Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska-Curie Odkrywca Polonu i Radu Spis treści: Historia życia  Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne  Dzieciństwo w Polsce Dzieciństwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska-Curie Odkrywca Polonu i Radu Spis treści: Historia życia  Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne  Dzieciństwo w Polsce Dzieciństwo."— Zapis prezentacji:

1

2 Maria Skłodowska-Curie Odkrywca Polonu i Radu

3 Spis treści: Historia życia  Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne  Dzieciństwo w Polsce Dzieciństwo w Polsce  Studia na Sorbonie Studia na Sorbonie  Rad i Polon Rad i Polon  I wojna światowa i czasy powojenne I wojna światowa i czasy powojenne  Śmierć Śmierć Quiz  Pytania Pytania

4 Maria Skłodowska urodziła się jako piąte dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty. Jej rodzina miała prawo do posługiwania się herbem Dołęga. Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki i fizyki. Bronisława Boguska była dyrektorką prestiżowej warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Józef Skłodowski był szanowanym lubelskim pedagogiem. Drzewo genealogiczne

5 Dzieciństwo w Polsce Gdy Maria miała 10 lat rozpoczęła naukę na pensji dla dziewcząt, które ukończyła 12 czerwca 1882 r. Otrzymując złoty medal. Jej matka chorowała na gruźlicę i zmarła kiedy Maria miała 11 lat. W tym czasie zawarła ze swoją starszą siostrą Bronisławą umowę, że będzie ją wspierać finansowo w trakcie jej studiów medycznych w Paryżu, w zamian za podobne wsparcie za 2 lata. W związku z tym została guwernantką najpierw w prawniczej rodzinie z Krakowa, a następnie u ziemiańskiej rodziny Żórawskich, krewnych jej ojca, z którą to rodziną związała się na 2 lata. Zakochała się z wzajemnością w Kazimierzu Żórawskim, przyszłym wybitnym matematyku. Na początku 1890 roku, zgodnie z wcześniejszą umową, Bronisława, która kilka miesięcy wcześniej poślubiła Kazimierza Dłuskiego, zaprosiła ją do swojego paryskiego mieszkania, oferując pełne utrzymanie. Marii nie było jednak stać na czesne, poza tym liczyła wciąż na ślub z Kazimierzem Żórawskim, z którym widywała się w Warszawie. Z obu względów wróciła do ojca, u którego przebywała do jesieni 1891 roku, dorabiając sobie korepetycjami. Wreszcie, po ustawicznych naleganiach siostry i otrzymaniu listu od Kazimierza, w którym stanowczo z nią zerwał, zdecydowała się w październiku tego roku na wyjazd do Francji.

6 Studia na Sorbonie W Paryżu Maria Skłodowska zdała w 1891 r. jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r.

7 Rad i Polon w 1894 roku poznała swojego przyszłego męża, Francuza Pierre'a Curie, który był w tym czasie doktorantem w laboratorium Becquerela. Maria Skłodowska poślubiła go w 1895 roku. Dwa lata później przyszła na świat ich pierwsza córka Irène. Maria Skłodowska, początkowo z pomocą robiącego licencjat młodego chemika André- Louisa Debierne'a, rozpoczęła żmudną pracę rozdzielania rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwanie związku powodującego jej wysoką radioaktywność. Do zespołu tego dołączył później Pierre Curie. Badania te po 4 latach doprowadziły do odkrycia najpierw polonu, następnie dużo bardziej radioaktywnego radu, a także do wyjaśnienia prawdopodobnych przyczyn zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów. W 1903 r. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki i w tym samym roku przyznano jej też Nagrodę Nobla.

8 I wojna światowa i czasy powojenne W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych. Po wojnie uczona nadal szefowała Instytutowi Radowemu w Paryżu i jednocześnie jeździła po świecie, gdzie pomagała zakładać medyczne instytuty leczenia chorób nowotworowych. W 1932 r. z pomocą Prezydenta RP Ignacego Mościckiego jeden z pierwszych takich instytutów został założony w Warszawie (obecnie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie). Jego pierwszym szefem została siostra Marii Skłodowskiej-Curie, Bronisława. Maria ofiarowała nowej placówce gram radu, będący jej własnością. Był on podstawą rozpoczęcia działalności Instytutu.

9 Śmierć Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy na aplazję szpiku, czyli zanik el- ementów krwiotwórczych w szpiku kostnym, spo- wodowany najprawdopodobniej wysokimi dawkami promieniowania pochłoniętymi podczas badań nad promieniotwórczością.

10 Pytania 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

11 Pytanie nr 1 Jak nazywał się mąż Marii Skłodowskiej Curie ? a) a) Aldalbert b) b) Kristopher c) c) Pierre

12 Pytanie nr 2 Gdzie i kiedy urodziła się i umarła Maria Skłodowska Curie ? a)a)Urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934r. w Passy. b)b)Urodziła się 10 grudnia 1870r. w Gdańsku, zmarła 16 stycznia 1935r. W Paryżu. c)c)Urodziła się 25 marca 1883r. w Pile, zmarła 19 kwietnia 1933r. w Warszawie.

13 Pytanie nr 3 a) a) 1 b) b) 2 c) c) 3 Ile dzieci miała Maria Skłodowska Curie ?

14 Pytanie nr 4 Z jakich dziedzin Maria Skłodowska Curie dostała nagrody Nobla ? a) a) Z fizyki i chemii. b) b) Z matematyki i chemii. c) c) Z fizyki i biologii.

15 Pytanie nr 5 Co odkryła Maria Skłodowska Curie ? a) a) Brom i astat b) b) Krypton i gal c) c) Polon i rad

16 Pytanie nr 6 Na co zmarła Maria Skłodowska Curie ? a) a) Aplazje szpiku b) b) Zator tłuszczowy c) c) Fibromialgię

17 Pytanie nr 7 Ile lat miała Maria kiedy zmarła jej matka ? a) a) 20 b) b) 15 c) c) 11

18 Pytanie nr 8 W jakim czasie Maria Skłodowska Curie dostała nagrody Nobla ? a) a) Z fizyki w 1903r. i z chemii w 1911r. b) b) Z fizyki w 1906r. i z chemii w 1911r. c) c) Z fizyki w 1901r. i z chemii w 1911r.

19 Pytanie nr 9 Gdzie została pochowana ? a) a) Została pochowana w Warszawie. b) b) Została pochowana w Panteonie. c) c) Została pochowana w Paryżu.

20 Pytanie nr 10 Gdzie studiowała ? a) a) Na Uniwersytecie Jagiellońskim b) b) Na Sorbonie c) c) Na Harvardzie


Pobierz ppt "Maria Skłodowska-Curie Odkrywca Polonu i Radu Spis treści: Historia życia  Drzewo genealogiczne Drzewo genealogiczne  Dzieciństwo w Polsce Dzieciństwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google