Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ"— Zapis prezentacji:

1 ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ

2 Środki techniki korespondencji obejmują maszyny ułatwiające wykonywanie czynności korespondencyjnych w biurze. Do maszyn tych zalicza się: -maszyny do pisania -aparaty do dyktowania (dyktafon) -komputery -pomocnicze maszyny korespondencyjne (maszyny do frankowania, otwierania kopert, składania korespondencji, do niszczenia akt, broszurowania).

3 Podstawowymi środkami techniki korespondencji są maszyny do pisania można je podzielić na: - maszyny typowe o normalnym wałku - maszyny ze średnim wałkiem - maszyny z długim wałkiem.

4 Oprócz zwykłych maszyn do pisania stosowane są o napędzie elektrycznym, wyposażone w specjalny silniczek elektryczny. Zaletą tych maszyn jest zmniejszenie wysiłku fizycznego maszynistki, zwiększenie szybkości pisania, jednakowa siła uderzenia czcionki. Mają one wiele zalet: - cicho piszą, - mają małe wymiary, - pewne funkcje wykonują automatycznie, - pisanie nie wymaga wysiłku fizycznego, - pisany tekst jest jednakowy pod względem barwy.

5 Dla celów specjalnych wykorzystywane są: - maszyny z klawiaturą specjalną np. do pisania nut, systemem Braillena - maszyny do pisania z wymiennym kompletem czcionek, przystosowane do sporządzania formularzy, prospektów, druków.

6 Do środków techniki korespondencyjnej zaliczamy także aparaty do dyktowania (dyktafony). Dyktafon jest magnetofonem dostosowanym do potrzeb biurowych. Składa się on z aparatu zapisującego, przystosowanego do nagrywania mówionego tekstu i aparatu odtwarzającego, z którego tekst przepisuje maszynistka.

7 Niszczarki tną dokumenty, a także mikrofilmy na wąski paski łącznie ze zszywkami i spinaczami. Przy nośnikach magnetycznych wykorzystywane są Niszczarki dyskietek (bezpyłowe).

8 Do oprawiania różnego rodzaju dokumentów takich jak foldery, ulotki reklamowe, katalogi, oferty itp. Służą bindownice i nowoczesne termobindownice

9 Wykorzystywane dokumenty np
Wykorzystywane dokumenty np. instrukcje, zarządzenia, regulaminy zabezpieczane są przed zniszczeniem przez laminowanie. Proces ten polega na zatapianiu w plastik pojedynczych dokumentów. Zalaminowane dokumenty są wodoodporne, trwałe i estetyczne.


Pobierz ppt "ŚRODKI TECHNIKI KORESPONDENCYJNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google