Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura współczesna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura współczesna"— Zapis prezentacji:

1 Architektura współczesna

2 Styl międzynarodowy Styl międzynarodowy – prąd architektury modernistycznej, z którym często jest ona utożsamiana , rozwijający się od około 1922 w Europie, a później na całym świecie.

3 Brutalizm Brutalizm – nurt architektury późnego modernizmu powstały w końcu lat 40. XX wieku . Brutalizm zakładał że najważniejsze są: przestrzeń, konstrukcja i uwrażliwienie na właściwości zastosowanych materiałów.

4 Strukturalizm Strukturalizm- jest to ruch w architekturze i urbanistyce, który cechuje podporządkowanie budynków do ludzi, a nie ludzi do budynków. Charakteryzowała go nieułożoność i bardzo wyraźna „dziwaczność”.

5 Metabolizm Metabolizm - styl architektoniczny stworzony przez japońską grupę Metabolism, złożoną z modernistycznych architektów i urbanistów, uczniów Kenzō Tange i działającą od 1959 do lat 70. XX wieku.

6 Postmodernizm Postmodernizm — ogół prądów w architekturze przełomu XX i XXI w., następujących po modernizmie i odcinających się od jego koncepcji projektowych. W odróżnieniu od modernizmu postmodernizm nie ma ambicji awangardowych i przedkłada w architekturze komponowanie i kompilowanie nad poszukiwanie.

7 Dekonstruktywizm Dekonstruktywizm w architekturze, zwany także dekonstrukcją, to rozpoczęta w późnych latach 80. XX wieku kontynuacja architektury postmodernistycznej. Charakteryzuje się ideą fragmentacji, zainteresowaniem manipulacją pomysłami dotyczącymi powierzchni lub pokrycia konstrukcji, krzywoliniowymi kształtami, które służą zaburzeniu i przemieszczeniu takich elementów architektury jak konstrukcja szkieletowa oraz bryła. Końcowy efekt wizualny obrazowany przez budynki w wielu dekonstruktywistycznych „stylach” charakteryzuje się stymulującą nieprzewidywalnością i kontrolowanym chaosem.

8 Nowa Urbanistyka Nowa Urbanistyka ( nowa miejskość) - nurt urbanistyki zaliczany do postmodernizmu, ale różniący się od niego w znaczących punktach. Związany m.in. z postacią teoretyka urbanistyki i architekta Leona Kriera. Charakteryzuje się nawrotem do tradycyjnej, historycznej kompozycji miast. Miasta utrzymane w konwencji new urbanism posiadają plac centralny (rynek)- nowoprojektowany, lub rozwijane są w oparciu o istniejącą starówkę. Zabudowa projektowana jest kwartałowo.

9 Technicyzm Technicyzm – inaczej zwany architekturą hight-tech, skupia się na zagadnieniach nowoczesnych technologii.

10 Ekologizm Ekologizm -nurt oparty na ideach ochrony środowiska naturalnego, racjonalnego wykorzystywania energii nuklearnej.

11 Regionalizm Regionalizm- to styl, którego podstawa legła niezgoda na modernistyczne ujednolicenie. Obecnie stanowi on formę sprzeciwu wobec typowego , schematycznego budownictwa z wykonanych masowo prefabrykatów.

12 Neomodernizm Neomodernizm - styl architektoniczny przełomu XX i XXI w., nawiązujący do repertuaru form przestrzennych i detalu modernizmu, jednak w odłączeniu od jego idei społeczno-politycznych i zwykle urbanistycznych. Nierzadko neomodernistyczna jest tylko fasada budynku, co stoi w jawnej sprzeczności z modernistyczną ideą traktowania budynku jako całości.

13 Styl Blob Styl Blob-(ang. kropelka, kleks) - w architekturze lat 90. XX wieku i początku XXI wiekuplastyczna i fantazyjna forma przestrzenna dzieła architektonicznego, stworzona przy użyciu zaawansowanych technik CAD, także określenie stylu takiej architektury.

14 Koniec 


Pobierz ppt "Architektura współczesna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google