Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor prezentacji: Maciej Szymanowicz 1g. Biegunka Biegunka jest związana z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor prezentacji: Maciej Szymanowicz 1g. Biegunka Biegunka jest związana z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany."— Zapis prezentacji:

1 Autor prezentacji: Maciej Szymanowicz 1g

2 Biegunka Biegunka jest związana z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany kał składa się głównie z wody, a luźne wypróżnienia następują minimum dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętać należy, że biegunka może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i osób starszych, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Przyczyny wystąpienia biegunki: zakażenie bakteryjne zakażenie pasożytnicze zakażenie wirusowe Pojawienie się tego stanu chorobowego związane jest często z uczuleniem lub nietolerancją organizmu na niektóre składniki pożywienia.

3 Glistnica ( askarioza, robacznica)  Choroba pasożytnicza człowieka wywoływana przez glisty- pasożyty jelita cienkiego.  Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną.  Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta  Masowe inwazje pasożytów i powikłania powodują do 20000 zgonów rocznie na całym świecie.  Szacuje się, że około 1 miliard ludzi jest zarażonych tym pasożytem.  Najczęściej z zarażeniem można spotkać się w krajach z problemami z kanalizacją (Azja, Afryka).  W Europie i w Polsce glistnicę stwierdza się w bardzo rzadkich przypadkach.

4 Owsica (enterobioza)  To pasożytnicza choroba spowodowana przez nicienia - owsika ludzkiego występująca tylko u ludzi i przenoszona drogą pokarmową lub wziewną.  Owsica jest bardzo rozpowszechniona na świecie, szacuje się nawet ponad miliard przypadków zarażenia w ciągu roku.  Zarazić się można poprzez połknięcie lub wdychanie jaj.  Dorośli ludzie, ze względu na większą odporność, są mniej podatni na zarażenia. Jajeczka owsika ludzkiego Owsik ludzki

5 Tasiemiec nieuzbrojony  Wewnętrznie pasożytujący płaziniec, pasożyt człowieka i bydła rogatego.  Rozmnaża się wyłącznie u człowieka, który jest jego żywicielem ostatecznym.  Spotykany jest w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, a także na Filipinach, w Ameryce Centralnej i w Ameryce Południowej.  Zagnieżdża się w jelicie cienkim człowieka.  Osiąga od 4 do 15 m długości i 8-10 mm średnicy.  Wyposażony jest w 4 przyssawki na główce, dzięki którym przyczepia się do ściany jelita.  Tasiemiec nieuzbrojony wywołuje chorobę zwaną tasiemczycą lub teniozą, która objawia się ogólnym osłabieniem, utratą apetytu lub napadami wilczego głodu, chudnięciem lub nadwagą, nudnościami i biegunkami, a czasami zaparciami.  Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną.  Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta.

6 Tasiemiec uzbrojony ( soliter)  pasożyt przewodu pokarmowego człowieka i innych kręgowców  oprócz przyssawek posiada haczyki, za pomocą których przyczepia się do ścian jelita cienkiego  wywołuje chorobę nazywaną wągrzycą lub cysticerkozą ( jej objawy to między innymi: anemia, awitaminoza, ogólne osłabienie i bóle brzucha).  Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną.  Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta.

7 Zgaga  pieczenie występujące za mostkiem, pojawia się zwykle po posiłku.  Może być jednym z objawów innych stanów chorobowych struktur i układów znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej, między innymi:  serca,  osierdzia,  płuc,  opłucnej,  przepony,  przełyku,  żołądka,  trzustki,  wątroby  jelit

8 Wymioty  Przyczyną wymiotów jest najczęściej obciążenie żołądka nadmiarem treści pokarmowej.  Są one niekiedy wyrazem reakcji odruchowej w chorobach dwunastnicy, dróg żółciowych i trzustki oraz w niektórych chorobach chirurgicznych jamy brzusznej jak:  ostre zapalenie wyrostka robaczkowego  niedrożność przewodu pokarmowego  zapalenie otrzewnej.

9 Literatura http://www.ukladu-pokarmowego.choroby.biz/ http://yorkyoreczek.webpark.pl/images/phpJUw160_Glista_A.jpg http://www.wsse.krakow.pl/Files/Documents/php3prA7x_jaja%20owsikow.jpg http://www.pasozyty.com.pl/assets/images/fotki/Enterobius_vermicularis_owsi ki_ludzkie_owsik_owsica_uklad_pokarmowy_pasozyt.jpg http://www.bez-pasozytow.com.pl/wp- content/uploads/2009/05/taenia_saginata_tasiemiec_nieuzbrojony1.gif http://www.macierz.org.pl/uploads/images/TasiemiecGlowka.jpg http://www.choroby.szczytno.pl/zd/6.jpg http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR6/C0604/20060419-QZD09001- QCP05092-24-b_tapeworm1.jpg

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Autor prezentacji: Maciej Szymanowicz 1g. Biegunka Biegunka jest związana z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google