Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Konserwanty w pożywieniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Konserwanty w pożywieniu"— Zapis prezentacji:

1 1.Konserwanty w pożywieniu
2.Choroby Jakub & Wojtek ©

2 modyfikowana genetycznie
Żywność żywność syntetyczna ekologiczna funkcjonalna modyfikowana genetycznie

3 Zakresy numerów listy chemicznych dodatków do żywności
100–199 Barwniki 200–299 Konserwanty 300–399 Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości 400–499 Emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp. 500–599 Środki pomocnicze 600–699 Wzmacniacze smaku 900–999 Środki słodzące, nabłyszczające i inne 1000–1999 Stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne

4 Konserwanty Konserwant– związek chemiczny lub mieszanina związków, powodująca przedłużenie przydatności do spożycia produktów spożywczych i przemysłowych.

5 Polepszacze smaku Substancje naturalne pozyskiwane są z roślin lub materiałów pochodzenia zwierzęcego np. wanilia otrzymywana jest z lasek wanilii. Substancje o aromacie identycznym z naturalnym tworzone są w specjalistycznych laboratoriach gdzie analizuje się cząsteczki aromatów naturalnych, a następnie wiernie je odtwarza. Barwniki i aromaty syntetyczne powstają w oparciu o cząsteczki naturalne, które są modyfikowane by jeszcze bardziej wzmocnić smak i zapach. Niestety jest to bardzo liczna grupa, coraz częściej stosowana ze względu na niską cenę produkcji.

6 Przykładowa etykieta

7 Barwniki Barwniki spożywcze – chemiczne dodatki do żywności nadające lub przywracające barwę produktom spożywczym.

8 Choroby związane z odżywianiem
Jadłowstręt psychiczny (anoreksja)- zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14. a 18. rokiem życia.Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona prowadzi do śmierci w około 10% przypadków.

9 Choroby związane z odżywianiem
Bulimia (żarłoczność psychiczna)-zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

10 Choroby związane z odżywianiem
Ortoreksja - patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności. Osoby dotknięte ortoreksją unikają spożywania określonych pokarmów ponieważ uważają, że są one szkodliwe dla zdrowia. Codzienna aktywność osoby chorej na ortoreksję zostaje zdominowana przez czasochłonne planowanie, kupowanie oraz przygotowywanie posiłków. Ortoreksja nie jest jednostką uwzględnioną w aktualnie obowiązujących klasyfikacjach chorób i zaburzeń psychicznych zwyczajowo jest jednak umieszczana wśród innych zaburzeń odżywiania.


Pobierz ppt "1.Konserwanty w pożywieniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google