolnym sielawa, muksun i wiele innych.

13 Park Narodowy Leńskie słupy Park Narodowy Leńskie Słupy - położony nad rzeką Leną, na Syberii. Naturalny skalny las powstał ok. 80 milionów lat temu. Filary składają się m.in. z kambryjskich wapieni, łupków i dolomitów, które pod wpływem działania czynników zewnętrznych przybrały fantazyjne kształty. Niektóre połączone są ze sobą naturalnymi skalnymi mostami.

14 Bajkał Bajkał – jezioro tektoniczne w Azji, zwane „syberyjskim morzem” i „błękitnym okiem Syberii”. Jest najgłębszym jeziorem na świecie (głębokość średnia jeziora wynosi 730 m; głębokość maksymalna jest równa 1642 m), a ponadto – pod względem powierzchni (31,5 tys. km²) – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.

15 Flora i fauna Rosji 1. Strefa tundrowa – rosną tu głównie mchy, porosty, na południu zarośla karłowate. Typowymi zwierzętami tej strefy są: renifer, lis polarny, zając bielak, leming, niedźwiedź polarny i sowa śnieżna. 2. Strefa leśna – w jej skład wchodzą głównie drzewa iglaste. Żyją tu m.in. żmije zygzakowate, jemiołuszki, jastrzębie, tygrysy syberyjskie, pantery śnieżne, rysie, niedźwiedzie brunatne, łosie, jelenie, sarny, łasice, rosomaki, wilki. 3. Strefa stepowa – brak roślinności drzewiastej. Żyją tu m.in.: susły, wilki, lisy, orły, sokoły, myszołowy, przepiórki i cietrzewie. 4. Strefa podzwrotnikowa – w strefie tej przeważają lasy liściaste i iglaste. Żyją tu m.in. kozice, koziorożce, nietoperze, żmije kaukaskie i węże Eskulapa. Niedźwiedź zajmuje szczególne miejsce w kulturze rosyjskiej, a od czasu kiedy William Szekspir porównał Rosję do „niedźwiedzia z północy”, stał się symbolem Rosji. Młode tygrysy syberyjskie Kozice górskie

16 Koniec Wykonała: Klaudia Płonka Źródła: https://pl.wikipedia.org http://portalwiedzy.onet.pl/ http://turystyka.wp.pl/ Matrioszki


Pobierz ppt "Rosja. Rosja rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google