Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 W roku szkolnym 2011/12 rozpoczęliśmy w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie cykl spotkań czytelniczych w ramach Szkolnego Programu Wychowawczego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " W roku szkolnym 2011/12 rozpoczęliśmy w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie cykl spotkań czytelniczych w ramach Szkolnego Programu Wychowawczego."— Zapis prezentacji:

1

2  W roku szkolnym 2011/12 rozpoczęliśmy w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie cykl spotkań czytelniczych w ramach Szkolnego Programu Wychowawczego „Cały Zakręt czyta dzieciom”. Akcję prowadzimy do dnia dzisiejszego.  Inspiracją do rozpoczęcia programu była kampania Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.  Czytając głośno teksty literackie chcieliśmy pokazać naszym uczniom piękno świata książek i zaszczepić w nich zamiłowanie do czytania.  Do udziału w programie zapraszaliśmy : pisarzy, poetów, twórców kultury, przedstawicieli władz gminnych, osoby znane w społeczności lokalnej, aktorów, rodziców, byłych pracowników szkoły, absolwentów.

3  znani aktorzy,  rodzice,  starsi uczniowie,  przyjaciele szkoły.

4 12 luty 2012r. Zaprosiliśmy do programu znanych aktorów, aby dzięki swojemu talentowi przenieśli nas w świat książek. „Czytanie książek to bardzo ważna sprawa” - słowa czytających gości Państwa : Tamary Arciuch i Bartosza Kasprzykowskiego, zapadły wszystkim głęboko w pamięć.

5 Po głośnym czytaniu nie mogło zabraknąć czasu na autograf. Uczniowie czekali w długiej kolejce, a nasi goście cierpliwie podpisywali zdjęcia i pamiętniki,

6 Na zakończenie wspólnego czytania trzeba wykonać pamiątkowe zdjęcie. Pod urokiem czytających gości Pani Tamary Arciuch i Pana Bartosza Kasprzykowskiego zostaliśmy na długi czas.

7 Czytanie dzieciom może być okazją do wspaniałej zabawy: 24 maja 2013r. Rok Juliana Tuwima i Entropia Słowa czyli Literacka Mapa Warszawy - inscenizacja wiersza „Rzepka”.

8 Rok Tuwima i Entropia Słowa stały się też okazją do włączenia do programu rodziców. Czytali uczniom fragmenty książki Agnieszki Frączek : „Rany Julek, czyli jak Julian Tuwim został poetą”, w dowcipny sposób przedstawiającą dzieciństwo i młodość poety.

9 Rok Tuwima i Entropia Słowa - Do udziału w programie warto zachęcać starszych uczniów. Gimnazjaliści młodszym kolegom prezentują sylwetkę poety, przy dźwiękach wesołych piosenek do wierszy Juliana Tuwima.

10 Okazją do głośnego czytania może być Światowy Dzień Pluszowego Misia. 25 listopada 2013 r. - spotkanie z Panem Jackiem Lenartowiczem, aktorem teatralnym i filmowym, a także sprawozdawcą sportowym.

11 Bohaterami czytelniczego spotkania były misie, a wybrane do przeczytania fragmenty książek opowiadały o przygodach sympatycznych, futrzanych pupilów takich jak: „Miś Uszatek”, „Nalle wesoły niedźwiadek”, „Kubuś Puchatek”.

12 Dla uczniów była to olbrzymia przyjemność móc podziwiać kunszt prawdziwego aktora nie tylko na ekranie, ale również w szkole, na żywo. Nasz gość przyznał, że jego ulubionymi książkowymi bohaterami byli : Winnetou z powieści K. Maya oraz Tomek Wilmowski z powieści A. Szklarskiego.

13 5 czerwca 2014r. Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza – zgodnie z zachętą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego sięgnęliśmy po tekst niełatwy, odległy w czasie, szczególnie dla uczniów Szkoły Podstawowej.

14 Aby oddać ducha Trylogii Sienkiewiczowskiej potrzebny był talent aktorski. Mamy nadzieję, że udało się nam zaszczepić w młodych słuchaczach chęć poznawania polskiej narodowej historii – barwnej, ciekawej, czasem tragicznej, ale bohaterskiej.

15 Uczniowie, rodzice, nauczyciele i goście zaprzyjaźnieni ze szkołą – wszyscy mówili jednym głosem : „Czytanie książek to wspaniała przygoda”

16 Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza zgromadziło dużą grupę rodziców chętnych do czytania swoim pociechom. Widoczne są pozytywne efekty działania naszego programu.

17  Są one ważnym punktem w naszym programie, sprzyjającym kształtowaniu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzaniu ich zainteresowań czytelniczych.

18 O wartości czytania i wiedzy zdobytej dzięki książkom najlepiej przekonują twórcy : spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Panem Stefanem Potockim, autorem książki „Droga miodowa” 15 luty 2013r.

19 Zasłuchane dziecięce buzie wystarczą zamiast najwspanialszej recenzji spotkania.

20 Przyjmujemy zaproszenia od zaprzyjaźnionych bibliotek -„Wesołe wierszowanie” z Panią Dorotą Gellner w PBW w Warszawie. Dedykacja od autora wpisana w pierwszej samodzielnie kupionej książce to prawdziwy dziecięcy skarb.

21 Na spotkania z pisarzami przyjeżdżamy bardzo chętnie. „Literackie wtorki” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie, a do czytania zachęcała dzieci Pani Małgorzata Strzałkowska.

22 9 marca 2015r. naszą szkołę odwiedziła poetka i pisarka Pani Stanisława Gujska. Zachęcała uczniów do czytania mówiąc: „Kochajcie książki. One ułatwią Wam naukę, rozwiną wyobraźnię, pozwolą dostrzec piękno świata”.

23 W czasie spotkania nie zabrakło też okazji, aby uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie – czytanie z podziałem na role.

24  Po czterech latach realizacji programu stwierdzamy, że imprezy czytelnicze są dla dzieci wielkim przeżyciem, inspirującym do sięgnięcia po książkę. Żywy odbiór czytanych tekstów utwierdza w przekonaniu, że nasze działania są potrzebne.

25  Biblioteka szkolna jest jedyną, z którą człowiek w ciągu swojego życia musi się zetknąć, dlatego powinna kojarzyć się dziecku z radością, z zabawą, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

26  „Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”.

27 Ostatnie wydarzenie w naszej bibliotece - „Ogólnopolskie wybory książek”; Uczniowie głosują na pozycje książkowe, które chcieliby czytać, jako lektury szkolne.

28 Tekst i realizacja: Anna Grzymkowska Zdjęcia : Agnieszka Sęczek, Anna Grzymkowska, Artur Mroczek


Pobierz ppt " W roku szkolnym 2011/12 rozpoczęliśmy w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie cykl spotkań czytelniczych w ramach Szkolnego Programu Wychowawczego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google