Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA ŻYCIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA ŻYCIA."— Zapis prezentacji:

1 WODA ŻYCIA

2 Co to jest woda?

3 H2O jako związek chemiczny
Związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowyc h w stanie ciekłym.

4 Woda jako ciecz Woda występuje w 3 stanach skupienia cząsteczek. Stan ciekły . Stan gazowy. Stan stały skupienia. Woda w stanie ciekłym występuje w postaci cieczy, która jest jednym z podstawowych składników ludzkiego organizmu.

5 Pod postacią lodu Drugim ze stanu skupienia cząsteczek wody jest stan stały. Woda w wyniku działania niskiej temperatury skupia swoje cząsteczki w wyniku czego powstaje zjawisko przyrodnicze nazywane lodem.

6 Para- stan gazowy Ostatnim ze stanów skupienia cząsteczek wody jest stan gazowy. H2O w wyniku wysokiej temperatury zaczyna parować. Następstwem czego jest skraplanie.

7 Opady !

8 Tworzące chmury kryształki lodu lub dwie krople wody są czasami tak duże, że nie mogą się utrzymać w powietrzu i spadają na ziemię w postaci opadów.

9 Deszcz Pierwszym z rodzajów opadów jest deszcz.
Deszcz to opad kropel wody , których średnia wynosi od 0,5 do 5 milimetrów.

10 Śnieg Drugim z rodzajów opadów jest śnieg.
Śnieg to opad delikatnych płatków utworzonych z kryształków lodu.

11 Grad Ostatnim z rodzajów opadu jest grad.
Grad są to grudki lodu najczęściej o średnicy od 5 do 50 milimetrów.

12 Czas na osady!

13 Czasami krople wody lub kryształki lodu tworzą się bezpośrednio na powierzchni ziemi, roślin i przedmiotów. Zjawiska te zachodzą wtedy, gdy temperatura powietrza nagle się obniża.

14 Rosa Rosa są to krople wody powstałe w wyniku skraplania się pary wodnej na chłodzonym podłożu.

15 Szadź Szadź są to drobne kryształki lodu, które tworzą się z pary wodnej na powierzchni ziemi.

16 Szron Szron powstaje, gdy krople wody zamarzają po zetknięciu się z zimną powierzchnią.

17 Obieg wody w przyrodzie!

18 Obieg wody w przyrodzie to proces podczas którego woda wykonuje ciągły ruch.
Wędrówka wody zaczyna się gdy w wyniku podniesienia temperatury woda z lądów zaczyna parować kierując się ku atmosferze. Para wodna w wyniku wysokiej temperatury w atmosferze skrapla się do mórz, na lądy. Na góry.

19 Dlaczego na ziemi brakuje wody?!

20 Już co szósty mieszkaniec boryka się z niedostatkiem wody pitnej.

21 Ponad połowa opadów nie może być bezpośrednio wykorzystana, ponieważ szybko wyparowuje z powrotem do atmosfery bądź transpiruje z nadziemnych części roślin. Pozostałą tzw. niebieską wodę, która spływa do rzek, jezior, bagien i wód gruntowych, można bezpośrednio wykorzystywać.

22 Aby ziemia pozostała czysta i zasobna, trzeba:. chronić wodę,
Aby ziemia pozostała czysta i zasobna, trzeba: * chronić wodę, *chronić powietrze, *chronić gleby. Skutkiem nie przestrzegania tego, jest: *efekt cieplarniany, *dziura ozonowa.

23 DZISIEJSZE ZASOBY WODY
Znaczna część obu Ameryk i północnej Eurazji obfituje w wodę. Tylko kilka regionów dręczą mniejsze lub większe „naturalne” niedobory – kiedy potrzeby przekraczają dostępne zapasy. Afryka, część subkontynentu indyjskiego i Azji walczą z „ekonomicznymi” niedoborami wody, ponieważ brak umiejętności technicznych, złe zarządzanie lub niekorzystna sytuacja finansowa ograniczają dostęp do wody, pomimo że jej zasoby są wystarczające.

24 Aby rozwiązać światowe problemy z wodą, trzeba najpierw ustalić, ile litrów zużywa każdy z nas, a także określić czynniki, które uszczuplają jej zasoby i jednocześnie powiększają zapotrzebowanie na nią w różnych częściach świata. To minimalna ilość wody potrzebna 1 osobie do picia, zabiegów higienicznych i upraw. Jest to równowartość 0,4 objętości basenu olimpijskiego.

25

26 Wykorzystywanie wody z rzeki Kolorado do zasilenia pobliskich miejscowości, było tak intensywne, że spowodowało obniżenie stanu wód największego sztucznego zbiornika w Stanach Zjednoczonych – jeziora Mead. Świadczą o tym białe ślady na ścianach kanionu.

27 Nawadnianie upraw pochłania ogromne ilości wody
Nawadnianie upraw pochłania ogromne ilości wody. Obniżka jej zużycia pozwala zaoszczędzić więcej, niż ludzie wykorzystują w celu zaspokojenia innych potrzeb. Uszczelnienie przecieków w systemie rur i kanałów, magazynowanie zapasów pod ziemią w celu ograniczenia parowania, a także uprawa roślin bardziej odpornych na susze. Mogłoby dużo zmienić. Woda pobierana z rzeki Kolorado płynie przez otwarte kanały w kalifornijskich obszarach upraw w Imperial Valley.

28 Popyt na wodę do irygacji suchych i półsuchych obszarów można częściowo zmniejszyć, dostarczając gotowe produkty rolne (ale także wiele innych). Ich import pozwala zachować ograniczone zasoby wody do innych, bardziej kluczowych celów. To dlatego o takim przypadku mówi się jako o imporcie „wirtualnej wody”.

29 Technologia odsalania
97% światowych zasobów to woda słona. Odsalanie może pomóc w niedoborze wody pitnej. Z wody morskiej dzięki różnym czynnikom i filtracji woda staje się zdatna do picia.

30 Zdrowie i życie każdego człowieka, zależy w dużej
mierze od rodzaju i jakości wody, którą na co  dzień pije.                     Prof. Julian Aleksandrowicz

31 Początkiem wszechrzeczy jest woda.
- Tales z Miletu

32 Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia; jesteś samym życiem. -A. Saint-Exupery

33 Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w tempie ponad dwukrotnie przewyższającym współczynnik przyrostu naturalnego. W ciągu 25 lat ilość wody przypadająca na jedną osobę może zmniejszyć się o połowę !!!

34 Ziemia jest nazywana błękitną planetą
Ziemia jest nazywana błękitną planetą. To z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie 3/4 powierzchni naszego globu. Ale ogromna większość wody na Ziemi jest słona. Tylko 3%  zasobów stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych.

35 Jak niedobór wody odbija się na ludziach?
Szkodzi zdrowiu - niska jakość wody używanej do gotowania i picia jest przyczyną chorób. Około 80% chorób i przeszło jedna trzecia zgonów w krajach rozwijających się to skutki korzystania ze skażonej wody.

36 W krajach Trzeciego Świata zbiorniki wodne są często zanieczyszczone ludzkimi i zwierzęcymi odchodami, pestycydami, nawozami oraz chemikaliami przemysłowymi. Uboga rodzina może jednak nie mieć innego wyjścia, jak tylko wykorzystywać taką zanieczyszczoną wodę.

37 Trudno uwierzyć, że planeta, której większą część powierzchni zajmuje woda, cierpi na jej niedobór.

38 Starajmy się chronić i oszczędzać wodę!
Dziękujemy za uwagę! Autorzy: Karolina Milc Kuba Widórek


Pobierz ppt "WODA ŻYCIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google