Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKUTKI ZAŻYWANIA DOPALACZY. Czym tak naprawdę są dopalacze i jakie mają działania psychoaktywne? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKUTKI ZAŻYWANIA DOPALACZY. Czym tak naprawdę są dopalacze i jakie mają działania psychoaktywne? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy."— Zapis prezentacji:

1 SKUTKI ZAŻYWANIA DOPALACZY

2 Czym tak naprawdę są dopalacze i jakie mają działania psychoaktywne? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”. Nie znamy dawki bezpiecznej i śmiertelnej. Okazuje się, że nawet pierwsze zażycie może być tragiczne w skutkach.

3 Nazwa dopalaczy wzięła się stąd, iż podobnie jak dopalacze samolotowe zwiększają ciąg silnika maszyny, tak substancje te mogą nienaturalnie, ale szkodliwie zwiększać wydolność naszego organizmu. Zdaniem specjalistów z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, niektóre z „dopalaczy” i substancji wchodzących w ich skład działają podobnie do narkotyków. Przy długotrwałym i niekontrolowanym ich „zażywaniu” niemal pewne jest nie tylko uzależnienie, ale i wyniszczenie organizmu łącznie z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego, pracy serca, wątroby czy nerek, a w ostateczności mogą prowadzić do śmierci..

4 Dopalacze można podzielić na kilka typów: Napoje energetyzujące o działaniu pobudzającym Środki wzmacniające

5 Substytuty narkotyków (mieszanki)

6 Rośliny leśne (np. grzybki halucynogenne) Sterydy

7 Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem środków psychoaktywnych – zmiany w zachowaniu: Gwałtowne i niespodziewane zmiany nastroju (olbrzymi przypływ radości – smutek i silne przygnębienie, wyciszenie - silnie nieuzasadniona agresja). Brak kontaktu z otoczeniem. Problemy z koncentracją. Agresywna bądź ospała (mało kontaktowa) postawa wobec otoczenia. Dziwaczne formułowanie zdań i poglądów.

8 Zaczepianie obcych ludzi. Prezentowanie zachowań nieadekwatnych do sytuacji. Załamany głos lub jąkanie się, bełkotliwa mowa. Opóźnione odpowiedzi na zadane pytania. Wielokrotne powtarzanie jednego bądź ciągu słów. Wydawanie z siebie nic nie znaczących dźwięków. Podejmowanie ryzykownych zachowań (prowo- kowanie, wdawanie się w bójki, zaczepianie innych).

9 Bardzo spokojne (ociężałe- wręcz trudności w poru- szaniu się) bądź szybkie, gwałtowne ruchy ciała. Problemy z utrzymaniem równowagi, wpatrywanie się przez dłuższy czas w jeden punkt. Stany lękowe, dziwne myśli. Silne halucynacje. Utrata kontroli nad swoimi czynami- niekontrolowane „dziwne” zachowania.

10 J ak widać tych zmian w zachowaniu jest bardzo wiele. Można przypuszczać, iż każde zachowanie odbiegające od normalnych zachowań danej osoby może być spowodowane zażyciem jakichś środków psychoaktywnych.

11 Osoby, które sięgają po takie używki muszą liczyć się z :  Drastycznym pogorszeniem wyglądu.  Stygmatyzacją społeczną.  Problemami osobistymi, rodzinnymi, zdrowotnymi czy z prawem.  Odtrąceniem przez społeczeństwo, utratą przyjaciół.  Problemami z nauką czy pracą.  Trwałym kalectwem czy nawet śmiercią.

12 Zadajmy sobie zatem pytanie - dlaczego młodzież sięga po takie środki? Ponieważ: Czuje silny wpływ- presję- ze strony rówieśników. Ma problemy osobiste, emocjonalne, szkolne czy rodzinne. Chce zwrócić na siebie uwagę. Ma niskie poczucie własnej wartości, brak samoakceptacji. Ma konflikty w szkole lub w domu. Chce poczuć się „dorosłym”. Poszukuje mocnych wrażeń, wzmocnień swoich zachowań.

13 KILKA WIADOMOŚCI Z PRASY: Od początku stycznia 2015 r. w woj. śląskim zarejestrowano 905 przypadków zatruć dopalaczami (w porównaniu z 602 przypadkami w całym 2014 r.) (...) Najmłodsi z zatrutych mieli 10 lat. Problem zatruć dopalaczami narastał w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2014 roku było ponad dwa razy więcej zatruć niż w roku wcześniejszym. Z kolei od stycznia do czerwca 2015 r. dopalaczami zatruło się już więcej osób niż przez cały 2014 rok. Dramat w Solcu nad Wisłą na Mazowszu. Siedmiu nastolatków trafiło do szpitala, jeden z nich jest w stanie ciężkim. Jak informuje RMF FM nastolatkowie prawdopodobnie zatruli się dopalaczami. Na razie nie wiadomo jaki środek zażyli i skąd go wzięli.

14 W województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano w 2014 roku 161 przypadków podejrzeń zatruć dopalaczami. Tymczasem w 2015 roku – tylko do 31 maja – było ich już 129! Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo. W Rzeszowie zmarł 29-latek, który zażył niebezpieczne substancje. Tymczasem groźną truciznę wciąż można bez problemu kupić w internecie. Zmarł 32-letni mężczyzna z Kępna (woj. wielkopolskie), który prawdopodobnie zażył dopalacze - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski. Najprawdopodobniej po zatruciu tzw. dopalaczami zmarł w nocy z piątku na sobotę 20-letni chłopak w Łaziskach (Śląskie). (...). Chłopak w piątek wieczorem przyszedł do znajomych, mówiąc że wziął substancję psychoaktywną i źle się czuje. Ponieważ 20- latek czuł się coraz gorzej - mówił, że robi mu się słabo i gorąco, jego znajomi wezwali pogotowie. Przybyłym na miejsce ratownikom nie udało się skutecznie reanimować 20-latka.

15 PIERWSZA POMOC OSOBIE KTÓRA ZATRUŁA SIĘ DOPALACZAMI  WEZWANIE POGOTOWIA  KONTROLA FUNKCJI ŻYCIOWYCH, UTRZYMYWANIE KONTAKTU Z POSZKODOWANYM  JEŚLI POSZKODOWANY ZAŻYŁ DOPLACZACZ NIEDAWNO - MOŻNA WYWOŁAĆ WYMIOTY  KONTROLOWANIE TEMPERATURY POSZKODOWANEGO  JEŚLI TEMPERATURA JEST ZBYT WYSOKA (A MOŻE PRZEKRACZAĆ 40 STOPNI) SCHŁADZAMY POSZKODOWANEGO, MOŻEMY TAKŻE UMIEŚCIĆ GO W WANNIE Z ZIMNĄ WODĄ.

16

17

18 Prezentację przygotowała: M. Redestowicz


Pobierz ppt "SKUTKI ZAŻYWANIA DOPALACZY. Czym tak naprawdę są dopalacze i jakie mają działania psychoaktywne? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google