Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"— Zapis prezentacji:

1 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Olecku – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego ID grupy: 96/46_P_G1 Opiekun: Jadwiga Zdan Kompetencja: przedsiębiorczość Temat projektowy: Najlepsze dopiero przed nami, czyli co po gimnazjum? Semestr/rok szkolny: semestr V, 2011/2012

3 Za dwa miesiące otrzymamy świadectwa ukończenia gimnazjum i będziemy mogli pofrunąć dalej w świat… Dla wielu jednak pojawia się pytanie: Co dalej? Odpowiemy na nie właśnie tutaj!

4 Aby wybrać odpowiednią szkołę, musimy zastanowić się nad tym, co chcemy w życiu robić. To jest podstawa, która pozwoli nam obrać odpowiedni plan. Omawialiśmy to w poprzednim projekcie – Już dziś pomyśl o swojej przyszłości!.

5 Aby upewnić się jeszcze w swoich wyborach, zaprosiliśmy panie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Olecku, które zaprezentowały nam różne testy i gry przybliżające nasze usposobienie.

6 Dowiedzieliśmy się m.in. o takich pojęciach, jak: wewnątrzsterowność – świadomość decydo- wania o swoim losie i życiu, zewnątrzsterowność – oddawanie tej możliwo- ści innym, zdawanie się na szczęście.

7 Zawitał do nas także pan Robert Sienica, psycholog w naszym gimnazjum, który wygłosił wykład na temat stresu i jego wpływu na życie.

8 NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA Jeżeli już wiesz, jaki zawód wybrać, musisz zdecydować się na odpowiednią szkołę. Z rokiem szkolnym 2012/2013 wchodzi nowa podstawa programowa dla szkół ponadgim- nazjalnych. Wraz z nią zniknęło kilka typów szkół, jakie do tej pory można było wybrać. Aktualne możliwości przedstawiliśmy na diagramie.

9 GIMNAZJUM Trzyletnie liceum ogólnokształcące dla młodzieży Czteroletnie technikum dla młodzieży Trzyletnia szkoła zawodowa dla młodzieży Zawodowe kursy kwalifikacyjne dla dorosłych Edukacja pozaformalna i nieformalna MATURA EGZAMIN KWALIFIKACYJNY Szkoła ogólnokształcąca dla dorosłych od II klasy Szkoła ogólnokształcąca dla dorosłych od II klasy

10

11

12 SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE W OLECKU Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego; Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych; Zespół Szkół Technicznych; Zakład Doskonalenia Zawodowego.

13 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W OLECKU Adres: ul. Kościuszki 29, 19-400 Olecko. http://lo.olecko.pl Dostępnych miejsc: 120 w 4 oddziałach. Specjalizacje: dziennikarska, medyczna, politechniczna, ekonomiczna, europejska, psychologiczna, sportowa (do wyboru w II klasie liceum).

14 ZESPÓŁ SZKÓŁ LICEALNYCH I ZAWODOWYCH W OLECKU Adres: ul. Gołdapska 29, 19-400 Olecko. http://zsliz.olecko.pl Specjalizacje: liceum: edukacja policyjno-pożarnicza; technikum: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik geodeta, technik rolnik; szkoła zawodowa: kucharz.

15 ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W OLECKU Adres: Plac Zamkowy 2, 19-400 Olecko. http://zst.olecko.pl Specjalizacje: technikum: informatyczne, ekonomiczne, handlowe, budowlane, mechaniczne, usług fryzjerskich; szkoła zawodowa: sprzedawca, kucharz, mechanik monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, stolarz, murarz/tynkarz, piekarz, cukiernik, fryzjer, ślusarz, wędliniarz.

16 Do wyboru odpowiedniej placówki zachęcały także reprezentacje szkół w zorganizowanych przez nas targach edukacyjnych.

17

18

19

20

21 JAKI JEST NASZ WYBÓR? Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów klasy trzeciej naszej szkoły na temat przyszłej ścieżki edukacyjnej. Sprawdziliśmy sytuację wśród dziewcząt i chłopców, a także pod kątem naszej grupy. Oto wyniki.

22 Ścieżka edukacyjna po gimnazjum: 57% 7% a) dziewcząt Wybór dziewcząt

23 b) chłopców Wybór chłopców

24 Wybór ścieżki edukacyjnej w naszej grupie:

25 WNIOSKI Liceum jest dominującym typem szkoły ponadgimnazjalnej dla każdej z pytanych grup. Udział zasadniczych szkół zawodowych u chłopców jest 3,5 razy większy, niż u dziewcząt. Nikt z naszej grupy nie wybrał ZSZ. Zainteresowanie nauką w technikum jest prawie takie samo u chłopców i dziewcząt.

26 Bibliografia Liceum Ogólnokształcące w Olecku (http://lo.olecko.pl); Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku (http://zsliz.olecko.pl); Zespół Szkół Technicznych w Olecku (http://zst.olecko.pl); Zespół Szkół w Olecku (http://zs.olecko.pl). Ministerstwo Edukacji Narodowej (http://men.gov.pl).

27 Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google