Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODAJ DALEJ DECOUPAGE – PIERWSZE KROKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODAJ DALEJ DECOUPAGE – PIERWSZE KROKI"— Zapis prezentacji:

1 PODAJ DALEJ DECOUPAGE – PIERWSZE KROKI
Warsztaty decoupage zrealizowano 20 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy dzięki dofinansowaniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Uczestniczyły: GBP Koszarawa, GBP Radziechowy-Wieprz, GBP Ujsoły

2 DEFINICJA: Dekupaż, Decoupage (fr. découpage i, de.ku.paʒ) — technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa)[1]. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Źródło: Wikipedia.

3 CO ZDOBIMY? Technika decoupage nadaje się do zdobienia…wszystkiego, a więc wykorzystujemy: drewno, plastik, metal, szkło, tekturę, produkty drewnopochodne itd.

4 JAKIE NARZĘDZIA BĘDĄ POTRZEBNE?
Papier ścierny 220 do szlifowania Miseczki i słoiki do mieszania farb, nabierania kleju, lakieru, Pędzle – płaskie syntetyczne różnej szerokości, Suszarka do włosów – niekoniecznie ale zdecydowanie skraca czas zdobienia przedmiotu,

5 JAKIE MATERIAŁY? Przedmiot który chcemy ozdobić – w naszym przypadku drewniana skrzynka – może nam posłużyć np. jako pojemnik na herbatę, Różnokolorowe bejce wodne do drewna – jeżeli zdobimy drewniane przedmioty, Farby akrylowe – zwłaszcza biała – używana zawsze jako podkład pod serwetki, Serwetki – zwykłe, specjalne, jakie kto lubi, Klej – najlepiej do decoupage – optymalna konsystencja i czas schnięcia, Lakier – najlepiej specjalny do decoupage – optymalna konsystencja, czas schnięcia i odporność na ścieranie, Tasiemki, wstążeczki itd.

6 STANOWISKO PRACY Zabezpieczamy stół np. folią – jest więcej niż pewne, że w trakcie pracy ubrudzi się farbami, klejem lub lakierem, Nawet jeżeli będziemy bardzo uważać to i tak nie unikniemy plam na ubraniu – warto założyć fartuch albo w ogóle przebrać się w rzeczy, których nie będzie nam żal jeżeli ulegną poplamieniu, Warto mieć w pobliżu bieżącą wodę – do mycia rąk i płukania pędzli – używane podczas zdobienia farby bazują na wodzie i łatwo je spłukać dopóki nie wyschną.

7 PIERWSZY KROK Wybieramy przedmiot do zdobienia (u nas przykładowo była to skrzyneczka drewniana) wymyślamy koncepcję, wypracowujemy wizję, Dobieramy serwetkę

8 PRZYGOTOWUJEMY PRZEDMIOT
Powierzchnia, którą będziemy ozdabiać musi być gładka – w tym celu szlifujemy, polerujemy nasze skrzyneczki papierem ściernym o ziarnie 220. Przeszlifowane skrzyneczki oczyszczamy z pyłu za pomocą pędzla, Ważne aby po każdym etapie prac myć ręce, odrobina pyłu pozostałego po pracach przygotowawczych może nam zepsuć efekt końcowy jeżeli upaćkamy sobie przedmiot na etapie np. klejenia serwetki.

9 DOBÓR KOLORÓW To jest moment w którym wybieramy kolory dla naszego przedmiotu. Do skrzynek użyjemy bejc wodnych w różnych kolorach. Bejce można ze sobą mieszać w celu uzyskania pożądanego odcienia. Kolor bejcy (a w przypadku innych niż drewno materiałów, farby akrylowej) warto dobrać tak, aby korespondował z kolorami wybranej przez nas serwetki. Już na tym etapie warto przewidzieć dobór takich elementów jak wstążeczki, tasiemki itp.

10 JAK MALOWAĆ. 1. MALOWANIE 2. SUSZENIE 3. SZLIFOWANIE
JAK MALOWAĆ? 1.MALOWANIE 2. SUSZENIE 3. SZLIFOWANIE! To kolejność, którą musisz zachować przy każdej kolejnej warstwie bejcy! WAŻNE! Bejce i kolorowe farby akrylowe nakładamy na przedmiot pomijając miejsca, na które będziemy naklejać serwetkę, w przeciwnym razie kolor przebije przez cienki papier! Tło pod serwetkę wykonujemy z białej farby akrylowej. Nanosimy pierwszą warstwę bejcy, suszymy przedmiot, a następnie szlifujemy. W razie potrzeby nakładamy kolejną warstwę, suszymy i szlifujemy i tak aż do osiągnięcia pożądanego odcienia.

11 NAKLEJANIE SERWETKI! Powierzchnię, na którą będziemy naklejać serwetkę malujemy cienką warstwą białej farby akrylowej – suszymy. Nakładamy cieniuteńką warstwę kleju, Rozwarstwiamy chusteczkę (standardowa składa się z 3 warstw papieru!), dokładnie i delikatnie nakładamy na klej, Nabieramy kleju na pędzel i zdecydowanymi ale delikatnymi ruchami rozprowadzamy go na serwetce zaczynając od jej środka. W sumie nakładamy 3 warstwy kleju, każdą suszymy dokładnie Trzecią warstwę suszymy i szlifujemy delikatnie papierem ściernym

12 Lakierowanie Czas na lakierowanie przedmiotu,
Nakładamy co najmniej 3 warstwy lakieru, suszymy i polerujemy każdą z nich. Ostatniej warstwy lakieru nie polerujemy! Im więcej warstw lakieru tym przedmiot trwalszy i ładniejszy.

13 Na zakończenie Na koniec możemy dodać wstążki, tasiemki, cekiny dobrane kolorystycznie.

14

15 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "PODAJ DALEJ DECOUPAGE – PIERWSZE KROKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google