Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNIKI ARTYSTYCZNE Oprac. Katarzyna Semla.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNIKI ARTYSTYCZNE Oprac. Katarzyna Semla."— Zapis prezentacji:

1 TECHNIKI ARTYSTYCZNE Oprac. Katarzyna Semla

2 TECHNIKI ARTYSTYCZNE Artyści stosują różne techniki tworzenia obrazów do przedstawienia różnych koncepcji. Niezależnie od tego, wszyscy pragną, abyśmy inaczej spojrzeli na świat i zastanowili się nad tym, co widzimy.

3 GARNCARSTWO Garncarstwo (zwane też ceramiką) – sztuka wytwarzania przedmiotów z gliny. Wilgotną glinę formuje się ręcznie lub przy pomocy koła garncarskiego. Następnie należy uformowany przedmiot wysuszyć, wypalić w wysokiej temperaturze, schłodzić, pomalować i pokryć glazurą (cienką warstwą szkła).

4 FRESKI Freski – malowidła ścienne, powstałe przez kładzenie na świeżym tynku farb rozpuszczonych w wodzie wapiennej.

5 RZEŹBA Rzeźbiarze najczęściej tworzą dzieła z kamienia, drewna, ale mogą też tworzyć posągi czy małe figurki z gliny .

6 FARBY OLEJNE Farby olejne zostały wynalezione w Europie około XV w. Łatwo się mieszały, dzięki czemu artyści mogli tworzyć niezwykłe efekty światłocienia.

7 AKWARELE Akwarele to farby wykonane z pigmentów (barwników) wymieszanych z wodą. Używa się ich do tworzenia delikatnych, pastelowych, rozmytych kolorów na delikatnym papierze.

8 PASTELE (od XVIII w.) Technika ta polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem.

9 WITRAŻ Od czasów średniowiecza (V – XV w.), w Europie do ozdabiania kościołów i innych budowli stosowane było kolorowe szkło. Witrażowe okna wykonywane były z kawałków różnobarwnego, odpowiednio wyciętego szkła, połączonych ołowianymi ramami.

10 LITOGRAFIA (od 1798) Litografia to sposób na stworzenie wielu kopii obrazu. Najpierw, na kamiennej płycie, rysowany jest woskiem obraz. Następnie polewa się go tuszem, który pozostaje na wosku. Potem do kamienia przykłada się kartki papieru, na których odbija się tusz.

11 ODLEW Odlewanie to sposób wytwarzania przedmiotów metalowych. Rudy (skały zawierające metal) są kruszone i wypalane w celu uwolnienia metalu, który następnie jest topiony i wlewany do form. Po wystudzeniu – zastyga i przyjmuje kształt formy.

12 KOLAŻ Technika kolażu wzięła swoją nazwę od francuskiego słowa „coller „ czyli przyklejać. Polega na naklejaniu różnego rodzaju materiałów do deski, płótna lub papieru.

13 ILUSTROWANIE Ilustrowanie to dodawanie obrazków do tekstu. Ilustracje mogą dostarczać czytelnikowi dodatkowych informacji, pobudzać wyobraźnię lub tworzyć szczególny nastrój.

14 KOŁO BARW Trzy barwy podstawowe to: czerwona, żółta i niebieska. Zmieszane razem w różnych kombinacjach tworzą pomarańczową, zieloną i fioletową. W kole barw jedna barwa podstawowa znajduje się naprzeciw mieszaniny dwóch pozostałych barw podstawowych. Takie pary barw nazywamy barwami dopełniającymi.

15 TWORZENIE BARW W przeszłości pigment (kolor farby) pochodził z naturalnych substancji, np. z wyciągów z roślin. Dzisiaj większość pigmentów powstaje na bazie syntetycznych barwników. Współczesne barwy wytwarzane są w wielu odcieniach, powstałych z kombinacji barw podstawowych, a także z koloru białego i czarnego. To wystarczy, aby uzyskać wszystkie kolory występujące w przyrodzie.

16 BIBLIOGRAFIA Wiedza o świecie. Kultura i sztuka. Warszawa 2008
www. google.pl/images:grafiki


Pobierz ppt "TECHNIKI ARTYSTYCZNE Oprac. Katarzyna Semla."

Podobne prezentacje


Reklamy Google