Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ"— Zapis prezentacji:

1 ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ
Pawlus Sylwia Kl. 3a TżiGD ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ

2 Do maszyn ułatwiających wykonywanie czynności korespondencyjnych w biurze zaliczamy:
Maszyny do pisania Aparaty do dyktowania Komputery Pomocnicze maszyny korespondencyjne

3 Maszyny do pisania można podzielić na:
Maszyny typowe o normalnym wałku Maszyny ze średnim wałkiem(stosowane są do sporządzania zestawień tabelarycznych na papierze) Maszyny z długim wałkiem(stosowane do sporządzania specjalnych wykazów, np. list płac.)

4 Oprócz zwykłych maszyn do pisania stosowane są maszyny o napędzie elektrycznym, wyposażone w specjalny silniczek elektryczny. Zaletą tych maszyn jest zmniejszenie wysiłku fizycznego maszynistki, zwiększenie szybkości pisania, jednakowa siła uderzenia czcionki.

5 Zalety maszyn: Cicho piszą Mają małe wymiary
Pewne funkcje wykonują automatycznie Pisanie nie wymaga wysiłku fizycznego Pisany tekst jest jednakowy pod względem barwy

6 Dla celów specjalnych wykorzystuje się:
Maszyny z klawiaturą specjalną np. do pisania nut. Maszyny do pisania z wymiennym kompletem czcionek, przystosowane do sporządzania formularzy, prospektów, druków.

7 Dyktafon stosowany również do środków techniki korespondencyjnej :
Dyktafon jest magnetofonem dostosowanym do potrzeb biurowych. Składa się on z aparatu zapisującego przystosowanego do nagrywania mówionego tekstu i aparatu odtwarzającego Aparaty odtwarzające wyposażone są w słuchawki stetoskopowe, urządzenia do regulowania szybkości dyktanda oraz nożne sterowanie taśmy

8 Dyktafon może być podłączony z aparatem telefonicznym
Zastosowanie dyktafonu w pracy biurowej likwiduje żmudne przygotowanie brulionów

9 Krajarki i Niszczarki:
Krajarki służą do likwidacji dokumentów, które straciły swoją wartość użytkową. Niszczarki tną dokumenty, a także mikrofilmy na wąski paski łącznie ze zszywkami i spinaczami. Przy nośnikach magnetycznych wykorzystywane są niszczarki dyskietek.

10 Bindowanie i Terombindowanie:
Bindowanie polega na przedziurkowaniu oprawionych kartek i połączeniu ich plastikowym lub drutowym grzbietem. Terombindowanie polega na oprawianiu kartek w gotowe, pełne okładki. Okładki łączy się z kartkami za pomocą kleju termicznego, znajdującego się na wewnętrznej stronie grzbietu okładki.

11 Laminowanie i zalaminowanie:
Laminowanie polega na zatapianiu w plastik pojedynczych dokumentów. Zalaminowane dokumenty są wodoodporne, trwałe i estetyczne.


Pobierz ppt "ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google