Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nakrętki butelek PET – akcja społeczna, czyli jak można zrobić coś dla siebie i innych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nakrętki butelek PET – akcja społeczna, czyli jak można zrobić coś dla siebie i innych."— Zapis prezentacji:

1 Nakrętki butelek PET – akcja społeczna, czyli jak można zrobić coś dla siebie i innych.

2 Projekt edukacyjny realizowany przez grupę uczennic klasy III gimnazjum w składzie: Malwina Lórych, Magdalena Sieracka, Agnieszka Buchert, Anna Witkowska, Angelika Piotrowska, Sylwia Pawłowska, Patrycja Śliwa. Opiekun: mgr Iwona Grygiel

3 PET jest to skrót nazwy tworzywa sztucznego znanego od roku 1941, którego pełna nazwa brzmi politereftalan etylenu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zastosowano go do produkcji folii, a w końcu lat sześćdziesiątych do przetwórstwa wtryskowego.

4 Zalety tworzywa PET Tworzywo PET zyskało w ostatnich latach niezwykłą popularność. Jest: -wytrzymałe -odporne na tłuczenie -lekkie Może być stosunkowo łatwo przetwarzane z wykorzystywaniem praktycznie wszystkich metod recyklingu materiałów polimerowych.

5 Do czego używane jest tworzywo PET? Do produkcji naczyń, butelek, opakowań, obudów urządzeń elektronicznych. Przędzie się z niego włókna, z których produkuje się tkaninę polartec (polar). Otrzymuje się z niego surowiec do produkcji tkanin o własnościach mechanicznych zbliżonych do płótna.

6 Problem z opakowaniami PET w Polsce i na świecie -Butelka z plastiku stała się kłopotliwym odpadem. -Problem ten dotyczy wszystkich krajów globu ziemskiego wysoko uprzemysłowionych. -Produkcja opakowań plastikowych jest masowa i przewyższa możliwość selektywnej zbiórki odpadów. -Polacy opróżniają rocznie 110 tys. ton butelek, a jedna tona to 25 tys. sztuk, z czego roczny odzysk to ok. 50 tys. ton w skali kraju.

7 Recykling butelek PET Każdy z nas wyrzuca przeciętnie 66 plastikowych butelek. Nieprzetworzona butelka PET może rozkładać się nawet do 500 lat. Plastikowe butelki nie należą do najbezpieczniejszych opakowań – stanowią zagrożenie dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważny jest recykling!

8 Recykling Recykling - zbiórka, selekcja odpadów lub zużytych elementów i ponowne użycie odzyskanych ze śmieci surowców wtórnych lub wykorzystanie ich do produkcji nowych produktów.

9 Recykling butelek PET Recykling plastikowej butelki zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji. Następnie butelki w postaci sprasowanych bel trafiają do hal produkcyjnych. Tam poddawane są procesowi rozdrabniania na płatki. Na samym końcu dobrze wysuszone płatki trafiają do wytłaczarki. W wyniku całego procesu otrzymuje się regranulat PET, z którego powstają kolejne plastikowe opakowania lub inne użyteczne przedmioty.

10 Korzyści płynące z recyklingu PET - Redukcja ilości odpadów na wysypisku - Mniejsze obciążenie środowiska naturalnego - Ponowne wykorzystanie materiałów i surowców lub ich przetwarzanie na nowe Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru.

11 Akcja zbierania nakrętek od butelek PET Zbieranie plastikowych nakrętek to prosty sposób, aby komuś pomóc. Dlaczego akurat nakrętki? Zakrętka to jest coś, co ma każdy w domu. Zakrętki są kolorowe, ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń.

12 Za zebrane nakrętki można: - kupować wózki inwalidzkie oraz sprzęt pomagający w codziennym życiu osoby niepełnosprawnej - finansować drogie operacje i rehabilitacje - realizować remont szpitali, domów dziecka oraz hospicjów

13 Jakie nakrętki zbierać ? Zakrętki z płynów do spryskiwaczy Zakrętki z płynów do płukania, wybielaczy i innych chemicznych płynów Zakrętki z szamponów, balsamów, kremów, żeli i innych Zakrętki i wieczka po kawie, kakao i innych Pokrywki po odświeżaczach Wieczka po kremach Zakrętki po napojach z zatyczką Zakrętki i zatyczki po mleku Uchwyty po napojach 3-5 litrowych Zakrętki po kremach i bitej śmietanie

14 W naszej szkole już od kilku lat zbieramy nakrętki dla chorych dzieci. Postanowiłyśmy sprawdzić co sądzą mieszkańcy naszej miejscowości na temat akcji zbierania nakrętek od butelek. Poprosiłyśmy 50 mieszkańców Bukówca o wypełnienie krótkiej ankiety. Oto jej wyniki…

15 Pytanie pierwsze: Czy zbiera Pan/Pani nakrętki od butelek? Mieszkańcy naszej wsi w większości są zaangażowani w zbieranie nakrętek.

16 Pytanie drugie: Czy wie Pan/Pani ile kosztuje kilogram takich nakrętek? Zdecydowana większość mieszkańców nie orientuje się w cenie 1 kg nakrętek.

17 Pytanie trzecie: Czy w Państwa miejscowości są podjęte działania związane ze zbiórką nakrętek? Jeśli tak to gdzie? Większość ankietowanych wie, że są podjęte działania dotyczące zbiórki nakrętek. Jako miejsce zbiórki wskazywano szkołę i przedszkole.

18 Pytanie czwarte: Czy spotkał się Pan/Pani z akcjami zbierania nakrętek w zamian np. za wózek inwalidzki dla chorego dziecka? Mieszkańcy naszej wsi mają świadomość, że zebrane nakrętki pozwolą uzyskać środki na pomoc potrzebującym dzieciom.

19 Zapamiętaj! 1kg nakrętek = 70 groszy 1 kg surowca = 300-500 nakrętek 1 wózek inwalidzki = 6 ton surowca 50 kg nakrętek = godzina rehabilitacji!

20 „ Kiedy człowiek z całego serca stara się pomóc drugiemu pomaga równocześnie samemu sobie” Ralph Waldo Emerson

21 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji W projekcie udział brali: - Anna Witkowska - Sylwia Pawłowska - Agnieszka Buchert - Patrycja Śliwa - Malwina Lórych - Magdalena Sieracka - Angelika Piotrowska Opiekun: - mgr Iwona Grygiel


Pobierz ppt "Nakrętki butelek PET – akcja społeczna, czyli jak można zrobić coś dla siebie i innych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google