Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomorski Program Edukacji Morskiej. Hej żeglujże żeglarzu! Bezpieczeństwo na morzu i nad wodą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomorski Program Edukacji Morskiej. Hej żeglujże żeglarzu! Bezpieczeństwo na morzu i nad wodą."— Zapis prezentacji:

1 Pomorski Program Edukacji Morskiej

2 Hej żeglujże żeglarzu! Bezpieczeństwo na morzu i nad wodą

3 Bezpieczeństwo Żeglarstwo łączy ze sobą obcowanie z dwoma żywiołami wiatrem i wodą Zachowując uniwersalne zasady bezpieczeństwa minimalizujemy zagrożenia

4 Kamizelka ratunkowa – na morzu trzeba mieć ją zawsze! Typy kamizelek

5 Bezpieczeństwo - kilka rad Aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku należy stosować się do zasad: Nie biegać po kei i poruszać się uważnie Stosować zasadę „jedna ręka dla jachtu” Poruszać się po pokładzie od nawietrznej Powtarzać komendy i informować o ich wykonaniu Obserwować otoczenie i warunki atmosferyczne Utrzymywać porządek i usuwać usterki Nie krzyczeć i nie panikować – sternik wie co robi

6 Jak przygotować się do rejsu ?

7 Co jeszcze zabrać?

8 Ochrona przed słońcem Skóra. Na plażach i w ciepłych krajach należy stosować preparaty z wysokimi filtrami UV, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu. Osoby z jasną karnacją, rudymi lub blond włosami muszą sięgnąć po faktor co najmniej 50 ( a nawet 100), zaś z ciemnym fototypem urody - przynajmniej 30.

9 Chroń oczy! Promienie wpadające do oka mogą spowodować bolesne oparzenie rogówki, a więc trzeba nosić okulary ze szkłami pochłaniającymi nawet 90 % światła.

10 Meduzy Kontakt z nią może być nader nieprzyjemny. Jad znajdujący się w ich parzydełkach i na obrzeżu kapelusza wywołuje zatrucie, a nawet wstrząs alergiczny. Meduzy trudniej dostrzec niż jeżowce, dlatego trzeba bardziej uważać. Na szczęście w środku lata spotykane są rzadziej. Oparzenia przez meduzę rzadko bywają niebezpieczne, chociaż mogą powodować pieczenie i obrzęk.

11 Flagi na morzu Flagi nad morzem - ostrzegają cię przed potencjalnym zagrożeniem i wyznaczają bezpieczne miejsca kąpielowe.

12 Czerwono-żółta flaga Ta flaga wyznacza teren plaży pilnowany przez ratowników. Obszar pomiędzy czerwono-żółtymi flagami jest kąpieliskiem do pływania, na desce oraz pływania na dmuchanych elementach.

13 Flaga w biało-czarną szachownicę Flaga ta określa obszar wyznaczony przez ratowników do pływania na pojazdach wodnych tj. deskach surfingowych czy kajakach. Na tym obszarze nie wolno NIGDY pływać wpław.

14 Czerwona flaga Informuje o niebezpieczeństwie. NIGDY, pod żadnym pozorem nie wchodź do wody, jeżeli wywieszona jest czerwona flaga.

15 Pomarańczowy rękaw Flaga ta informuje o wietrze wiejącym od lądu. NIGDY nie pływaj na elementach dmuchanych, kiedy wywieszona jest ta flaga.

16 Prądy Są silnym nurtem wodnym wpływającym do morza, który może z łatwością porwać pływające osoby z płytkiej wody na głęboką. Prądy są szczególnie silne podczas większych fal, ale pojawiają się także u ujścia rzek, estuariów lub w miejscach ingerencji człowieka w przyrodę takich, jak wały przeciwpowodziowe lub falochrony.

17 Jak wydostać się z prądu morskiego? Jeżeli zostaniesz porwany przez prąd morski lub silny pływ zastosuj się do reguły 3 P: - Postaraj się uspokoić: Zachowaj zimną krew i spróbuj unosić się na wodzie. W żadnym wypadku nie płyń pod prąd, lecz, wzdłuż niego. - Podnieś rękę: Podnieś rękę dając sygnał pomocy. Jeżeli jest to możliwe spróbuj krzyknąć do kogoś na brzegu po pomoc. - Poczekaj na pomoc: Unoś się na wodzie i spokojnie czekaj na pomoc. Nie panikuj, ludzie toną w prądach morskich, ponieważ panikują. Stosuj się do wskazówek udzielanych przez ratownika. Jeżeli myślisz, że uda ci się płynąć - płyń wzdłuż brzegu do czasu aż poczujesz, że przestaje ciebie znosić, a następnie obierz kierunek do lądu

18 Ratownictwo morskie W Polsce ratowaniem ludzi na morzu zajmują się przede wszystkim dwie instytucje państwowe: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (zwana Służbą SAR) Marynarka Wojenna

19 Służba SAR Służba SAR w celu prowadzenia akcji ratowniczych ma do dyspozycji statki ratownicze typu SAR 1500, R17 oraz R27. Ponadto brzegowe stacje ratownictwa morskiego wyposażone są w samochody terenowe ciągnące łodzie ratownicze typu RIB. W celu prowadzenia akcji zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu przygotowane są dwa statki – MS "Kapitan Poinc" oraz MS "Czesław 2".

20 Marynarka Wojenna Marynarka Wojenna posiada okręty ratownicze na potrzeby swoich działań oraz dwa typy śmigłowców ratowniczych przystosowanych do pracy na morzu, PZL W-3RM Anakonda oraz Mi-14PS. Dodatkowo Morski Oddział Straży Granicznej wyposażony jest w statki typu SAR 1500, które również mogą być skierowane w rejon akcji ratowniczych na morzu.

21 Zadanie konkursowe Stosując się do poniższej instrukcji, zawiąż poprawnie na sobie węzeł ratowniczy. W tym czasie my przeprowadzimy krótkie szkolenie wśród uczestników naszego spotkania, jak wykonać ten węzeł, który może uratować życie!


Pobierz ppt "Pomorski Program Edukacji Morskiej. Hej żeglujże żeglarzu! Bezpieczeństwo na morzu i nad wodą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google