Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Aneta Musiał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Aneta Musiał"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Aneta Musiał
Środki techniki korespondencyjnej Wykonała: Aneta Musiał

2 Środki techniki korespondencji obejmują maszyny ułatwiające wykonywanie czynności korespondencyjnych w biurze. Do maszyn tych zalicza się: -maszyny do pisania -aparaty do dyktowania (dyktafon) -komputery -pomocnicze maszyny korespondencyjne (maszyny do frankowania, otwierania kopert, składania korespondencji, do niszczenia akt, broszurowania). Podstawowymi środkami techniki korespondencji są maszyny do pisania można je podzielić na: - maszyny typowe o normalnym wałku - maszyny ze średnim wałkiem - maszyny z długim wałkiem.

3 Maszyny ze średnim wałkiem stosowane są do sporządzania zestawień tabelarycznych na papierze formatu A4 w układzie poziomym i A3 w układzie pionowym i poziomym. Maszyny z długim wałkiem stosuje się do sporządzania specjalnych wykazów, np. list płac. Oprócz zwykłych maszyn do pisania stosowane są o napędzie elektrycznym, wyposażone w specjalny silniczek elektryczny. Zaletą tych maszyn jest zmniejszenie wysiłku fizycznego maszynistki, zwiększenie szybkości pisania, jednakowa siła uderzenia czcionki. Mają one wiele zalet: - cicho piszą, - mają małe wymiary, - pewne funkcje wykonują automatycznie, - pisanie nie wymaga wysiłku fizycznego, - pisany tekst jest jednakowy pod względem barwy.

4 Istnieje również możliwość programowania odstępu pomiędzy wierszami, gęstości zapisu, samoczynnego ustawiania odpowiednich marginesów, automatycznego powrotu do punktu pisania oraz automatyczny przeskok do początku wiersza. Dla celów specjalnych wykorzystywane są: - maszyny z klawiaturą specjalną np. do pisania nut, systemem Braillea - maszyny do pisania z wymiennym kompletem czcionek, przystosowane do sporządzania formularzy, prospektów, druków.

5 Do środków techniki korespondencyjnej zaliczamy także aparaty do dyktowania (dyktafony). Dyktafon jest magnetofonem dostosowanym do potrzeb biurowych. Składa się on z aparatu zapisującego, przystosowanego do nagrywania mówionego tekstu i aparatu odtwarzającego, z którego tekst przepisuje maszynistka. Aparaty odtwarzające wyposażone są w słuchawki stetoskopowe, urządzenia do regulowania szybkości dyktanda oraz nożne sterowanie taśmy. Dyktafon może być podłączony z aparatem telefonicznym w celu rejestracji przeprowadzonych rozmów lub do dyktowania tekstów przez telefon do innego pomieszczenia.

6 Zastosowanie dyktafonu w pracy biurowej likwiduje żmudne przygotowanie brulionów, absorbujące jednocześnie czas dwóch osób. Coraz częściej w biurach wykorzystywane są maszyny zwane także krajarkami. Urządzenia te służą do likwidacji dokumentów, które straciły swoją wartość użytkową. Niszczarki tną dokumenty, a także mikrofilmy na wąski paski łącznie ze zszywkami i spinaczami. Przy nośnikach magnetycznych wykorzystywane są niszczarki dyskietek (bezpyłowe).

7 Do oprawiania różnego rodzaju dokumentów takich jak foldery, ulotki reklamowe, katalogi, oferty itp. Służą bindownice i nowoczesne termobindownice. Bindowanie- polega na przedziurkowaniu oprawionych kartek i połączeniu ich plastikowym lub drutowym grzbietem. Terombindowanie - polega na oprawianiu kartek w gotowe, pełne okładki. Okładki łączy się z kartkami za pomocą kleju termicznego, znajdującego się na wewnętrznej stronie grzbietu okładki. Wykorzystywane dokumenty np. instrukcje, zarządzenia, regulaminy zabezpieczane są przed zniszczeniem przez laminowanie. Proces ten polega na zatapianiu w plastik pojedynczych dokumentów. Zalaminowane dokumenty są wodoodporne, trwałe i estetyczne.


Pobierz ppt "Wykonała: Aneta Musiał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google