Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O ANDRZEJKACH PRAWIE WSZYSTKO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O ANDRZEJKACH PRAWIE WSZYSTKO"— Zapis prezentacji:

1 O ANDRZEJKACH PRAWIE WSZYSTKO
Opracowały: A.Witkowska, H. Ojcewicz

2 Tradycje naszych babć i dziadków
Od dawien dawna ludzie próbowali poznać przyszłość. Najstarszym sposobem na odkrycie przeznaczenia były wróżby. Oczywiście, duchy przodków najchętniej powracały na ziemię na początku adwentu i wtedy można było zapytać je, za pośrednictwem wróżb, o najbliższą przyszłość.

3 Tradycyjny wieczór wróżb to wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie.

4 Wierzono, iż święty Andrzej jest patronem panien chcących zmienić stan cywilny.

5 Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości

6 „Dziś ci wróży Katarzyna, jaka czeka cię dziewczyna.”
Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby i wypatrywali żony w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. „Dziś ci wróży Katarzyna, jaka czeka cię dziewczyna.”

7 Jednak dawne Katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych wróżb w przeddzień Świętego Andrzeja i z czasem uległy zapomnieniu. W niektórych rejonach Polski pozostał z nich tylko zwyczaj obdarowywania panien piernikowymi sercami.

8 Obecnie obydwa te obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja do zabawy w poznawanie swojego przeznaczenia.

9 Andrzejkowe przysłowia
Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja. Każda panna wzrok wytęża, by odnaleźć swego męża. Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie. Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.

10 Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.
Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!

11 Tradycyjne wróżby W wigilię świętego Andrzeja panny powinny pościć cały dzień, a wieczorem - dzięki wróżbom - mogą poznać przyszłego towarzysza życia.

12 Klucz do przyszłości „Nalejcie wosku na wodę, ujrzyjcie swoją przygodę.”

13 Czyj but pierwszy? Której but pierwszy przekroczy próg, ta może być pewna, że wkrótce wyjdzie za mąż.

14 A imię jego … Wycinano serce z papieru, na którym wypisywano imiona chłopców. Panny przekłuwały serce igłą - imię, na które trafiły, należało do przyszłego męża. Jeśli igła przekłuła puste miejsce, na małżeństwo trzeba było jeszcze poczekać. Wróżba z obierzyn z jabłek. Dziewczyny rzucały taką obierkę za siebie, a kształt, w jaki się ułożyła, miał wskazać pierwszą literę imienia przyszłego małżonka.

15 Skąd luby nadejdzie? Można wyjść przed dom i posłuchać, z której strony szczeka pies. Dodatkowo ze sposobu szczekania możemy dowiedzieć się co nieco o wieku i kondycji przyszłego małżonka. Głośne i mocne szczekanie zapowiada młodzieńca, skowyt - że mąż będzie chorowity, szczek chrapliwy - że narzeczony będzie stary.

16 Obrączka czy różaniec? Wróżba z kubkami
Należy je rozłożyć na stoliku i ukryć pod nimi przedmioty symbolizujące drogę życiową lub przyszły zawód I tak: obrączka wróży małżeństwo, pierścionek - zaręczyny, różaniec - zakon, kwiatek lub liść staropanieństwo, chleb lub klucze - dobrobyt, cukier - słodkie życie, liść bobkowy - sławę, pieniądze - bogactwo, serce przebite strzałą - nieszczęśliwą miłość

17 Magiczny ogień Pomyśl życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeśli zapałki będą się palić „ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli „od siebie”, będziesz musiała jeszcze poczekać na jego realizację.

18 Liczba parzysta oznaczała szybki ślub.
Kołki w płocie Wygląd ostatniego kołka miał też wywróżyć, czy ukochany będzie gruby, chudy, krzywy czy stary. Liczba parzysta oznaczała szybki ślub. Chcąc odkryć stan cywilny przyszłego męża panny liczyły kołki w płocie, szczeble w drabinie, drewienka na opał przyniesione do kuchni lub inne przedmioty, powtarzając: kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec... przy ostatnim dowiadywały się, jakiego stanu będzie ich przyszły mąż.

19 Wybieranie owoców Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jeśli wybierze jabłko, oznacza to, że będzie z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa - źle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.

20 Rzucanie karteczkami Jeśli chcemy poznać imię osoby, z którą spędzimy resztę życia należy wypisać na karteczkach imiona potencjalnych kandydatów na męża i rzucić je wszystkie równocześnie za siebie. Imię, znajdujące się na karteczce, która upadła najbliżej nas oznacza imię naszego partnera życiowego.

21 Na tym kończymy prezentację wybranych wróżb andrzejkowych
Na tym kończymy prezentację wybranych wróżb andrzejkowych. Przypominamy, że nie należy traktować ich poważnie lecz z przymrużeniem oka i wykorzystać do wesołej zabawy podczas andrzejek.

22 DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt "O ANDRZEJKACH PRAWIE WSZYSTKO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google