Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 marca 2016. Chcąc zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości, w dniu 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to jedna z najczęstszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 marca 2016. Chcąc zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości, w dniu 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to jedna z najczęstszych."— Zapis prezentacji:

1 1 marca 2016

2 Chcąc zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości, w dniu 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci, to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia.

3

4 Przeprowadzone badanie stanu zdrowia Polaków, wykazało, że 62% mężczyzn i 50% kobiet w wieku 20 – 74 lat – według wskaźnika BMI ma nadwagę lub jest otyła. Alarmujące są również wyniki wśród dzieci 16% ma problem ze zbyt dużą wagą. Główną przyczyną epidemii otyłości jest nadmierna konsumpcja zbyt tłustych, kalorycznych pokarmów. Wskaźnik masy ciała (BMI = ciężar masy ciała/wzrost 2 )

5

6 Dzieci przyzwyczajone do jedzenia zapiekanek, hamburgerów, chipsów, nie chętnie będą sięgały po sałatki warzywne czy owocowe. Rzadkością w wielu rodzinach są domowe obiady. Zamiast zupy czy drugiego zamawia się dzieciom pizzę, kebab.

7 Rodzice nie szykują kanapek do szkoły, w zamian dzieci dostają pieniądze, aby sobie coś kupić, z reguły są to batoniki, chipsy czy słodzone gazowane napoje. Wysokokaloryczna dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowi poważne zagrożenie dla organizmu.

8 Problemy zdrowotne wynikające z otyłości prowadzą do: chorób układu krążenia, nowotworów (np. trzustki, jelita grubego), przeciążenia układu kostno-stawowego, zmian w stawach (biodrowych i kolanowych), nadciśnienia, miażdżycy, a także cukrzycy typu II.

9 Zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała poprzez aktywność fizyczną i styl życia to najprostsze metody walki z otyłością.

10 Otyłość dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwotna wynika z zachwiania bilansu kalorycznego czyli za mało jest wydatkowanej energii, a za dużo dostarczonej wraz z pożywieniem. W tym przypadku mówimy o tzw. dodatnim bilansie energetycznym. Otyłość wtórna jest następstwem chorób powodującym zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu. Wśród przyczyn otyłości możemy wymienić czynniki: dziedziczne, fizjologiczne, psychologiczne oraz z prowadzonym stylem życia.

11 Nie każdy jest w stanie sobie poradzić z otyłością. Lekarz lub dietetyk mogą pomóc we wprowadzeniu odpowiedniej diety.

12 http;//www.medonet.pl/zdrowie/zaburzenia-odzywiania/epidemia-otylosci,artykul,1671854.html-11.02.2016 http;//wyborcza.pl/1,75478,17954018,Co_piate_dziecko_w_szkolnym_ma_nadwage_Jak.html -11.02.2016 http://www.psse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/559-europejski-dzien-walki-z-otyloschttp://www.psse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/559-europejski-dzien-walki-z-otylosc - 11.02.2016


Pobierz ppt "1 marca 2016. Chcąc zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości, w dniu 1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to jedna z najczęstszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google