Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane techniki wykonywania ozdób i przedmiotów z papieru

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane techniki wykonywania ozdób i przedmiotów z papieru"— Zapis prezentacji:

1 Wybrane techniki wykonywania ozdób i przedmiotów z papieru
Papieroplastyka to przestrzenna technika, której tworzywem jest papier lub cienki karton użyty do kształtowania bryły. Z papieru możemy utworzyć bardzo skomplikowane kształty.

2 Techniki stosowane w papieroplastyce:
a) Origami klasyczne, modułowe

3 b) technika tea bags - to technika origami polegająca na składaniu małych kwadratów według wzoru, w zasadzie powinny być to kwadraty z papierowych torebek po herbatkach

4 c) technika Iris folding - technika ta pochodzi z Holandii polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru. W centrum wzoru jest oczko tzw. „iris”, które wyklejamy najczęściej holograficznym papierem. Iris można wykorzystać do robienia kartek, tematycznych obrazków, ozdabiania pudełek itp.

5 d) technika quiling - technika układania obrazków z rolowanych pasków kolorowego papieru.

6 e) technika scrapbooking - sztuka ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi.

7 f) technika decoupage - technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa)

8 g) papierowa wiklina - technika, dzięki której ze zwykłych, codziennych gazet, stworzyć można eleganckie i efektowne koszyki lub ozdoby, łudząco podobne do tradycyjnych wiklinowych.

9 h) trójwymiarowe kartki.

10 Przykładowe prace z papieru – jedną wybraną należy wykonać w domu

11 1. kartki ozdobne na uroczystości – z okazji urodzin, walentynkowa, itp.

12 2. Zakładka do książki

13 Potrzebne materiały : - Bazę do zakładki (prostokąt o wymiarach 13cm x 5cm) - Papier ozdobny numer 1 (ten w motylki) również prostokąt 13cm x 5cm oraz 4cm x 4cm - Papier ozdobny numer 2 (ten w kwiatki) prostokąt 4cm x 6cm - Papier jednokolorowy (u mnie szary) 6,5cm x 4,5cm oraz 4,5cm x 4,5cm - Kawałek tasiemki - Taśmę dwustronną / klej - Nożyczki - 2 koraliki (u mnie małe motylki wycięte dziurkaczem ozdobnym ale jeśli nie masz to koraliki zastąpią je idealnie) - Dziurkacz

14 Krok 1. Zaczynamy od prostokątnej bazy (13cm x 5cm)
Krok 1. Zaczynamy od prostokątnej bazy (13cm x 5cm). U góry na środku musisz zrobić dziurkę dziurkaczem. Następnie z obu stron na górze odmierz od krawędzi po 1cm oraz po bokach po 1,5cm. Połącz te punkty i odetnij powstałe po bokach trójkąty.

15 Krok 2. Na papier jednokolorowy (u mnie szary) o wymiarze 4,5cm x 6,5cm naklej papier ozdobny nr 1 o wymiarach 4cm x 6cm, następnie na papier o wymiarach 4,5cm x 4,5cm naklej papier ozdobny nr 2 o wymiarach 4cm x 4cm.

16 Krok 3. Naklej oba elementy na bazę, a pomiędzy nie naklej wstążeczkę.

17 Krok 4. Z tej samej tasiemki zrób kokardkę i przyklej ją na środku
Krok 4. Z tej samej tasiemki zrób kokardkę i przyklej ją na środku. Kawałek tasiemki zwiąż także na supełek w dziurce od dziurkacza. Możesz zakładkę dodatkowo ozdobić.

18 Krok 5. Na końcu wstążeczki naklej motylki lub koraliki

19 Krok 6. Na odwrocie naklej papier ozdobny nr 1 postępując z nim tak samo, jak w kroku 1 (musi mieć identyczne wymiary, jak baza zakładki i dziurkę na środku). Przykryje on wstążeczkę z drugiej strony.

20 3. Pudełko na zdjęcia

21 Do jego wykonania będziesz potrzebować:
- Bazę główną - Bazę w innym kolorze - Papier ozdobny - Klej / taśmę dwustronną - Nożyczki - Linijkę - Napis (możecie wydrukować na kolorowym papierze) - Ozdoby (u mnie 4 perełki i biedronka) 

22 Krok1. Bazę główną wytnij i zagnieć według szablonu: 

23

24 Krok 2. Na zdjęciu widzisz dwa małe prostokąty
Krok 2. Na zdjęciu widzisz dwa małe prostokąty. Naklej na nie od spodu taśmę dwustronną i sklej w miejscu widocznym na poniższym zdjęciu (te granatowe linie trzeba skleić razem). Zrób to samo z drugiej strony pudełka.

25 Krok 3. Musi powstać coś takiego, jak na poniższym zdjęciu
Krok 3. Musi powstać coś takiego, jak na poniższym zdjęciu. Następnie naklej taśmę dwustronną na klapkę pudełka. Ważne, żeby taśma nie była szersza niż ta część, do której chcesz ją przykleić. Sklej miejsca oznaczone na zdjęciu granatową linią. Zrób to z obu stron pudełka.

26 Po prawidłowym sklejeniu wyjdzie Ci takie pudełeczko:

27 Krok 4. Teraz musisz zabrać się za ozdobienie
Krok 4. Teraz musisz zabrać się za ozdobienie. Będziesz do tego potrzebować 3 prostokątów z drugiej bazy o wymiarach: 14,6x10,4cm  14,6x6,6cm oraz 14,6x5,4cm oraz 3 prostokątów z papieru ozdobnego o wymiarach: 14x9,8cm  14x6cm oraz 14x4,8cm. Sklej bazy z papierami ozdobnymi, tak aby baza tworzyła ramkę.

28 Krok 5. Przyklej papier ozdobny na wcześniej zrobione pudełko.

29 Krok 6. Teraz musisz zająć się napisem na pudełeczko
Krok 6. Teraz musisz zająć się napisem na pudełeczko. Napisy na pudełka możesz wydrukować na papierach pobranych z internetu. Ważne przy tym jest to, żeby najpierw zrobić napis i wydrukować, a później dobrać kolorystycznie bazy i papier ozdobny. Przyklej napis na pudełko.


Pobierz ppt "Wybrane techniki wykonywania ozdób i przedmiotów z papieru"

Podobne prezentacje


Reklamy Google