Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skąd się wzięły nazwy naszych miejscowości?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skąd się wzięły nazwy naszych miejscowości?"— Zapis prezentacji:

1 Skąd się wzięły nazwy naszych miejscowości?

2 SPIS TREŚCI Miejscowości: Pogorzelec Czeputka Żeszczynka Sapiehów
Przechód Dębów Rozwadówka Sosnówka Romanów Lipinki Kalichowszczyzna

3 CZEPUTKA Czeputka – Ludzie, którzy przyjeżdżali z innych obszarów, osiedlali się na tym terenie, nie szukając dalej miejsca zamieszkania. Osadnicy tak jakby „czepiali się” tego terenu. Z tego słowa powstała nazwa obecnej miejscowości.

4 DĘBÓW Dębów - nazwa wsi pochodzi od rosnących tutaj, przed setkami lat drzew - dębów. Wieś powstała w 1918r. Dawniej był tu folwark Dębów, który należał do Mostów. Folwarkiem zarządzał dzierżawca Targońskiego, Kowalski i on dzielił grunt na mniejsze części.

5 LIPINKI Lipinki - Nazwa wsi najprawdopodobniej pochodzi od rosnących tam wielką ilością drzew – lip.

6 POGORZELEC Pogorzelec - na terenie obecnej wsi, był niegdyś niezamieszkiwany teren, z którego na skutek pożarów i wielu zniszczeń dokonanych w czasie wojny pozostało tylko pogorzelisko. Nazwę miejscowości stworzył założyciel wsi.

7 PRZECHÓD Przechód - Nazwa wsi pochodzi od nazwy „perechody”, co oznaczało, że tędy kupcy i handlarze przewozili swoje towary.

8 ROMANÓW Romanów - to nazwa dzierżawcza od imienia Roman, założyciela wsi Romana Sanguszkę. Wieś powstała w 1540 roku. Znana jest ona przede wszystkim z racji znajdującego się tu, jedynego w Polsce muzeum poświęconemu Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu.

9 ROZWADÓWKA Rozwadówka - nazwa wsi powstała od nazwiska szlachcica, Jana Rozwadowskiego. Przyjechał on na tereny obecnej Rozwadówki i założył osadę.

10 SAPIEHÓW Sapiehów - nazwa miejscowości powstała od nazwy rodu właściciela wsi. Był nim magnacki ród książęcy Sapiehów.

11 SOSNÓWKA Sosnówka - Nazwa Sosnówka należy do nazw o charakterze topograficznym. W przeszłości (prawdopodobnie ok. XVI w.) słowo to oznaczało teren, na którym występowały duże drzewostany sosny. Sosna była w przeszłości i jest obecnie charakterystycznym elementem krajobrazu tego obszaru. Widnieje również na herbie naszej gminy.

12 KALICHOWSZCZYZNA Kalichowszczyzna – Nazwa tej miejscowości pochodzi od nazwiska bardzo zamożnego księdza prawosławnego, który mieszkał na tej ziemi. Cała Kalichowszczyzna była jego własnością.

13 ŻESZCZYNKA Żeszczynka - najprawdopodobniej kiedyś nosiła nazwę ,,Leszczynka’’ od ilości rosnących tam leszczyn. Potem nazwę zmieniono na ,,Rzeszczynkę” a ostatecznie na ,,Żeszczynkę”.

14 Źródła: Przekaz ustny www.atlaswsi.pl www.sosnowka.pl Wykonanie:
Gromysz Edyta Beń Izabela Kochan Marcin Diadik Daria Łogonowicz Piotr Derlicki Daniel


Pobierz ppt "Skąd się wzięły nazwy naszych miejscowości?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google