Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytkowe obiekty Hołdunowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytkowe obiekty Hołdunowa"— Zapis prezentacji:

1 Zabytkowe obiekty Hołdunowa

2 Historia Hołdunowa

3 Jak to było z Hołdunowem?
Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko - lędzińskim. Charakterystyczne dla Hołdunowa jest osiedle domków fińskich a także różne domki jednorodzinne. W XIX wieku, nadsztygar Brucker znalazł na terenie Hołdunowa pokład węgla grubości trzech metrów. W 1843 roku powstała kopalnia „Radość Henryka”, na cześć panującego wtedy w Pszczynie Henryka Hochberga. W 1975 roku Lędziny, Hołdunów, Goławiec, Górki i Smardzowice zostały przyłączone do Tychów i jednocześnie znalazły się w obszarze województwa katowickiego. Dnia 2 kwietnia 1991 Lędziny odzyskały samodzielność. W obręb gminy weszły, także Hołdunów, Goławiec, Górki, Smardzowice i Świniowy.

4 Herb Lędzin

5 Obiekty ewangelickie

6 Kościół ewangelicki

7 Historia kościoła Parafia została założona w 1770r., była ona jako jedna z pierwszych parafii na Górnym Śląsku. Pod koniec XIX parafia pod wpływem reform została przekształcona w parafię luterańską. W 1902 poświęcono kościół świętej Trójcy. Po II wojnie światowej doszło do przejęcia przez katolików i odtąd ewangelicy mogli odprawiać nabożeństwa w domu parafialnym. W 1981 roku uzyskano zgodę na wybudowanie nowego kościoła. Poświęcony on został w 1986 roku zachowując pierwotne wezwanie.

8 Dom modlitewny

9 Historia domu modlitewnego
W Hołdunowie zachował się ewangelicki dom modlitewny z 1778 roku, zbudowany przez kolonistów przybyłych do Hołdunowa z Kóz koło Bielska w 1770 roku.

10 Porodówka

11 Historia Porodówki Jest to placówka z 50-letnią tradycją. Wyposażona jest w kardiotokograf (urządzenie do kontroli akcji porodowej). Zapewnia też opiekę ginekologiczno-położniczą. W 2001 roku „Gazeta Wyborcza” przeprowadzała akcję „Rodzić po ludzku”. Placówka otrzymała wyróżnienie. W roku 2006 izba brała udział w tej samej akcji i zajęła II miejsce w skali kraju oddziałów położniczych, a położne otrzymały tytuły Anioła rodzić po ludzku. Dnia r izba porodowa została zamknięta w związku z brakiem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niegdyś w budynku tym znajdował się sierociniec Martineum, dający schronienie ewangelickim dzieciom.

12 Dane: Dane szkoły: Szkoła Podstawowa nr. 3 Im.J.Ch.Ruberga
Ul.Hołdunowska 13 Tel Dyrektor: Elżbieta Ostrowska Opiekun: Katarzyna Kałka Regina Karwicka-Szkoda e - mail: Dane uczestników: Kinga Gołuchowska 6c Angelika Figiel 6c Aldona Szkarupska 6c


Pobierz ppt "Zabytkowe obiekty Hołdunowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google