Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach"— Zapis prezentacji:

1 Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach
Katalog alfabetyczny

2 Co to jest katalog biblioteczny?
Katalog biblioteczny jest to spis książek (lub innych dokumentów) znajdujących się bibliotece, opisanych wg określonych zasad, ułożony w określonym porządku, ze wskazaniem miejsca książki (lub innego dokumentu) w zbiorach.

3 Katalog biblioteczny To zbiór kartek umieszczonych w szufladach katalogowych, które znajdują się w odpowiednich skrzynkach.

4 Katalogi biblioteczne

5 Katalogowanie to opracowanie karty do katalogu, wg określonych przepisów, na której podaje się elementy opisowe i porządkowe. Na karcie katalogowej umieszcza się informacje dotyczące jednej książki, obejmujące: - hasło, - opis bibliograficzny, - sygnaturę, - symbol klasyfikacyjny, - numer (-y) inwentarzowy (-e)

6 Rola katalogów Katalogi informują czytelników, a także bibliotekarzy o dokumentach znajdujących się w bibliotece. Wdrażają uczniów do umiejętnego posługiwania się nimi nie tylko w szkolnych bibliotekach.

7 Rodzaje katalogów w naszej bibliotece
Kartkowe: Alfabetyczny,   Rzeczowy wg UKD, Działowy dla literatury pięknej, Komputerowe: Alfabetyczny, Tytułowy, Przedmiotowy, UKD.

8 Wzór karty katalogowej
HASŁO (autorskie lub tytułowe) Sygnatura Tytuł : dodatek do tytułu / twórcy i współtwórcy książki czyli oznaczenie odpowiedzialności. – Oznaczenie wydania Miejsce wydania : nazwa wydawcy, rok wydania.- objętość książki; oznaczenie ilustracji ; format (Tytuł serii, numeracja w obrębie serii) Uwagi Nr inwentarzowy Znak klasyfikacji Uwaga: podkreślono informacje, na które czytelnik szczególnie powinien zwrócić uwagę, poszukując książki w bibliotece, sporządzając notatkę.

9 Tak powinna wyglądać karta katalogowa
Brzechwa Jan L IV Akademia pana Kleksa / Jan Brzechwa ; il. Jan Marcin Szancer. – Wyd. 3 Warszawa : Nasza Księgarnia, – 158 s. ; il. kolor. 20 cm 13689, 13690, B

10 Opis katalogowy Dane do opisu katalogowego bierzemy ze strony tytułowej książki lub z metryczki książki (nie z okładki).

11 TYTULATURA KSIĄŻKI Autorstwo (autor, tłumacz, ilustrator itp.) Tytuł
Dodatek do tytułu Wydanie Adres wydawniczy (miejsce, rok wydania, wydawnictwo) Metryczka książki (dane wydawnicze, techniczne, drukarskie)

12 Katalog alfabetyczny Katalog alfabetyczny odpowiada na pytanie, czy dokument (książka, czasopismo, płyta, film), o którym już wiemy znajduje się w bibliotece i wskazuje jego miejsce w zbiorze.

13 Katalog alfabetyczny Jest zwykle katalogiem autorskim – posługujemy się nim wtedy gdy znamy nazwisko autora lub tytuł pracy zbiorowej (napisanej przez więcej niż trzech autorów).

14 Katalog alfabetyczny Karty katalogowe w katalogu alfabetycznym są ułożone w kolejności alfabetycznej (haseł autorskich lub tytułowych).

15 Sposób układania kart w katalogu alfabetycznym
Ba – Bahdaj Adam Be – Bechlerowa Bi – Biła

16 Co należy zapamiętać z lekcji !!!
Co to jest katalog biblioteczny? Jak wygląda opis katalogowy? Skąd bierzemy elementy opisu katalogowego? Czym charakteryzuje się katalog alfabetyczny? Kiedy korzystamy z katalogu alfabetycznego?


Pobierz ppt "Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google